Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest psychoanaliza? Główne założenia i przebieg terapii
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest psychoanaliza? Główne założenia i przebieg terapii

NAN

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Psychoanaliza jest pierwszym nurtem terapii, a obecnie wciąż jedną z głównych metod leczenia zaburzeń psychicznych. U jej podstaw leży psychoanalityczna teoria ludzkiego umysłu, zakładająca istnienie nieświadomości.

 Początki psychoanalizy przypadły na początek XIX i XX w., kiedy działał wiedeński lekarz Zygmunt Freud. Idee tego uczonego szybko podbiły cały świat, wpływając na sposób postrzegania człowieka i zaburzeń psychicznych.

Co to jest psychoanaliza?

Psychoanaliza jest teorią oraz metodą badawczą i leczniczą zajmującą się tajnikami ludzkiego umysłu. Zakłada ona, że na ludzką osobowość mają wpływ kluczowe relacje (z rodzicami) oraz doświadczenia życiowe, które mogą prowadzić do powstawania wewnętrznych konfliktów. Praca z psychoanalitykiem ma na celu umożliwianie ich dostrzeżenia, zrozumienia i rozwiązania oraz przejęcia kontroli nad własnym życiem.

Psychoanaliza – krótka historia metody i jej pierwsze założenia

Psychoanaliza, jako teoria i metoda leczenia, powstała w wyniku działalności wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda na przełomie XIX i XX w. Dzięki współpracy z wieloma lekarzami i naukowcami oraz pracy jego następców, którzy rozwijali ten nurt, szybko rozprzestrzenił się on na cały świat, zyskując wielu zwolenników. Później znaczący wpływ na rozwój psychoanalizy mieli między innymi:

 • Alfred Adler – twórca psychologii indywidualizmu oraz idei poczucia niższości i wyższości,
 • Carl Gustav Jung – twórca psychologii analitycznej, który jako pierwszy rozpoczął pracę nad zastosowaniem psychoanalizy w rozumieniu całych społeczeństw,
 • Anna Freud – opisała mechanizmy obronne człowieka i stworzyła podwaliny pod psychoanalizę dzieci,
 • Erik Erikson – stworzył teorię rozwoju psychospołecznego, opisał cykl życia i podstawowe konflikty, które należy rozwiązać na drodze rozwoju osobowości,
 • Heinz Kohut – psychologia Self,
 • Melanie Klein – współzałożycielka teorii przywiązania do obiektu i psychoanalizy dziecięcej.

U podstaw tradycyjnej psychoanalizy leżały założenia:

 • o istnieniu nieświadomości i przedświadomości (powszechnie znanej jako podświadomość), niektóre świadomie doświadczane sytuacje mogą być spychane do nieświadomości i stawać się źródłem konfliktów,
 • o psychice ludzkiej zbudowanej z Id (popędowej części), Ego (świadomej instancji) oraz Superego ( odpowiedzialnego za ideały i wartości moralne),
 • o istnieniu popędów – popęd erotyczny oraz popęd śmierci, destrukcyjny,
 • o dużej roli wydarzeń traumatycznych w kształtowaniu się zaburzeń nerwicowych,
 • o dużym znaczeniu wczesnych faz rozwoju (oralnej, analnej i fallicznej) oraz relacji z rodzicami w tym czasie,
 • o zasadach rządzących zachowaniem człowieka – przyjemności i rzeczywistości.

Psychoanaliza dzisiaj – główne założenia

Głównym założeniem dzisiejszej psychoanalizy, które wykorzystuje się w terapii, jest kluczowa rola więzi z rodzicami w rozwoju osobowości. Nawiązanie bliskiej i bezpiecznej relacji z terapeutą jest uważane za czynnik leczniczy, który może pomóc w rozwiązaniu dawnych konfliktów powstałych na skutek zaburzeń w dzieciństwie.

Ważne jest także stopniowe odkrywanie elementów wypartych do nieświadomości oraz zrozumienie podświadomych mechanizmów. Jest to możliwie dzięki swobodnym rozmowom z terapeutą psychoanalitycznym oraz analizie pewnych zachowań, snów, skojarzeń i fantazji. W dotarciu do treści niedostępnych świadomości przeszkadzają nabyte i utrwalone mechanizmy obronne.

Psychoanaliza – jak wygląda i ile kosztuje terapia?

Terapia psychoanalityczna dąży do zrozumienia i poznania wewnętrznych konfliktów i wypartych treści oraz nabycia większej kontroli nad własnym życiem. Możliwe jest to tylko poprzez terapeutyczny kontakt i swobodne rozmowy z terapeutą. Warto pamiętać, że psychoanalityk nie jest osobą, która będzie doradzała lub podpowiadała, co należy robić – jego rola sprowadza się do zadawania odpowiednich pytań oraz, z rzadka, dokonywania interpretacji. Ważnym czynnikiem terapii jest możliwość uzyskania całkowitej szczerości w kontakcie z psychoanalitykiem, która powstaje dzięki jego całkowitej dyskrecji.

Koszt pojedynczej wizyty psychoterapeutycznej nie odbiega od ceny terapii w innych nurtach i wynosi około 100 zł za wizytę. Jednak ze względu na to, że psychoanaliza zakłada długotrwałe (najczęściej kilkuletnie) leczenie i częste spotkania, wymaga ona dość dużych nakładów finansowych. Nie jest też refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Psychoanaliza w Polsce

W Polsce jedynymi psychoterapeutami uprawnionymi do prowadzenia psychoanalizy są osoby będące członkami Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, które przeszły odpowiednie szkolenia teoretyczne i kliniczne oraz własny staż. Obowiązuje je Kodeks Etyczny Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

Psychoanaliza a nauka i kultura masowa

Psychoanaliza odcisnęła trwałe piętno na nauce, filozofii, kulturze masowej oraz powszechnym rozumieniu natury człowieka. Do świadomości ludzkiej na zawsze wkradły się obraz osoby korzystającej z terapii psychoanalitycznej leżącej na kozetce, pojęcie nieświadomości i podświadomości, ego oraz testów projekcyjnych wywodzących się z tego nurtu. Znanym reżyserem, który przez większość życia oddawał się własnej psychoanalizie jest Woody Allen, w którego filmach często można zauważyć wpływy tej teorii.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Terapia Gestalt – założenia, cele, metody, wskazania
Terapia Gestalt – założenia, cele, metody, wskazania TVN zdrowie
Co to jest psychoterapia?
Jaki nurt najlepiej wybrać?
Co to jest psychoterapia? Jaki nurt najlepiej wybrać? TVN zdrowie
Psychoterapia gestalt – na czym polega?
Psychoterapia gestalt – na czym polega? Dzień Dobry TVN
Czym charakteryzuje się osobowość zależna?
Czym charakteryzuje się osobowość zależna? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?