Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą? Skuteczne sposoby na przebarwienia
menu
Polub nas na Facebooku

Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą? Skuteczne sposoby na przebarwienia

NAN

Fot: utkamandarinka / fotolia.com

Żółte paznokcie to problem, który dotyczy stosunkowo wiele osób. Nieprzyjemne i mało estetyczne przebarwienia mogą wynikać z palenia papierosów, stosowania niewłaściwego lakieru do paznokci, a także być objawem grzybicy i pozostałych infekcji paznokci.

Zażółcenie płytki paznokcia zdarza się dosyć często, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyczyn wywołujących żółte paznokcie u stóp oraz nóg jest sporo, lecz na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na wybielenie ich i pożegnanie się z problemem żółtych paznokci na dobre.

Przyczyny żółtych paznokci u nóg i rąk

Jak podkreślają dermatolodzy, przyczynami żółtych paznokci u nóg i rąk jest najczęściej nałogowe palenie papierosów (żółknięcie paznokci dłoni, zwłaszcza palca środkowego i wskazującego), a także niewłaściwe stosowanie lakierów do paznokci (żółknięcie paznokci u stóp i dłoni). Dzieje się tak, gdy na zewnętrzną warstwę paznokcia często nakłada się lakiery w ciemnych kolorach (granatowe, czerwone, czarne) bez wcześniejszego pokrycia ich bezbarwną odżywką (tzw. bazą lub lakierem podkładowym). Barwniki zawarte w ciemnych lakierach przechodzą do płytki paznokcia, co najczęściej objawia się jej zażółceniem. Ponadto, żółte paznokcie mogą ujawniać się w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu A oraz B, łuszczycy oraz w wyniku przyjmowania beta-karotenu i tetracykliny.

Nieestetyczna zmiana barwy paznokcia może mieć przyczynę w infekcji bakteryjnej, a także w grzybicy, która jest jedną z najczęstszych chorób paznokci. Grzybicą paznokci (zwaną także onychomikozą) bardzo łatwo się zarazić i stosunkowo trudno jest ją wyleczyć. Grzybica paznokci znacznie częściej dotyczy paznokci u stóp niż u dłoni. Zdaniem lekarzy, schorzenie występuje u 2–8% populacji, choć niektóre badania pokazują, że ta liczba jest znacznie wyższa. Grzybica paznokci jest wywołana przez 3 grupy grzybów (dermatofity, grzyby drożdżopodobne, a także grzyby pleśniowe). Chorobę dzieli się na 5 typów:

  • dalsza i boczna grzybica podpaznokciowa (obszar zajęty ma zabarwienie żółto-brązowe, paznokcie są kruche i łamliwe),
  • bliższa podpaznokciowa grzybica (na zajętym obszarze często występuje nie żółta, a biała plama),
  • powierzchowna grzybica paznokci (grzyby atakują płytkę paznokciową od strony powierzchni, barwa paznokcia może zmienić się na białą lub – w rzadszych przypadkach – na czarną),
  • wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci (grzyby wnikają od strony wolnego brzegu płytki paznokciowej, nie stwierdza się zażółcenia paznokci)
  • całkowita dystroficzna grzybica (choroba obejmuje cały paznokieć, widoczne jest silne rogowacenie podpaznokciowe, płytka paznokciowa jest zniszczona i przybiera żółte, brązowe lub białe zabarwienie).

Ponadto, typowymi objawami grzybicy jest łamliwość i łuskowatość paznokci, zakażenie na początku dotyczy najczęściej małej części paznokcia, lecz z czasem obejmuje coraz większy obszar, prowadząc do całkowitego zniszczenia lub odpadnięcia płytki i przenosi się na kolejne paznokcie. Jak podkreślają lekarze, w leczeniu grzybicy coraz częściej odchodzi się od chirurgicznych metod polegających na usuwaniu płytek paznokciowych, a także stosowania środków farmakologicznych zawierających ketokonazol, flukonazol oraz gryzeofulwinę ze względu na wysokie ryzyko działań niepożądanych. Skuteczną farmakoterapią jest stosowanie terbinafiny, itrakonazolu. Zaleca się używanie zewnętrznych preparatów do miejscowego leczenia grzybicy, lecz tylko w przypadku zakażeń grzybiczych obejmujących pojedyncze paznokcie. Wśród leków zewnętrznych w formie lakierów wskazuje się najczęściej amorolfinę, cyklopiroks.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Domowe wybielanie żółtych paznokci

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą być skuteczne w walce z żółtymi paznokciami, spowodowanymi paleniem papierosów lub niewłaściwą pielęgnacją. Jednym ze środków jest cytryna, którą należy pokroić w plasterki, a następnie wbić w nie końcówki paznokci i trzymać tak przez kilka minut. Później plasterki cytryny należy mocno wetrzeć w paznokcie i na koniec umyć dłonie ciepłą wodą. Jeśli zażółcenie się utrzymuje, należy powtórzyć kilkukrotnie zabieg.

Zwolennicy domowych sposobów polecają stosowanie kwasku cytrynowego. Zwilżoną szczoteczkę (do rąk lub zębów) należy posypać odrobiną kwasku cytrynowego i szczotkować zażółconą płytkę paznokcia przez kilkadziesiąt sekund, po czym przepłukać wodą. Na koniec należy posmarować płytkę paznokcia kremem w celu nawilżenia.

Na zażółcone paznokcie może pomóc wyczyszczenie ich za pomocą wody utlenionej (lub mikstury wody utlenionej z łyżką sody oczyszczonej), zamoczenie paznokci w misce ciepłego mleka (na kilka minut). Jeśli wymienione domowe sposoby na żółte paznokcie nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto wypróbować mieszaninę proszku do prania z wodą (należy pamiętać o jej drażniących właściwościach), a także roztwór dużej ilości szarego mydła z wodą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
141
27
Polecamy
Od czego się robią żółte paznokcie?
Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Od czego się robią żółte paznokcie? Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami? TVN zdrowie
Choroby paznokci u nóg i u rąk.
Objawy, przebieg, leczenie
Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie TVN zdrowie
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Najlepsze sprawdzone sposoby na łamliwe paznokcie
Najlepsze sprawdzone sposoby na łamliwe paznokcie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok