Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żółte zęby – czego należy unikać, aby mieć biały uśmiech?
menu
Polub nas na Facebooku

Żółte zęby – czego należy unikać, aby mieć biały uśmiech?

żółte zęby

Fot.: ntstudio / Getty Images

Żółte zęby często są skutkiem spożywania niektórych napojów, zwłaszcza dużych ilości kawy, herbaty i wina. Są też konsekwencją palenia papierosów czy zaniedbań, jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej. U niektórych osób żółtawy odcień jest naturalną barwą zębów i wówczas bardzo trudno je wybielić.

Żółte zęby mogą mieć wiele odcieni – od delikatnej żółtawo-białej barwy, która jest naturalnym kolorem zębiny, po widoczne przebarwienia. Niestety mało kto może cieszyć się idealnie białym uśmiechem bez zastosowania specjalistycznych zabiegów wybielających.

Żółte zęby – skąd bierze się niechciana barwa?

Zabarwienia na zębach często są wynikiem diety. Poza kawą i herbatą przyczynia się do tego np. czerwone wino. W wyniku niedostatecznej higieny, kiedy zęby nie są starannie umyte po posiłku, zwłaszcza na zakończenie dnia, dochodzi do odkładania się na nich płytki nazębnej, która nieusuwana regularnie przekształca się w twardy kamień o żółtawym zabarwieniu. Niestety bardzo ciężko usunąć go domowymi sposobami i wówczas konieczny jest zabieg w gabinecie stomatologa. Powinien on też poprzedzać wszelkie działania związane z wybielaniem zębów.

Czy higiena jamy ustnej nie ma dla Ciebie tajemnic?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Przebarwienia mogą być skutkiem zażywania niektórych leków w okresie dzieciństwa, zwłaszcza antybiotyków z grupy tetracyklin. Ciemnieją też martwe zęby np. poddane leczeniu kanałowemu.

W przypadku niektórych osób lekko żółtawa barwa jest naturalnym kolorem zębów i wówczas są one najmniej podatne na zabiegi wybielające. Znacznie łatwiej przywrócić biały uśmiech osobom, u których żółte zęby są wynikiem powstałych przebarwień.

Żółte zęby u dzieci

Żółte zęby u dzieci mogą się pojawić jeszcze zanim skończą one pierwszy rok życia. Najczęściej zaczynają być na nich widoczne bielsze lub brązowe plamki. Ich przyczyny są zróżnicowane i często wskazuje na nie kolor przebarwień. Żółte lub szare są następstwem zażywania antybiotyków – zwykle tetracyklin, które zaburzają proces mineralizacji zęba. Zmiana barwy widoczna jest wówczas przy szyjkach zębowych, głównie na siekaczach i trzonowcach.

Zobacz film: Czym i jak czyścić zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jeżeli białe plamki bardzo szybko zamieniają się w brązowe, są to pierwsze objawy próchnicy. U najmłodszych może prowadzić do niej np. karmienie mlekiem w nocy lub podawanie słodkich soków i herbat. Jest to tzw. rodzaj próchnicy butelkowej. Ponadto zęby dzieci są bardzo podatne na niedostateczna higienę – tego typu zaniedbania mogą doprowadzić do prawdziwych spustoszeń w ich jamie ustnej. Rodzice powinni pamiętać, że o zęby niemowlaka należy zadbać, jeszcze zanim się pojawią. Już od narodzin należy przemywać jego dziąsła wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub roztworem rumianku, który ma dodatkowo właściwości antybakteryjne.

Białe i brunatne plamki może spowodować podstawowy składnik większości past do mycia zębów, jakim jest fluor. Dzieci powinny mieć pasty dostosowane do swojego wieku. Zawierają one znacznie mniejszą dawkę fluoru niż preparaty przeznaczone dla dorosłych, ponieważ pierwiastek ten może blokować wchłanianie przez młody organizm np. magnezu. Ponadto zwiększa on ryzyko zmian czynności tarczycy i wpływa niekorzystnie na układ nerwowy. Niektóre dzieci są bardzo podatne na jego działanie, co objawia się przede wszystkim zmęczeniem i obniżeniem nastroju.

Przyczyną żółtych zębów są też niektóre choroby, np. porfiria wrodzona (wynika z zaburzeń działania enzymów).

Jak często myjesz zęby?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Żółte zęby – jak wybielić?

Na zabiegi wybielania najlepiej reagują przebarwione zęby. Bardzo trudno skutecznie rozjaśnić uśmiech, jeżeli kość jest naturalnie zażółcona. Często pada pytanie: jak skutecznie wybielić żółte zęby? Należy pamiętać, że najskuteczniejszą metodą jest ta stosowana bądź zalecona przez stomatologa. Widoczne efekty szybko przynoszą zabiegi z wykorzystaniem lasera – zęby naświetla się jego promieniami po nałożeniu na nie substancji o właściwościach wybielających. Do zabiegów można stosować także lampę polimeryzacyjną. Przy obu metodach efekt jest widoczny już po pierwszej wizycie, ale ostateczna liczba zabiegów zależy od rodzaju i intensywności przebarwień. Dentyści zalecają też stosowanie nakładek z żelem wybielającym, które najlepiej zakładać na noc. Ten sposób pozbywania się przebarwień wymaga przygotowania tzw. wycisku szczęki, aby nakładka była dobrze przygotowana i nie uwierała podczas zakładania.

Martwe zęby rozjaśniane są za pomocą specjalnego opatrunku.

Jak wybielić żółte zęby? Domowe sposoby

Aby wybielić żółte zęby, można zastosować również domowe sposoby. Najpopularniejszym z nich jest codzienne używanie pasty o właściwościach rozjaśniających przebarwienia i przywracających bielszy uśmiech. Dostępne na rynku preparaty do higieny jamy ustnej są zupełnie bezpieczne, ale warto je stosować na zmianę ze zwykłą pastą. W sklepach można kupić również wybielacze w sztyfcie, żele dwufazowe, przezroczyste paski pokryte substancją wybielającą oraz nakładki, które należy wcisnąć na zęby i trzymać przez określony czas. Należy pamiętać jednak, że domowe sposoby wybielania zębów nigdy nie dadzą takiego efektu jak metody, które stosuje stomatolog, dodatkowo niewłaściwe ich stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Zastosowanie past czy innych preparatów delikatnie rozjaśnia kolor zębiny, ale również ten efekt nie utrzyma się tak długo jak np. po zabiegu laserowego wybielania.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
41
42
Komentarze (0)
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby