Laparoskopia polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej, przez pępek i dwa małe otwory, kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Za pośrednictwem teleskopu zaopatrzonego w soczewki obraz z jamy brzusznej przekazywany jest do komputera.
Następnie do jamy brzusznej wprowadza się igłę odmową, która wpompowuje gaz, zazwyczaj od 3,5 l. Później chirurg wykonuje 5 i 10 mm nacięcia skórne w powłokach brzusznych, przez które wprowadza kamerę oraz narzędzia. Zaglądając, w ten sposób do jamy brzusznej, można przeprowadzić zarówno diagnostykę, jak i zabiegi chirurgiczne.
Najlepsze rozwiązanie
Laparoskopia jest szczególnie przydatna w ginekologii. Stosuje się ją przede wszystkich u kobiet, które zmagają się endometriozą, mają mięśniaki, guzy, torbiele w obrębie kobiecych narządów rozrodczych. Taki rodzaj zabiegu szczególnie polecany jest tym kobietom, które chcą w przyszłości zajść w ciąże i mieć dzieci.
Laparoskopia pomaga pozbyć się tak wstydliwego problemu, jakim jest nietrzymanie moczu. Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej i u kobiet po 50. roku życia przypadłość ta narasta lawinowo.
Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Dowiecie się tego z filmu:
Niestety wiele kobiet nie wie, że może się domagać zabiegu z użyciem laparoskopu zamiast klasycznej operacji. W krajach rozwiniętych po laparoskopię sięga się w 90 proc. przypadków chorób kobiecych. W Polsce ten współczynnik wynosi zaledwie 10 proc. Ciągle jeszcze w Polsce słyszy się opinie, że laparoskopia to kiepska metoda, bo źle widać i danego problemu nie da się zoperować w ten sposób.
Trafia do mnie wiele pacjentek, które były w kilku placówkach i wszędzie usłyszały taką opinię. To nieuczciwe stawianie sprawy. Laparoskopia daje ogromne możliwości, trzeba się jej tylko porządnie nauczyć - mówi Profesor Andrzej Morawski, jeden ze światowych pionierów laparoskopii i inicjator Kampanii Akcja Laparoskopia.
Dlaczego Akcja Laparoskopia?
Laparoskopia jest nie tylko tańsza, ale przede wszystkim znacząco skraca czas pobytu w szpitalu oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych po zabiegu. Ból, który pojawia się po zabiegu, jest znacznie mniejszy, a chorzy szybciej wracają do zdrowia. Dlaczego zatem lekarze wykonują laparoskopię tak rzadko?
Zabiegi laparoskopowe wykonuję od wielu lat i również szkolę lekarzy w tym kierunku. Proces nauki jest dość czasochłonny, zajmuje około 2 lat, ale za to po ukończeniu kursu, lekarz zyskuje ogromne możliwości. Kampania powstała z potrzeby rozpowszechnienia laparoskopii w Polsce. Na świecie jest już ona standardem. Będziemy starali się uświadamiać pacjentów, ale także apelować do lekarzy i stwarzać im jak najlepsze warunki do zgłębiania tej techniki - mówi dr Zofia Borowiec, jedna z inicjatorów Kampanii.
W działania związane z kampanią włączyły się już osoby, którym metoda ta nie jest obca i cenią sobie jej zalety. Są to m.in.: Beata Ścibakówna, Magdalena Zawadzka, Joanna Racewicz, Dorota Williams, Teresa Lipowska, Olga Kalicka, Magda Kogut-Wałęcka – „Szczesliva”.
Laparoskopia – kiedy jest stosowana?
Laparoskopia znajduje zastosowanie nie tylko w ginekologii. Wykorzystuje się ją również u pacjentów z chorobami wątroby, śledziony, zrostami, a także przy diagnostyce stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej. Dodatkowo metoda ta przewyższa klasyczną, jeśli chodzi o wycinanie pęcherzyka żółciowego, choroby refluksowe i wycinanie guzów nadnerczy, guzów jelita grubego i odbytnicy, torbieli wątroby, przepuklin brzusznych, torbieli nerek czy gruczołu krokowego.
Co ciekawe laparoskopia bywa wykonywana u osób, które zmagają się z nadmierną otyłością. Podczas zabiegu zmniejsza się objętość żołądka, ale także jelita cienkiego, a tym samym ogranicza się odczuwanie głodu. Laparoskopia może być również wykorzystywana w przypadku leczenia nowotworów żołądka. Warto zaznaczyć, że laparoskopia finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.