Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zioła na ból głowy – rodzaje, sposób przyrządzenia, przeciwwskazania 
menu
Polub nas na Facebooku

Zioła na ból głowy – rodzaje, sposób przyrządzenia, przeciwwskazania 

Kobieta trzyma się za skronie. Ból głowy.

Fot. Flashpop / getty Images

Zioła na ból głowy od wieków wykorzystuje medycyna naturalna. Współcześnie chorzy częściej sięgają po powszechnie dostępne niesterydowe leki przeciwzapalne. Regularne stosowanie ziół stanowi jednak skuteczną alternatywę dla farmaceutyków. Są one przy tym mniej inwazyjne dla organizmu.

Szacuje się, że aż 10% pacjentów szukających pomocy u lekarza cierpi na częste bóle głowy. Nie każdy z nich może zażywać leki przeciwbólowe. Wielu chorych obawia się skutków ubocznych, które wywołuje ich stosowanie. W obliczu mody na zdrowy styl życia i korzystanie z ekologicznych produktów osoby zmagające się z bólem głowy coraz chętniej sięgają po naturalne środki na tę dolegliwość. W związku z powyższym zioła, znane od lat ze skuteczności w przypadku bólów głowy, cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Zobacz, jakie sioła były wykorzystywane w medycynie staropolskiej:

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na ból głowy. Źródło: W dobrym stylu

Ból głowy i jego przyczyny

Zarówno postępowanie profilaktyczne, jak i wybór skutecznych środków terapeutycznych wymagają zrozumienia przyczyn bólu głowy. Może on mieć charakter wtórny, gdy jest spowodowany innymi dolegliwościami, np. problemami ze wzrokiem, stanem zapalnym zatok, urazem głowy, zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa, nadciśnieniem (lub niedociśnieniem) tętniczym, odwodnieniem, miesiączką. Równie często ból głowy wywołują czynniki zewnętrzne: hałas, wstrząsy, niekorzystne ciśnienie atmosferyczne, spożywanie określonych produktów, stres, zmęczenie. W pozostałych wypadkach mówi się zwykle o pierwotnych bólach głowy, wśród których wyróżnia się m.in.:

  • migrenowe (najczęściej dotyczą kobiet) – przewlekłe, nawracające bóle o złożonej etiologii i wyzwalane przez wahania ciśnienia krwi, zaburzenia hormonalne, spożycie niektórych pokarmów; mają charakter ciągły lub pulsujący, przeważnie są jednostronne, zlokalizowane w jednym punkcie lub rozsiane, zwykle z towarzyszącą aurą wzrokową, nadwrażliwością na światło i dźwięk, nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy,
  • napięciowe (dotykają obu płci, częściej kobiet) – spowodowane stanem silnego obciążenia psychicznego, najczęściej obustronne, zlokalizowane w okolicy skroniowo-potylicznej, połączone z silnym napięciem mięśni twarzy, szyi, karku, ramion,
  • klasterowe (cierpią na nie głównie mężczyźni) – rzadkie i stosunkowo krótkotrwałe, ale gwałtowne, ostre napady bólu o nieustalonej etiologii, zwykle umiejscowione jednostronnie w okolicy oczodołu, połączone z obrzękiem śluzówki nosa, łzawieniem oka, opadaniem powieki, uczuciem pulsowania całej twarzy, silnym niepokojem.

Polecamy: Moringa – właściwości lecznicze „cudownego drzewa”

Skuteczne zioła na ból głowy

Zioła na ból głowy należy dobierać adekwatnie do przyczyn jego powstawania. Jeśli dolegliwość ma charakter wtórny, pomocne bywają rośliny o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym – nie tylko uśmierzające ból, ale także łagodzące objawy choroby podstawowej. Właściwości takie mają zwykle rośliny o wysokiej zawartości związków polifenolowych, garbników. Należą do nich kora wierzby białej, macierzanka piaskowa, rumianek rzymski.

Zioła na migrenowy ból głowy powinny zawierać fitozwiązki, które działają rozkurczowo, poprawiają krążenie w naczyniach mózgowych, zapobiegają objawom aury migrenowej, mdłościom, wymiotom, wpływają korzystnie na gospodarkę hormonalną. Rośliny takie to np. chmiel, imbir, maruna, nostrzyk żółty, rozmaryn, szałwia.

W przypadku napięciowych bólów głowy skuteczne są zioła działające uspokajająco, rozluźniająco, takie jak kozłek lekarski, melisa, mięta, waleriana, werbena. Zawarte w tych roślinach olejki eteryczne tonizują układ nerwowy, obniżają ciśnienie krwi. Zastosowane w stanach przewlekłego stresu, rozdrażnienia, przemęczenia, a nawet w przypadku depresji i nerwic, działają uspokajająco, wyciszająco, ułatwiają zasypianie. Powodują rozluźnienie napięcia mięśniowego, łagodząc związany z nim ból. Zioła te mogą także łagodzić klasterowe bóle głowy, choć te słabo odpowiadają na inne formy leczenia niż farmakoterapia.

Jak stosować zioła na ból głowy?

Zioła na ból głowy zazwyczaj przygotowuje się tak, jak herbatę – w formie gorącego naparu z liści, łodyg lub kwiatów rośliny. Ich odpowiednią porcję (zwykle – łyżeczkę suszu) zalewa się przegotowaną wodą i pod przykryciem zostawia na kilka-, kilkanaście minut do zaparzenia. Przed wypiciem napar można odcedzić, ewentualnie doprawić wedle uznania. Napój najlepiej spożywać na ciepło, ponieważ wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia wchłanianie z naparu substancji czynnych.

Używając naparów ziołowych, można wykonać kojący kompres na bolącą głowę. Aromatyczne herbatki ziołowe warto wykorzystać również do inhalacji, choć do tego celu lepiej nadają się olejki eteryczne pozyskiwane z odpowiednich ziół. Wiele z nich można stosować także miejscowo – wcierane w skronie czy czoło, uśmierzają zlokalizowany tam ból.

Jak leczyć ból głowy? Po jakie metody możemy sięgnąć? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Ból głowy - po jakie metody leczenia możemy sięgnąć? Źródło: Wiem co jem. Wiem co kupuję

Przeciwwskazania do stosowania ziół na ból głowy

Większość ziół i preparatów ziołowych dostępnych w aptekach jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Mogą one jednak wywołać niepożądane reakcje, wchodząc w interakcje z pewnymi lekami. Bywają także niewskazane, a nawet niebezpieczne w przypadku występowania określonych chorób. W takich sytuacjach decyzję o uśmierzaniu bólu głowy ziołami należy skonsultować z lekarzem.

Leczenie dolegliwości bólowych ziołami wymaga czasu i konsekwencji – nie wystarczy jednorazowe wypicie odpowiedniego naparu, jak dzieje się zwykle w przypadku zażywania niesterydowych leków przeciwzapalnych. Naturalne preparaty roślinne mają inne właściwości i tylko regularne ich stosowanie przez kilka tygodni może przynieść pożądane efekty. Zaletą ziół jest oddziaływanie na przyczynę bólu, podczas gdy leki przeciwbólowe najczęściej działają objawowo.

Podstawą leczenia bólu głowy jest eliminacja czynników, które go wywołują. W zależności od ich charakteru, terapii ziołowej powinny towarzyszyć regulacja rytmu okołodobowego, zmiana nawyków żywieniowych, poprawa warunków pracy czy zakup wygodnego łóżka. Leczenie warto uzupełniać innymi działaniami, np. ćwiczeniami relaksacyjnymi, masażem, regularną aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?