Polub nas na Facebooku
Czytasz: Akcja laparoskopia. Dlaczego laparoskopia jest lepsza od klasycznej operacji?
menu
Polub nas na Facebooku

Akcja laparoskopia. Dlaczego laparoskopia jest lepsza od klasycznej operacji?

Akcja laparoskopia

Fot. materiały prasowe

Zdaniem specjalistów aż 90 proc. chorób kobiecych kwalifikuje się do leczenia laparoskopowego. Niestety ogromna grupa kobiet nie wie, że może się domagać od lekarza wykonania zabiegu, który nie wymaga otwierania powłok brzusznych. Aby uświadomić kobiety, jakie mają prawa, zapoczątkowano kampanię "Akcja laparoskopia".

Laparoskopia polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej, przez pępek i dwa małe otwory, kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Za pośrednictwem teleskopu zaopatrzonego w soczewki obraz z jamy brzusznej przekazywany jest do komputera.

Następnie do jamy brzusznej wprowadza się igłę odmową, która wpompowuje gaz, zazwyczaj od 3,5 l. Później chirurg wykonuje 5 i 10 mm nacięcia skórne w powłokach brzusznych, przez które wprowadza kamerę oraz narzędzia. Zaglądając, w ten sposób do jamy brzusznej, można przeprowadzić zarówno diagnostykę, jak i zabiegi chirurgiczne.

Najlepsze rozwiązanie

Laparoskopia jest szczególnie przydatna w ginekologii. Stosuje się ją przede wszystkich u kobiet, które zmagają się endometriozą, mają mięśniaki, guzy, torbiele w obrębie kobiecych narządów rozrodczych. Taki rodzaj zabiegu szczególnie polecany jest tym kobietom, które chcą w przyszłości zajść w ciąże i mieć dzieci.

Laparoskopia pomaga pozbyć się tak wstydliwego problemu, jakim jest nietrzymanie moczu. Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej i u kobiet po 50. roku życia przypadłość ta narasta lawinowo.

Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Niestety wiele kobiet nie wie, że może się domagać zabiegu z użyciem laparoskopu zamiast klasycznej operacji. W krajach rozwiniętych po laparoskopię sięga się w 90 proc. przypadków chorób kobiecych. W Polsce ten współczynnik wynosi zaledwie 10 proc. Ciągle jeszcze w Polsce słyszy się opinie, że laparoskopia to kiepska metoda, bo źle widać i danego problemu nie da się zoperować w ten sposób.

Trafia do mnie wiele pacjentek, które były w kilku placówkach i wszędzie usłyszały taką opinię. To nieuczciwe stawianie sprawy. Laparoskopia daje ogromne możliwości, trzeba się jej tylko porządnie nauczyć - mówi Profesor Andrzej Morawski, jeden ze światowych pionierów laparoskopii i inicjator Kampanii Akcja Laparoskopia.

Dlaczego Akcja Laparoskopia?

Laparoskopia jest nie tylko tańsza, ale przede wszystkim znacząco skraca czas pobytu w szpitalu oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych po zabiegu. Ból, który pojawia się po zabiegu, jest znacznie mniejszy, a chorzy szybciej wracają do zdrowia. Dlaczego zatem lekarze wykonują laparoskopię tak rzadko?

Zabiegi laparoskopowe wykonuję od wielu lat i również szkolę lekarzy w tym kierunku. Proces nauki jest dość czasochłonny, zajmuje około 2 lat, ale za to po ukończeniu kursu, lekarz zyskuje ogromne możliwości. Kampania powstała z potrzeby rozpowszechnienia laparoskopii w Polsce. Na świecie jest już ona standardem. Będziemy starali się uświadamiać pacjentów, ale także apelować do lekarzy i stwarzać im jak najlepsze warunki do zgłębiania tej techniki - mówi dr Zofia Borowiec, jedna z inicjatorów Kampanii.

W działania związane z kampanią włączyły się już osoby, którym metoda ta nie jest obca i cenią sobie jej zalety. Są to m.in.: Beata Ścibakówna, Magdalena Zawadzka, Joanna Racewicz, Dorota Williams, Teresa Lipowska, Olga Kalicka, Magda Kogut-Wałęcka – „Szczesliva”.

Laparoskopia – kiedy jest stosowana?

Laparoskopia znajduje zastosowanie nie tylko w ginekologii. Wykorzystuje się ją również u pacjentów z chorobami wątroby, śledziony, zrostami, a także przy diagnostyce stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej. Dodatkowo metoda ta przewyższa klasyczną, jeśli chodzi o wycinanie pęcherzyka żółciowego, choroby refluksowe i wycinanie guzów nadnerczy, guzów jelita grubego i odbytnicy, torbieli wątroby, przepuklin brzusznych, torbieli nerek czy gruczołu krokowego.

Co ciekawe laparoskopia bywa wykonywana u osób, które zmagają się z nadmierną otyłością. Podczas zabiegu zmniejsza się objętość żołądka, ale także jelita cienkiego, a tym samym ogranicza się odczuwanie głodu. Laparoskopia może być również wykorzystywana w przypadku leczenia nowotworów żołądka. Warto zaznaczyć, że laparoskopia finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?