Polub nas na Facebooku
Czytasz: Androfobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed mężczyznami 
menu
Polub nas na Facebooku

Androfobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed mężczyznami 

Smutna kobieta wygląda przez okno.

Fot. martin-dm / Getty Images

Androfobia to zaburzenie nerwicowe, które dotyka kobiety. Specyficzne dla lęku symptomy występują w kontakcie z mężczyznami. Paniczny strach utrudnia codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim uniemożliwia zbudowanie partnerskiego związku.

Słowo „androfobia” pochodzi od greckich słów andrós ‘mężczyzna’ i phóbos ‘lęk’. Oznacza dosłownie ‘lęk przed mężczyznami’. Ten rodzaj fobii utożsamiany jest niekiedy z mizoandrią (gr. misos ‘nienawiść’), czyli patologiczną niechęcią do mężczyzn. Nie są to jednak identyczne zaburzenia. Kobieta, która panicznie boi się mężczyzn, nie musi nimi gardzić, darzyć ich odrazą. Przeciwnie – mężczyźni mogą jej się podobać i niekiedy nawet marzy ona o założeniu rodziny.

Androfobia – przyczyny

Androfobia to zjawisko stosunkowo częste – szacuje się, że dotyka ono 7–9% kobiet. Patologiczny lęk przed mężczyznami może mieć szereg przyczyn związanych z doświadczeniami ze wczesnego dzieciństwa. Należą do nich:

 • traumatyczne przeżycia związane z mężczyznami (np. molestowanie seksualne, obserwowanie przemocy domowej),
 • brak codziennego kontaktu z mężczyznami – w rozbitych rodzinach, gdzie wychowaniem dziewczynki zajmowały się wyłącznie kobiety (mama, babcia, niania),
 • androfobia u najbliższych dziecku kobiet (matki, opiekunki) – lęk zostaje dziewczynce zaindukowany, np. poprzez przestrzeganie jej przed samotnymi, wieczornymi spacerami ze względu na niebezpieczeństwo, jakie może spotkać ją ze strony mężczyzn.

Polecamy: Awersja seksualna – objawy, przyczyny i leczenie niechęci do seksu

Niektórzy psychologowie są zdania, że androfobia może mieć związek z faktem, że przez długie wieki w społecznościach przeważał patriarchat – kobiety były przez mężczyzn zdominowane, co często stawało się źródłem lęku. Inni badacze zwracają jednak uwagę na fakt, że przed epoką feminizmu mężczyźni częściej odnajdywali się w swoich tradycyjnych rolach – protektora, obrońcy, żywiciela rodziny. Do kobiet – mimo iż ich samodzielność była ograniczona – odnoszono się zwykle z szacunkiem, uwielbieniem, więc patriarchatu nie należy oskarżać o historyczną przyczynę androfobii.

Objawy androfobii

Androfobia jest zaburzeniem nerwicowym. Jej zasadniczym objawem jest uporczywy, irracjonalny, obezwładniający lęk przed dorosłymi mężczyznami (dziewczynki zwykle nie odczuwają go w stosunku do rówieśników). Dziewczęta i kobiety dotknięte androfobią są niemal niezdolne do bliższego kontaktu z mężczyzną, ponieważ wywołuje on u nich wegetatywne objawy paniki:

 • przyspieszone tętno,
 • kołatanie serca,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • duszność,
 • przyspieszony oddech,
 • suchość w ustach,
 • wzmożoną potliwość,
 • drżenie kończyn lub uczucie ich paraliżu,
 • zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
 • nudności, wymioty,
 • uczucie nadchodzącej śmierci.

Przerażona kobieta może nawet stracić przytomność albo zacząć płakać, krzyczeć, uciekać, mimo iż ma świadomość, że człowiek, który wzbudza w niej lęk, w rzeczywistości nie stanowi zagrożenia. Tylko w niektórych przypadkach androfobii osoby dotknięte tą przypadłością żyją w przekonaniu, że mężczyźni są z gruntu źli, a kontakt z nimi to nieuchronne źródło cierpienia, poniżenia. Wówczas fobia łączy się z mizoandrią.

Zobaczcie, czym objawia się nerwica:

Zobacz film: Czym jest nerwica? Źródło: 36,6

Konsekwencje lęku przed mężczyznami

Androfobia to zaburzenie psychiczne, które poważnie utrudnia codzienne życie. Przede wszystkim kobieta, która panicznie boi się mężczyzn, nie jest zdolna do utrzymywania z nimi normalnych kontaktów. Nawet jeśli pracuje nad swoim lękiem, zwykle ma problem ze zbudowaniem bliskiej, intymnej więzi. Konsekwencje androfobii sięgają także relacji zawodowych, towarzyskich, sąsiedzkich. Pracując z mężczyznami, androfobiczka ma trudność z utrzymaniem koncentracji, podejmowaniem decyzji, a często nawet z logicznym myśleniem. Podkopuje to jej wiarę we własne możliwości, odbiera szansę na rozwinięcie swojego potencjału.

Czy androfobia jest uleczalna?

Androfobię można poddać takiemu samemu procesowi leczenia, jaki zaleca się w przypadku innych fobii specyficznych. Pomocna jest zwykle psychoterapia poznawczo-behawioralna, która służy przekuciu symptomów lęku na prawidłowe schematy myślowe i adekwatne do sytuacji reakcje. W ramach tej metody leczenia stosuje się:

 • psychoedukację obejmującą pogłębianie wiedzy na temat przyczyn i mechanizmów fobii, a także zmianę ewentualnych fałszywych przekonań na temat mężczyzn,
 • odczulanie poprzez desensytyzację (stopniowe oswajanie ze źródłem lęku) lub terapię implozywną (gwałtowne wystawienie pacjenta na kontakt ze źródłem lęku), przeprowadzone w bezpiecznych warunkach terapii,
 • ćwiczenia służące opanowaniu objawów lęku – relaksację, trening oddechowy itp.

Celem leczenia androfobii nie jest opanowanie objawów wegetatywnych w kontakcie z mężczyznami, lecz umiejętność zbudowania z nimi głębokich, intymnych relacji. Dlatego najczęściej niezbędne jest połączenie działań w nurcie poznawczo-behawioralnym z psychoanalizą czy grupową terapią humanistyczną (np. Gestalt). Kobietom cierpiącym na androfobię zwykle proponuje się leczenie farmakologiczne – z wykorzystaniem leków przeciwlękowych i antydepresyjnych – które w niektórych przypadkach kontynuowane jest przez wiele lat.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
1
Polecamy
Gynofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed kobietami
Gynofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed kobietami TVN zdrowie
Nekrofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed zmarłymi
Nekrofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed zmarłymi TVN zdrowie
Fobia społeczna - objawy, leczenie, przyczyny
Fobia społeczna - objawy, leczenie, przyczyny Dzień Dobry TVN
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej?
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie