Polub nas na Facebooku
Czytasz: Akrodynia, czyli choroba Selter-Feer- Swifta – objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Akrodynia, czyli choroba Selter-Feer- Swifta – objawy i leczenie

ból ręki

Fot: Srisakorn / gettyimages.com

Akrodynia jest zespołem objawów klinicznych związanych z ekspozycją na rtęć, choć możliwe są inne przyczyny. Rokowanie w chorobie jest złe, jednak zdarzają się jej łagodne przypadki. W leczeniu wykorzystuje się suplementację witamin z grupy B i hormonów kory nadnerczy.

W XX w. stosowano powszechnie leki zawierające chlorek rtęci. Zachęcające było to, że dzieci po ich przyjęciu stawały się spokojne i najczęściej szybko zasypiały. Później okazało się, że w wyniku suplementacji tych środków w organizmie dzieci dochodziło do akumulacji rtęci i powstawania choroby Selter-Feer- Swifta, czyli tzw. różowej choroby. Określona została jako akrodynia, a jej pierwszym objawem było zaczerwienienie rąk i stóp. Obecnie wiadomo, że rtęć jest bardzo toksycznym metalem. Mimo to może być obecna w niektórych środkach leczniczych.

Akrodynia – co to jest?

Akrodynia, czyli choroba Selter-Feer- Swifta, to zespół objawów klinicznych będących wynikiem zaburzenia równowagi układu wegetatywnego w organizmie człowieka. Może pojawić się już u niemowląt. Nie wiadomo, dlaczego powstaje, nie określono dokładnych jej przyczyn, natomiast uznaje się, że podstawowym czynnikiem sprawczym choroby jest zatrucie rtęcią. Nie można wykluczyć również wpływu czynnika zakaźnego na jej powstanie.

W określaniu przyczyny choroby bierze się nawet pod uwagę niektóre zaburzenia enzymatyczne, niedobory pokarmowe, w tym szczególnie niedobory witaminowe, jak również zaburzenia wydzielania wewnętrznego.

Objawy akrodynii

Na pierwszy plan w przypadku wystąpienia akrodynii wysuwają się objawy nadpobudliwości nerwowej. Dziecko staje się nadwrażliwe, nadmiernie rozdrażnione bądź przeciwnie – apatyczne. Najczęściej pobudzeniu nerwowemu towarzyszą zaburzenia snu i utrata apetytu. To, co powinno zwrócić uwagę, to zimne, sine lub zaczerwienione ręce, uszy czy nos. Wyraźnie wzrasta potliwość, naskórek staje się zmacerowany, szczególnie na dłoniach i stopach, co objawia się jego łuszczeniem. Przydatki skóry w postaci włosów i paznokci zaczynają wypadać. Może też dojść do utraty zębów. Zmniejszone jest również napięcie mięśniowe. Zaczerwienione są spojówki, pojawia się światłowstręt. W badaniu przedmiotowym można zaobserwować wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, wzrost poziomu glukozy we krwi.

Akrodynia – rokowanie

Stan dziecka stopniowo się pogarsza. Śmiertelność w tej chorobie sięga nawet 25%. Akrodynia może trwać kilka miesięcy i doprowadzać do obniżenia odporności organizmu, co sprzyja zakażeniom, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zgonu. Istnieje również łagodna postać akrodynii, rokująca lepiej.

Leczenie akrodynii

Przede wszystkim w leczeniu akrodynii ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego wypoczynku, najlepiej w korzystnych warunkach klimatycznych, np. nad morzem. Żywienie dziecka powinno być zbilansowane i oparte na zasadach zdrowego odżywiania, by uzupełnić wszelkie niedobory pokarmowe. W razie wystąpienia nadpobudliwości można stosować leki uspokajające. Korzystny wpływ wywiera suplementacja witamin z grupy B i amidu kwasu octowego, a także przyjmowanie hormonów kory nadnerczy.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
0
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Zespół Cushinga - objawy, leczenie i dieta w chorobie Cushinga
Zespół Cushinga - objawy, leczenie i dieta w chorobie Cushinga TVN zdrowie
Łuszczyca krostkowa, czyli krostkowica – nietypowa postać łuszczycy
Łuszczyca krostkowa, czyli krostkowica – nietypowa postać łuszczycy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok