Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest psychoanaliza? Główne założenia i przebieg terapii
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest psychoanaliza? Główne założenia i przebieg terapii

NAN

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Psychoanaliza jest pierwszym nurtem terapii, a obecnie wciąż jedną z głównych metod leczenia zaburzeń psychicznych. U jej podstaw leży psychoanalityczna teoria ludzkiego umysłu, zakładająca istnienie nieświadomości.

 Początki psychoanalizy przypadły na początek XIX i XX w., kiedy działał wiedeński lekarz Zygmunt Freud. Idee tego uczonego szybko podbiły cały świat, wpływając na sposób postrzegania człowieka i zaburzeń psychicznych.

Co to jest psychoanaliza?

Psychoanaliza jest teorią oraz metodą badawczą i leczniczą zajmującą się tajnikami ludzkiego umysłu. Zakłada ona, że na ludzką osobowość mają wpływ kluczowe relacje (z rodzicami) oraz doświadczenia życiowe, które mogą prowadzić do powstawania wewnętrznych konfliktów. Praca z psychoanalitykiem ma na celu umożliwianie ich dostrzeżenia, zrozumienia i rozwiązania oraz przejęcia kontroli nad własnym życiem.

Psychoanaliza – krótka historia metody i jej pierwsze założenia

Psychoanaliza, jako teoria i metoda leczenia, powstała w wyniku działalności wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda na przełomie XIX i XX w. Dzięki współpracy z wieloma lekarzami i naukowcami oraz pracy jego następców, którzy rozwijali ten nurt, szybko rozprzestrzenił się on na cały świat, zyskując wielu zwolenników. Później znaczący wpływ na rozwój psychoanalizy mieli między innymi:

  • Alfred Adler – twórca psychologii indywidualizmu oraz idei poczucia niższości i wyższości,
  • Carl Gustav Jung – twórca psychologii analitycznej, który jako pierwszy rozpoczął pracę nad zastosowaniem psychoanalizy w rozumieniu całych społeczeństw,
  • Anna Freud – opisała mechanizmy obronne człowieka i stworzyła podwaliny pod psychoanalizę dzieci,
  • Erik Erikson – stworzył teorię rozwoju psychospołecznego, opisał cykl życia i podstawowe konflikty, które należy rozwiązać na drodze rozwoju osobowości,
  • Heinz Kohut – psychologia Self,
  • Melanie Klein – współzałożycielka teorii przywiązania do obiektu i psychoanalizy dziecięcej.

U podstaw tradycyjnej psychoanalizy leżały założenia:

  • o istnieniu nieświadomości i przedświadomości (powszechnie znanej jako podświadomość), niektóre świadomie doświadczane sytuacje mogą być spychane do nieświadomości i stawać się źródłem konfliktów,
  • o psychice ludzkiej zbudowanej z Id (popędowej części), Ego (świadomej instancji) oraz Superego ( odpowiedzialnego za ideały i wartości moralne),
  • o istnieniu popędów – popęd erotyczny oraz popęd śmierci, destrukcyjny,
  • o dużej roli wydarzeń traumatycznych w kształtowaniu się zaburzeń nerwicowych,
  • o dużym znaczeniu wczesnych faz rozwoju (oralnej, analnej i fallicznej) oraz relacji z rodzicami w tym czasie,
  • o zasadach rządzących zachowaniem człowieka – przyjemności i rzeczywistości.

Psychoanaliza dzisiaj – główne założenia

Głównym założeniem dzisiejszej psychoanalizy, które wykorzystuje się w terapii, jest kluczowa rola więzi z rodzicami w rozwoju osobowości. Nawiązanie bliskiej i bezpiecznej relacji z terapeutą jest uważane za czynnik leczniczy, który może pomóc w rozwiązaniu dawnych konfliktów powstałych na skutek zaburzeń w dzieciństwie.

Ważne jest także stopniowe odkrywanie elementów wypartych do nieświadomości oraz zrozumienie podświadomych mechanizmów. Jest to możliwie dzięki swobodnym rozmowom z terapeutą psychoanalitycznym oraz analizie pewnych zachowań, snów, skojarzeń i fantazji. W dotarciu do treści niedostępnych świadomości przeszkadzają nabyte i utrwalone mechanizmy obronne.

Psychoanaliza – jak wygląda i ile kosztuje terapia?

Terapia psychoanalityczna dąży do zrozumienia i poznania wewnętrznych konfliktów i wypartych treści oraz nabycia większej kontroli nad własnym życiem. Możliwe jest to tylko poprzez terapeutyczny kontakt i swobodne rozmowy z terapeutą. Warto pamiętać, że psychoanalityk nie jest osobą, która będzie doradzała lub podpowiadała, co należy robić – jego rola sprowadza się do zadawania odpowiednich pytań oraz, z rzadka, dokonywania interpretacji. Ważnym czynnikiem terapii jest możliwość uzyskania całkowitej szczerości w kontakcie z psychoanalitykiem, która powstaje dzięki jego całkowitej dyskrecji.

Koszt pojedynczej wizyty psychoterapeutycznej nie odbiega od ceny terapii w innych nurtach i wynosi około 100 zł za wizytę. Jednak ze względu na to, że psychoanaliza zakłada długotrwałe (najczęściej kilkuletnie) leczenie i częste spotkania, wymaga ona dość dużych nakładów finansowych. Nie jest też refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Psychoanaliza w Polsce

W Polsce jedynymi psychoterapeutami uprawnionymi do prowadzenia psychoanalizy są osoby będące członkami Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, które przeszły odpowiednie szkolenia teoretyczne i kliniczne oraz własny staż. Obowiązuje je Kodeks Etyczny Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

Psychoanaliza a nauka i kultura masowa

Psychoanaliza odcisnęła trwałe piętno na nauce, filozofii, kulturze masowej oraz powszechnym rozumieniu natury człowieka. Do świadomości ludzkiej na zawsze wkradły się obraz osoby korzystającej z terapii psychoanalitycznej leżącej na kozetce, pojęcie nieświadomości i podświadomości, ego oraz testów projekcyjnych wywodzących się z tego nurtu. Znanym reżyserem, który przez większość życia oddawał się własnej psychoanalizie jest Woody Allen, w którego filmach często można zauważyć wpływy tej teorii.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni