Ziołolecznictwo stało się popularne już dawno, gdy odkryto korzyści płynące ze stosowania surowców roślinnych. Na efekty lecznicze ziół pomocnych przy niedoczynności tarczycy trzeba będzie jednak poczekać. Wadą roślinnej kuracji jest czas terapii. Trzeba je stosować przez wiele miesięcy.
Czym jest niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy jest chorobą powstałą wskutek niedostatecznej produkcji hormonów tarczycowych: tyroksyny (FT4) i trójjodotyroniny (FT3). Może mieć postać pierwotną, spowodowaną uszkodzeniem tego gruczołu, lub wtórną, powstałą na skutek niedoczynności przysadki. Jej cechą charakterystyczną jest znaczne spowolnienie metabolizmu, co objawia się pod postacią przyrostu masy ciała, chronicznego zmęczenia, ospałości i obrzęków podskórnych. Chory może mieć także inne dolegliwości np. wypadające włosy, łamliwe paznokcie i rogowaciejące zmiany skórne.
Niedoczynność tarczycy jest wskazaniem do leczenia farmakologicznego, które opiera się na podawaniu substytutu hormonu tarczowego. Terapia trwa latami, a u niektórych pacjentów nawet całe życie. Pierwsze efekty można zauważyć po dwóch tygodniach od momentu rozpoczęcia terapii. Utrzymują się one do trzech tygodni od chwili zaprzestania stosowania leków. Leczenie niedoczynności tarczycy ziołami praktykowano już lata temu. Choć jest to proces długotrwały, kuracja roślinna może złagodzić niektóre symptomy tego zaburzenia.
Jak powinna wyglądać dieta u osób z chorą tarczycą? Zobaczcie na filmie:
Jak leczyć niedoczynność tarczycy ziołami?
O terapii ziołami na niedoczynność tarczycy warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym, ponieważ mogą one zaburzać działanie niektórych leków, mimo że ich lecznicze właściwości nie zostały do końca potwierdzone naukowo. Warto też pamiętać, że leczenie surowcami roślinnymi wymaga długotrwałego i regularnego stosowania. Efekt terapeutyczny nie będzie tak szybki, jak przy leczeniu substytutem hormonalnym.
Zobacz także: Moringa – właściwości lecznicze „cudownego drzewa”
Jakie zioła na niedoczynność tarczycy mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości?
Terapia preparatami na bazie surowców roślinnych nie wpływa bezpośrednio na gruczoł tarczowy, ale może pomóc w złagodzeniu dolegliwości spowodowanych niedoborem hormonów. Do ziół pomocnych przy niedoczynności tarczycy zalicza się:
- dziurawiec – jest byliną rosnącą na polanach, łąkach i w zaroślach. Swoje cenne właściwości zawdzięcza hypercynie, rutynie i kwercetynie. Działa uszczelniająco na naczynia włosowate, przeciwbiegunkowo i bakteriobójczo. Działanie dziurawca nie ogranicza się jedynie do układu pokarmowego i krwionośnego. Roślina ma też właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne, co pozwala wykorzystać ją w terapii wspomagającej leczenie niedoczynności tarczycy. Ziele można kupić w aptekach i sklepach zielarskich pod postacią suszu ziołowego, herbatek do picia, wyciągów oraz tabletek. W czasie terapii nie wolno przebywać na słońcu;
- dąbrówka rozłogowa – aromatyczne ziele o właściwościach ściągających i lekko przeczyszczających. Przy niedoczynności tarczycy będzie pomocna w łagodzeniu zaparć powstałych wskutek niedoborów hormonów;
- ashwagandha – inaczej żeń-szeń indyjski lub witania ospała. Działanie lecznicze tej rośliny jest wykorzystywane od lat w medycynie ajurwedyjskiej. Napar z witanii ospałej stosuje się jako tonik wzmacniający i przywracający siły witalne. Pomaga w walce ze stresem i brakiem snu. Pozytywnie wpływa też na cały układ hormonalny, co przy niedoczynności tarczycy jest bardzo istotne;
- morszczyn – jest glonem bogatym w wiele cennych witamin i minerałów. Ma duży wpływ na otyłość wywołaną niedoborem hormonów tarczycowych, ponieważ zawiera jod niezbędny do prawidłowej pracy tego gruczołu. Najlepsze efekty przynosi regularne picie naparu ze świeżych lub suszonych glonów. Można nimi również posypywać pokarmy. Morszczyn jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich. Można go też znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością;
- brahmi – inaczej bakopa drobnolistna. Działa korzystnie na układ nerwowy, ma także właściwości przeciwdepresyjne. Reguluje poziom hormonów, dzięki czemu usprawnia pracę tarczycy. Brahmi można kupić w postaci suszu ziołowego lub tabletek doustnych. Koszt zakupu waha się między 10–40 złotych w zależności od postaci.
Osoby, które lubią surowce roślinne, mogą stosować mieszanki ziół na niedoczynność tarczycy. Zawierają one ziele rdestu ptasiego, owoce jarzębiny, korę dębu, liść pokrzywy, korzeń kozłka i lukrecji, porost islandzki oraz owoc orzecha włoskiego. Napar przygotowany z tych ziół powinno się pić 2–3 razy dziennie przez około 3 miesiące.