Zadbane dłonie z wypielęgnowanymi paznokciami są wizytówką niejednej z kobiet, jak też mężczyzn. Każdego dnia paznokcie narażone są na działanie różnych czynników, a tym samym na urazy. Z tego powodu wymagają codziennej, specjalnej pielęgnacji, która zadba o ich zdrowy wygląd.
Stan paznokci jako wyznacznik zdrowia
Stan paznokci u rąk i stóp jest zależny od regularnej i właściwej pielęgnacji. Zadbane paznokcie nie są jedynie wizytówką, ale świadczą również o kondycji zdrowotnej. Niepokojące białe plamki, odbarwienia czy zażółcenie płytki paznokciowej może być oznaką niedoborów witamin i składników mineralnych, a niekiedy nawet poważniejszych chorób. Żółte zabarwienie paznokci u rąk lub u stóp często jest objawem infekcji grzybiczej lub schorzeń dotyczących układu oddechowego i tarczycy. U osób z czerwonym zabarwieniem płytki paznokciowej można podejrzewać różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia. Zmiany dotyczące struktury płytki mogą być spowodowane łuszczycą lub anemią (in. niedokrwistością). Wiele osób, zwłaszcza kobiet, uskarża się na problem rozdwajania paznokcia. Jego przyczyną może być reakcja na stosowane detergenty, przyjmowane leki lub niedobory minerałów zapewniających twardość płytce – wapnia, żelaza, magnezu lub cynku.
Domowe sposoby na piękne paznokcie
W codziennej pielęgnacji paznokci u rąk i stóp bardzo ważną rolę odrywa pełnowartościowa, odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta, która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Objawami niedoborów witaminowych są m.in. kruche i łamliwe paznokcie z pojawiającymi się na nich nieestetycznymi, białymi plamkami. Kluczowymi witaminami, które zapewnią paznokciom zdrowy wygląd są:
- biotyna występująca w nasionach słonecznika, rybach, soi, brokułach, kalafiorze, orzechach i żółtkach jaj – stymuluje wzrost paznokcia oraz zapobiega jego rozdwajaniu się,
- prowitamina witaminy A, czyli beta karoten obecny w marchwi, dyni, pomidorach, papryce, morelach, sałacie, szpinaku – wzmacnia płytkę paznokciową, zapobiega kruchości i łamliwości paznokci.
Co zrobić, żeby mieć mocne i zdrowe paznokcie? Dowiesz się tego z naszego filmu
Zobacz także: Manicure tytanowy – czym jest, jakie są jego zalety i jak wykonać go krok po kroku
Dieta, która zapewni paznokciom zdrowy wygląd powinna dostarczać również dużych ilości białka, wapnia, żelaza, krzemu i cynku. Skutecznym domowym sposobem na zdrowe i zadbane paznokcie jest stosowanie samodzielnie przygotowanej odżywki na bazie oliwy z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Oliwę podgrzewa się, a następnie dodaje się do niej łyżeczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Otrzymany płyn aplikuje się na paznokcie za pomocą wacika lub zanurza się w nim paznokcie. Wykorzystywanie oliwnej mikstury w pielęgnacji paznokci przyczynia się do wzmocnienia płytki paznokcia. Oliwa z oliwek zapewnia optymalne odżywienie oraz zmiękcza skórki, natomiast sok z cytryny rozjaśnia płytkę paznokciową, likwiduje przebarwienia oraz działa utwardzająco.
Na kondycję paznokci pozytywny wpływ ma również olejek rycynowy dostępny w każdej aptece. Domowym sposobem na wzmocnienie i nawilżenie płytki paznokciowej jest stosowanie naparu z suszonych nasion kopru. Kuracje zaleca się stosować co najmniej przez miesiąc. Napar przygotowuje się poprzez zalanie nasion wrzątkiem. Po jego ostygnięciu w naparze moczy się paznokcie od kilku do kilkunastu minut. Skuteczną metodą stosowaną w pielęgnacji paznokci, która skutkuje ich odżywieniem jest zabieg z użyciem parafiny. Można go przeprowadzić samodzielnie w domu lub w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym. Parafinę należy rozpuścić, odczekać, aż przestygnie, a następnie zamoczyć w niej palce. Kolejnym krokiem jest owinięcie paznokci folią spożywczą. Po upływie 15 minut parafinę należy usunąć i dokładnie umyć dłonie.
Chcesz wiedzieć jak dbać o paznokcie? Obejrzyj nasz film
Jak dbać o paznokcie u nóg?
W pielęgnacji paznokci u nóg bardzo ważną rolę odgrywa regularne ich obcinanie. Zbyt długi paznokieć u stopy narażony jest na częste urazy spowodowane obijaniem się o buta. W efekcie dochodzi do osłabienia jego struktury oraz zwiększonej kruchości i łamliwości. Przy obcinaniu należy kierować się zasadą, że im mniejsza ingerencja w kształt paznokcia, tym lepiej dla jego kondycji. Przed zabiegiem warto namoczyć stopy w specjalnym preparacie zmiękczającym lub w wodzie z dodatkiem soli. Przy nieprawidłowym podcinaniu, np. w wyniku zaokrąglenia boków paznokcia, może pojawić się problem jego wrastania. Przed pomalowaniem paznokci u stóp należy nałożyć na nie wzmacniającą odżywkę, która zabezpiecza paznokieć, a jednocześnie przedłuża trwałość malowania. W pielęgnacji paznokci i skóry stóp zalecane są również ziołowe kąpiele, np. w naparze z szałwii i pokrzywy lub lawendy, tymianku i rozmarynu, które działają grzybobójczo i antybakteryjnie.
Jak dbać o paznokcie po hybrydzie?
Manicure hybrydowy jest popularną metodą zdobienia paznokci, która odznacza się trwałością. Stosowany jest przede wszystkim przez kobiety ceniące sobie wygodę i długotrwały estetyczny wygląd paznokci. Częste poddawanie paznokci zabiegowi hybrydy może jednak przyczynić się do osłabienia ich struktury, a w konsekwencji do kruchości i łamliwości. Regeneracja paznokci po hybrydzie powinna rozpocząć się od obcięcia ich na krótko. Po zdjęciu lakieru hybrydowego należy stosować wzmacniające odżywki zakupione w aptece lub samodzielnie przygotowane w domu, np. oliwę z sokiem z cytryny. Hybryda działa wysuszająco na płytkę, dlatego po jej usunięciu odżywkę należy aplikować na paznokcie każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie. Ważne jest również zadbanie o paznokcie od wewnątrz, czyli poprzez wprowadzenie do diety produktów korzystnie wpływających na stan paznokci, takich jak: gruboziarniste kasze, otręby pszenne, jaja, mięso drobiowe, ryby, oliwa z oliwek oraz olej lniany.
Zobacz nasz film i poznaj sprawdzone sposoby na wzmocnienie paznokci
Zobacz także: Lampy utwardzające lakier – czy są bezpieczne? Jak hybryda wpływa na paznokcie?