Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zez rozbieżny – przyczyny i leczenie wady wzroku
menu
Polub nas na Facebooku

Zez rozbieżny – przyczyny i leczenie wady wzroku

oko

Fot.: Dougal Waters / Getty Images

Zez rozbieżny jest to rodzaj zeza – choroby, która spowodowana jest najczęściej osłabieniem mięśni ocznych. Tęczówka jest nieprawidłowo ustawiona, co skutecznie uniemożliwia widzenie pod właściwym kątem. Zez jest naturalny wyłącznie u noworodków.

Zez rozbieżny, zarówno jak i zbieżny, może mieć przyczyny w zmianach w rozwoju ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej. Leczenie tego schorzenia jest bardzo istotne, ponieważ może ono doprowadzić do poważnych następstw, takich jak podwójne widzenie.

Zez rozbieżny i zbieżny – przyczyny powstawania

Zez rozbieżny lub zbieżny nie jest jedynie kwestią estetyki – określany jest jako choroba zezowa, polegająca na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Często towarzyszą mu zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. W przypadku zdrowych gałek ocznych ich poruszanie w różnych kierunkach następuje jednocześnie i harmonijnie, co umożliwia prawidłowa praca mięśni poruszających oczami.

W przypadku porażenia bądź niedowładu mięśni inne mięśnie, które nie uległy porażeniu, wykazują dominację. W konsekwencji tego procesu oko ustawia się w zezie o różnych kierunkach odchylenia. Porażenie mięśni może wystąpić w wyniku urazów, zakażeń oka, schorzeń ośrodkowego układu nerwowego czy nawet siatkówczaka, czyli nowotworu złośliwego oka, często występującego u dzieci.

Jednak przyczyny występowania zeza rozbieżnego nie są do końca znane. Może on wynikać z obciążenia genetycznego, dlatego jeżeli w rodzinie już wcześniej pojawiały się jego przypadki, ryzyko wystąpienia choroby jest wyższe.

Obejrzyj nasz film i zobacz, jak wygląda leczenie zeza

Zobacz film: Zez - jak wygląda leczenie? Źródło: Klinika urody.

Zez zbieżny, rozbieżny, skośny lub towarzyszący – rodzaje zeza

Wśród postaci zeza występują:

  • zez rozbieżny – pojawia się częściej u starszych dzieci; oczy ustawione są na zewnątrz, w kierunku skroni; przyczyną tej postaci zeza jest zazwyczaj krótkowzroczność;
  • zez zbieżny – występuje najczęściej u dwulatków i trzylatków; jedno oko lub oboje oczu ustawione są w kierunku przyśrodkowym, czyli skierowane w stronę nosa; jego częstą przyczyną jest nadwzroczność; w początkowej fazie zez zbieżny charakteryzuje niestałość, jednak objawy pojawiają się częściej z upływem czasu;
  • zez skośny – jedno z oczu ustawione jest w stronę brwi.

Istnieje również zez towarzyszący, który stanowi najczęściej występującą postać tej wady. Charakteryzuje go stałe wtórowanie w ruchach chorego oka oku prowadzącemu. Oko z zezem utrzymuje przy tym swój stały kąt odchylenia. Przy tym typie wady wzroku może nastąpić utrata równowagi sensorycznej obu oczu spowodowana odchyleniem osi jednego z nich. Mogą przez to wystąpić istotne zaburzenia czynnościowe – zwłaszcza w oku zezującym, które stopniowo traci zdolność widzenia pomimo prawidłowości anatomicznej w budowie aparatu percepcyjnego. Zaistniałe niedowidzenie sprawia, że obniża się ostrość wzroku – niejednokrotnie nawet zbliża się do ślepoty.

Czy masz wadę wzroku?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zez rozbieżny i inne jego formy – u dorosłych, dzieci i niemowlaków

Zez rozbieżny oraz inne jego postacie pojawia się najczęściej w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy proces umożliwiający łączenie obrazów odbieranych przez dwoje oczu w jeden nie jest dobrze wykształcony, a przy tym nie występuje także mechanizm odpowiadający za usuwanie nieprawidłowej fiksacji i umożliwienie umiejscowienia obrazów we właściwy sposób. U dzieci powyżej 3 miesiąca życia każda odmiana zeza wymaga ustalenia jego przyczyny i zastosowania indywidualnie dobranego leczenia.

Zez rozbieżny – leczenie i ćwiczenia

Jak każdy rodzaj zeza, tak też zez rozbieżny wymaga niezwłocznej konsultacji z okulistą, który przeprowadzi odpowiednie badanie, mające na celu potwierdzenie wady wzroku.

Lekarz zleca wykonanie testu naprzemiennego zasłaniania oczu. Obserwowane jest wtedy ustawienie gałek: czy wykonują ruchy, czy są ustawione spokojnie. Zdrowe oczy o równoległym ułożeniu nie ruszają się podczas ich naprzemiennego zasłaniania. Aktywność narządu obserwowana w chwili jej odsłaniania umożliwia wykrycie tzw. zeza ukrytego. Niezbędne jest również zbadanie dna oka m.in. pod kątem nowotworów. Celem przeprowadzenia testu należy zakroplić do oka środek rozszerzający źrenice – atropinę.

W przypadku zeza spowodowanego wadą wzroku lekarz zaleca noszenie szkieł korekcyjnych dobranych indywidualnie pod jej kątem. Specjalista dopasowuje także zestaw ćwiczeń, mających na celu zahamowanie postępowania zeza rozbieżnego – są to ćwiczenia mięśni oka, które odbywają się pod nadzorem lekarza w specjalistycznej poradni. Jeżeli rehabilitacja wzroku nie pomoże, niezbędne jest podjęcie leczenia operacyjnego. Zabieg chirurgiczny, mający na celu likwidację zeza, polega na interwencji na obszarze mięśni odpowiadających za pracę oka i poruszanie gałką oczną. Podczas operacji osłabione zostają mięśnie funkcjonujące zbyt intensywnie – ich przyczepy przesuwane są ku tyłowi. Te, które pracują zbyt słabo, zostają wzmocnione poprzez skrócenie.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
12
Polecamy
Zez – rodzaje, leczenie u dzieci i dorosłych, operacje i ćwiczenia
Zez – rodzaje, leczenie u dzieci i dorosłych, operacje i ćwiczenia TVN zdrowie
Zez zbieżny – przyczyny, objawy, leczenie u dzieci i u dorosłych
Zez zbieżny – przyczyny, objawy, leczenie u dzieci i u dorosłych TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?