Polub nas na Facebooku
Czytasz: AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

fizkes/getty images

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

AML w nerce występuje u około 0,13% populacji. Jest dziedziczony przez zaledwie jedno na ponad 150 tysięcy dzieci. Za jego powstanie odpowiedzialne są mutacje w genach TSC1 i TSC2, które predysponują do rozwoju stwardnienia guzowatego. Guz może też występować jako odrębna jednostka chorobowa. Jakie są metody leczenia naczyniakomięśniakotłuszczaka?

Co to jest AML?

AML to skrót od łacińskiego angiomyolipoma, co w polskim tłumaczeniu oznacza naczyniakomięśniakotłuszczak. Jest to guz o charakterze łagodnym zbudowany z tkanki mięśniowej, tłuszczowej i naczyń krwionośnych. AML nerki występuje dość rzadko. Zmagają się z nim głównie kobiety, choć zdarza się, że chorują też mężczyźni. Może być dziedziczony autosomalnie dominująco, co wiąże się z możliwością zachorowania na skutek przekazania wyłącznie jednego wadliwego genu. Takie przypadki występują jednak sporadycznie. Choruje zaledwie jedno na ponad 150 tysięcy dzieci.

AML w nerce jest w blisko 20% wynikiem innego poważnego schorzenia – stwardnienia guzowatego. Jest to choroba przewlekła, której cechą charakterystyczną są guzy oraz zmiany rozwojowe w większości narządów wewnętrznych. Przyczyną jej powstania są mutacje w genach TSC1 i TSC2, które predysponują również do rozwoju naczyniakomięśniakotłuszczaka nerki. Angiomyolipoma może występować jako odrębna jednostka chorobowa, przyjmując postać jednego lub kilku guzów.

Objawy AML nerki

U osoby z AML nerki objawy praktycznie nie występują. O chorobie dowiaduje się ona przypadkiem, gdy musi wykonać kontrolne badania diagnostyczne. U niektórych chorych zdarza się krwiomocz i ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale ma to miejsce, gdy naczyniakomięśniakotłuszczak jest duży i wymaga interwencji chirurga. Sporadycznie występuje także zespół Wunderlicha. Jest to krwawienie do przestrzeni zaotrzewnowej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. W takich sytuacjach konieczna jest pilna operacja.

Diagnostyka AML w nerce

Rozpoznanie AML nerki jest trudne, ponieważ choroba rzadko manifestuje się jakimikolwiek objawami. Z tego powodu chory bywa często zaskoczony obecnością guza. W diagnostyce naczyniakomięśniakotłuszczaka wykorzystuje się techniki obrazowe. Początkowo jest to ultrasonografia (USG) nerek, którą chory wykonuje z zupełnie innych powodów, aniżeli próba rozpoznania guza. Jeśli w badaniu stwierdzi się obecność AML, chory jest kierowany na bardziej zaawansowane badania obrazowe np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Naczyniakomięśniakotłuszczaka nerki należy różnicować z innymi guzami, które mogą mieć złośliwy charakter. Do takich należy np. rak nerkowokomórkowy. Nie posiada on jednak tkanki tłuszczowej, co jest widoczne w obrazie badania i sugeruje, że nie jest to nowotwór zagrażający zdrowiu chorego. AML jest ponadto bardzo często umiejscowiony w miąższu nerki i wyraźnie odgraniczony. Stanowi to sygnał dla lekarza, że pacjent nie zmaga się z nowotworem złośliwym.

Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaków nerki

AML nerki niezbyt często leczy się operacyjnie. Duże znaczenie ma wielkość guza i symptomy towarzyszące choremu. Jeśli naczyniakomięśniakotłuszczak jest mały, a pacjent nie odczuwa niepokojących symptomów, poddaje się go wyłącznie obserwacji. Wskazaniem do usunięcia AML jest wielkość ponad 5 cm i wiek pacjenta. Gdy kobieta jest w wieku rozrodczym, należy rozważyć interwencję chirurgiczną. Guz może rosnąć pod wpływem zmian hormonalnych, zwłaszcza w okresie ciąży, pękać i krwawić do jam ciała. Będzie to zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka.

Chirurgiczne metody usunięcia naczyniakomięśniakotłuszczaka to:

  • ablacja – metoda jest przeznaczona wyłącznie dla małych i niegroźnych guzów. U chorego można ją wykonać metodą przezskórną lub za pomocą laparoskopu;
  • operacja NSS (ang. nephron sparing surgery), która polega na usunięciu guza z jednoczesnym oszczędzeniem miąższu nerki. Jest to najczęściej stosowana metoda usunięcia AML. Techniki bardziej inwazyjne stosuje się w momencie, gdy guz ma nietypowe położenie i jest bardzo dużych rozmiarów;
  • embolizacja tętnic guza – jest wykonywana, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia operacji oszczędzającej miąższ. Wskazaniem do tej metody jest krwawienie AML do przestrzeni zaotrzewnowej pacjenta, ale może się on zmagać z powikłaniami po zabiegu. Do takich zalicza się: gorączkę, bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub leukocytozę widoczną w badaniach laboratoryjnych.

Pacjentom z AML nerki podaje się też inhibitory szlaku mTOR. Są to leki przeznaczone dla chorych po przeszczepach, ale efekty leczenia nimi nie są zadowalające.

Zobacz film: Dlaczego większość osób nie wie, że ma problem z nerkami? Jak o nie dbać?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. W. Malewski, Diagnostyka i leczenie nerkowych naczyniakomięśniakotłuszczaków nerki, [w:] „Przegląd Urologiczny”, 2016/5 (99).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
126
9
Polecamy
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy raka nerki?
Rodzaje choroby i metody leczenia
Jakie są objawy raka nerki? Rodzaje choroby i metody leczenia TVN zdrowie
Rak pęcherza moczowego.
Jakie są  rokowania?
I ile wynosi średnia długość życia?
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby