Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zioła na uspokojenie – gatunki roślin, rodzaje preparatów, działanie
menu
Polub nas na Facebooku

Zioła na uspokojenie – gatunki roślin, rodzaje preparatów, działanie

 Herbata ziołowa z melisą w filiżance i sitku

Fot. ezkrr / Getty Images

Zioła uspokajające od wieków wykorzystywane były w medycynie naturalnej. Współcześnie dostępne są syntetyczne leki o dużej skuteczności, ale wiele osób wciąż chętniej wybiera preparaty ziołowe. Dostępne są bez recepty i koją nerwy, a przy tym nie powodują działań ubocznych.

Zioła na uspokojenie można z powodzeniem stosować w domu. Skutecznie łagodzą objawy stresu, jaki w dzisiejszych czasach stał się niemal nieodłącznym elementem codziennego życia, zwłaszcza zawodowego. Odpowiednio przygotowane herbaty czy napary zmniejszają napięcie nerwowe, redukują związane z nim dolegliwości, wspomagają funkcje poznawcze, a także ułatwiają zasypianie, umożliwiając lepszą regenerację organizmu.

Zioła na stres i nerwy

Istnieje wiele roślin, które działają tonizująco na układ nerwowy. Jako składniki ziołowych środków uspokajających najczęściej wykorzystywane są:

  • kozłek lekarski (zwany potocznie walerianą),
  • melisa lekarska,
  • męczennica cielista (passiflora, czyli marakuja),
  • chmiel zwyczajny,
  • lawenda wąskolistna,
  • rumianek pospolity,
  • arcydzięgiel lekarski.

W ziołolecznictwie zastosowanie znajdują różne części wymienionych roślin, np. w przypadku kozłka lekarskiego – korzeń, melisy – liście, chmielu – owoce. Surowce te zawierają m.in. olejki eteryczne, które zasobne są w substancje biologicznie czynne – kwasy, estry, terpeny, alkohole, alkaloidy itd. Są to związki obniżające reaktywność układu nerwowego. Tłumią zarówno stany emocjonalne, jak i pobudzenie motoryczne. Mają działanie wyciszające, rozkurczowe, nasenne. Łagodzą napięciowe bóle głowy, regulują pracę serca, przeciwdziałają zaburzeniom trawiennym związanymi ze stresem.

Melisa potrafi załagodzić objawy stresu. Dlaczego nas uspokaja? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Melisa złagodzi codzienny stres. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zastosowanie ziołowych leków na uspokojenie

Ziołowe leki uspokajające mogą być stosowane w przypadku przewlekłego stresu, wegetatywnych objawów nerwicy czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Stanowią skuteczne remedium na zaburzenia snu, a jednocześnie – redukując napięcie nerwowe – ułatwiają koncentrację, zapamiętywanie, logiczne myślenie. Przynosząc ulgę w spowodowanych stresem dolegliwościach, zioła uspokajające oddziałują korzystnie na samopoczucie. Są zatem pomocne także w przypadku depresji, zwłaszcza egzogennej.

Napary i ziołowe tabletki na uspokojenie

Zioła uspokajające dostępne są w postaci różnych preparatów – tabletek, kropli, herbat. Znaleźć je można także w składzie suplementów diety zawierających dodatkowo inne substancje oddziałujące pozytywnie na układ nerwowy, np. magnez czy witaminy z grupy B. Zioła na uspokojenie najwyższą skuteczność wykazują, gdy stosuje się je przez dłuższy czas i w odpowiednio dużych dawkach. By skorzystać z właściwości związków zawartych w olejkach eterycznych, najlepiej jest zatem sięgać po zioła w czystej postaci. Ze świeżo zerwanych roślin lub z suszu przygotowywać można napary, których działanie staje się widoczne po kilku tygodniach regularnego picia 2–3 porcji dziennie. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być jednoskładnikowe ziołowe tabletki uspokajające.

Bezpieczeństwo ziołowych preparatów na uspokojenie

Zioła o działaniu uspokajającym mają tę przewagę nad syntetycznymi lekami, że zwykle nie wywołują skutków ubocznych, takich jak uczucie oszołomienia, nadmierna senność czy zaburzenia łaknienia. Nie utrudniają wykonywania codziennych czynności (np. prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń mechanicznych). Nie powodują uzależnienia tak, jak niektóre farmaceutyki (np. leki z grupy benzodiazepin). Większość ziół na uspokojenie jest odpowiednia dla dzieci (nawet niemowląt) czy kobiet w ciąży. Ponieważ jednak w indywidualnych przypadkach może wystąpić nadwrażliwość na któryś ze składników albo interakcja z przyjmowanymi lekami, decyzję o długotrwałym stosowaniu ziołowych środków uspokajających warto skonsultować z lekarzem.

Zobacz film i sprawdź, które ćwiczenia pomogą nam pokonać stres:  

Zobacz film: Ćwiczenia, które pomogą pokonać stres. Źródło: 36,6

Leki ziołowe na uspokojenie a styl życia

Zioła uspokajające i nasenne są pomocne w łagodzeniu objawów stresu, jednak nie stanowią cudownego remedium na nerwicę czy zaburzenia snu. Ich skuteczność w dużej mierze uzależniona jest od stylu życia. Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, regularne spożywanie posiłków, a także zapewnić sobie odpowiednią dawkę zdrowego snu, najlepiej o stałych porach. Powinno się zrezygnować z wszelkich używek (papierosów, mocnej kawy itd.), które działają pobudzająco na układ nerwowy. Naturalnym sposobem na uspokojenie jest aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Warto poświęcić jej przynajmniej pół godziny 3–4 razy w tygodniu. Ukojeniu nerwów służą także rozmaite techniki relaksacyjne – medytacja, świadomy oddech, aromaterapia, trening uważności (mindfulness), wizualizacje, trening autogenny itp. Ich opanowanie nie jest trudne i można stosować je nawet w czasie przerw w pracy. Należy też znaleźć czas na odpoczynek – zarówno na długie urlopy, jak i na codzienne, dające odprężenie, małe przyjemności.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?