Polub nas na Facebooku
Czytasz: Androsteron – hormon i feromon męskości. Właściwości i działanie
menu
Polub nas na Facebooku

Androsteron – hormon i feromon męskości. Właściwości i działanie

Przystojny mężczyzna - zdjęcie sylwetki od pasa w dół.

Fot. Kiuikson / Getty Images

Androsteron to hormon męski, odpowiednik estriolu występującego u kobiet. Odpowiada za rozwój cech płciowych męskich. Androsteron to także feromon, który oddziałuje w relacjach z innymi ludźmi.

Androsteron wykorzystywany jest w świecie biznesu, wyłania lidera i zwycięzcę. Jest to feromon „ojcowski”, dzięki niemu łatwiej o zbudowanie autorytetu. Androsteron stosowany jest jako płyn na skórę, dodawany bywa do perfum.

Androsteron – właściwości

Feromony to substancje, dzięki którym dobieramy się w pary, jesteśmy atrakcyjni dla płci przeciwnej. Mają również ogromny wpływ na wybieranie lidera wśród populacji, w której żyjemy. Feromony odbierane są podświadomie, nie są wyczuwalne węchem. Za ich odbiór odpowiada narząd znajdujący się w jamie nosowej, przekazujący sygnały do podwzgórza. Do feromonów męskich zaliczamy: androstadienon, androsterol, androsteron i androstenon.

Androsteron to feromon, a zarazem hormon steroidowy, należący do androgenów, o wiele słabszy od testosteronu. Został odkryty przez Adolfa Butenandta. Jego obecność wykryto w moczu mężczyzn oraz kobiet, a także w pocie wydzielanym przez skórę, najbardziej pach. Powstaje w wyniku przemiany innego hormonu, którym jest dehydroepiandrosteron (DHEA), wytwarzany i produkowany w nadnerczach. Jest typowo męskim feromonem, chociaż występuje także u kobiet. Wpływa na rozwój cech płciowych męskich, narządów płciowych męskich, kościotworzenie oraz budowę mięśni – ma charakter anaboliczny. Poziom androsteronu spada wraz z wiekiem mężczyzny, ponieważ wiąże się ze stężeniem adrenaliny w organizmie. Najwyższy jest około 25 roku życia.

Polecamy: Andropauza u mężczyzn – fizyczne i psychiczne objawy obniżonego testosteronu

Androsteron – działanie feromonu

Androsteron sprawia, że mężczyzna jest postrzegany jako dominujący, ale nieagresywny, łagodzi agresywność. Jest delikatny, nie pobudza seksualnie tak mocno jak inne feromony. Dzięki niemu kobiety czują się z mężczyzną bezpiecznie. Oprócz tego androsteron wzmaga działanie innych feromonów, dlatego jest dodawany do preparatów zawierających na przykład androstadienon. Wykazano również, że pod wpływem działania adrenaliny mężczyźni produkują i wydzielają o wiele więcej feromonów. Osoby tej samej płci okazują więcej szacunku mężczyźnie wydzielającemu androsteron – daje im sygnał „nie zbliżaj się do mnie”. Kobiety częściej nawiązują kontakt wzrokowy z mężczyznami spryskanymi androstenonem. Jest „feromonem zwycięstwa” – sygnalizuje zwycięzcę i przywódcę, ale także feromonem „ojcowskim”, opiekuńczym. Androsteron podkreśla cechy męskie, ale w kontekście mniej seksualnym niż pozostałe feromony. Zmniejsza niepokój u płci przeciwnej. Ma redukować agresywny charakter androstenonu.

Czy hormony determinują życie kobiet? Jak wygląda PMS widziany oczami mężczyzn? Przekonajcie się na filmie:

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Męski punkt widzenia PMS. Źródło: Dzień Dobry TVN

Androsteron – zastosowanie

W dzisiejszych czasach feromony są łatwo dostępne. Wielu mężczyzn, używając ich, próbuje zwiększyć swoją męskość. Badania naukowe pokazują, że stosowanie feromonów przynosi oczekiwane rezultaty nie tylko w relacjach damsko-męskich, ale także biznesowych. Androsteron stosowany jest w preparatach zawierających feromony jako substancja wzmacniająca działanie pozostałych. Zalecany jest starszym mężczyznom. „Zwabia” do nich również starsze kobiety. Idealny jest dla mężczyzn, którzy chcą okazać swoją siłę i zbudować autorytet w grupie, szczególnie w pracy czy podczas negocjacji. Pozwala stworzyć wizerunek przywódcy. Między dwojgiem ludzi przyniesie oczekiwane rezultaty, jeżeli osoba używająca go kładzie nacisk na zbudowanie zaufania i atmosfery opiekuńczości w już istniejącej relacji. Feromon skierowany jest tylko do mężczyzn.

Pochodne androsteronu mają zastosowanie jako leki anaboliczne, czyli odbudowujące masę mięśniową. Stosowane są w stanach wyniszczenia. Zaliczamy tu substancje, takie jak metenolon, stanozolol, oksymetolon.

Androsteron – cena i dostępność

Koszt butelki perfumowanego feromonu mieści się w granicach od 30 zł za 10 ml do 100 zł za 10 ml. Preparaty zawierające androsteron można kupić w niektórych sex shopach oraz w sklepach internetowych.

Ważne jest używanie preparatu z umiarem, najlepiej z innymi męskimi feromonami, by zwiększyć jego skuteczność. Wystarczą dwa psiknięcia produktu do uzyskania efektu. Dostępne są zarówno produkty zawierające tylko androsteron, jak i mieszankę różnych feromonów.

Zobacz też: Radość życia – czym jest i co zrobić, by jej doświadczać?

Bibliografia:

  1. Janiec W. Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji. Tom 1 i 2
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Androstadienon – feromon miłości.
Właściwości i zastosowanie
Androstadienon – feromon miłości. Właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Estratetraenol – właściwości, działanie, zastosowanie
Estratetraenol – właściwości, działanie, zastosowanie TVN zdrowie
Feromony - co to takiego?
Jak działają feromony damskie i feromony męskie?
Feromony - co to takiego? Jak działają feromony damskie i feromony męskie? Dzień Dobry TVN
Biseksualizm – co to jest?
Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i u mężczyzn
Biseksualizm – co to jest? Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i u mężczyzn Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie