Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół pasma biodrowo-piszczelowego, czyli dolegliwość biegacza długodystansowego
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego, czyli dolegliwość biegacza długodystansowego

Kobieta, która ma problem z biodrem

Fot: Fertnig / gettyimages.com

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) to dolegliwość wpływająca na funkcjonowanie stawu biodrowego i kolanowego, rozwijająca się zazwyczaj u biegaczy, kolarzy i osób aktywnych fizycznie, obciążających stawy kończyn dolnych. ITBS objawia się głównie bólem w przebiegu pasma i obrzękami stawów.

Etiologia schorzenia kryje się za niedostosowaniem obciążenia do możliwości adaptacyjnych aparatu ruchu kończyny dolnej i postępujących mikrouszkodzeń w obrębie pasma biodrowo-piszczelowego. Leczenie ITBS to postępowanie zachowawcze uwzględniające odpoczynek od treningów i ruchowe wzmacniające ćwiczenia na ITBS.

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to wielopoziomowy uraz tkanek pasma biodrowo-piszczelowego, czyli struktury powięziowej rozciągającej się po bocznej stronie uda pomiędzy stawem biodrowym a kolanowym. Istotą ITBS są mikrouszkodzenia wynikające z przeciążenia dystalnej części pasma, szczególnie w okolicy kłykcia bocznego kości udowej w pobliżu guza Gerdy’ego. Tarcie pomiędzy pasmem biodrowo-piszczelowym a kłykciem wywołuje stan zapalny leżącej pod nim kaletki. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to dolegliwość zwykle dotycząca biegaczy długodystansowych, kolarzy, piłkarzy, amatorów wspinaczki i marszów górskich, jak również osób aktywnych fizycznie, nadmiernie eksploatujących kończyny dolne w zakresie ruchu prostowania i odwodzenia. Schorzenie uaktywnia się stopniowo, a objawy ITBS nasilają się podczas codziennej aktywności, np. wchodzenia po schodach. Nieleczona dolegliwość może postępować. Warto pamiętać o możliwości wdrożenia profilaktyki, w której zalecane jest stosowanie m.in. opaski na kolano ITBS i ćwiczenia wzmacniające.

Chcesz zacząć biegać? Zobacz film i dowiedz się jakie badania warto wykonać przed pierwszym treningiem:

Zobacz film: Jakie badania trzeba zrobić przed rozpoczęciem przygody z bieganiem? Źródło: 36,6

Przyczyny ITBS

Etiologię zespołu pasma biodrowo-piszczelowego przypisuje się zmianom przeciążeniowym aparatu ruchu i nadmiernej eksploatacji mięśni kończyn dolnych, prowadzącej do kumulacji mikrouszkodzeń i ostatecznie zaburzenia równowagi mięśniowej struktur pasma. Osłabione mięśnie uda powodują jego niewydolność, a wszelkie obciążenia fizyczne przenoszone są na obszar struktur stawu kolanowego, prowadząc do bólu nadkłykcia kości udowej. Do czynników ryzyka przyczyniających się do wystąpienia zespołu pasma biodrowo-piszczelowego należą:

  • dysbalans mięśniowy uda;
  • nadmierne przodopochylenie tułowia, asymetria miednicy, szpotawość i koślawość kolan, nierówność kończyn dolnych;
  • błędy treningowe, np. nadmierna intensywność treningu, przetrenowanie, brak przerw i odpoczynku na regenerację pomiędzy sesjami, nieodpowiednie obuwie.

Jakie objawy daje ITBS?

Objawy zespołu biodrowo-piszczelowego pojawiają się stopniowo, w miarę postępu uszkodzeń struktur pasma. Dominującym symptomem jest ostry, rozlany ból w bocznym przedziale stawu kolanowego, czyli na zewnętrznej powierzchni stawu lub tuż pod nim, bądź w przebiegu długości pasma, z tendencją do nasilania się podczas codziennej aktywności. Obserwuje się też dodatkowe dolegliwości, m.in.:

  • obrzęk, zaczerwienienie i miejscowe ocieplenie skóry;
  • tkliwość dotykowa;
  • ograniczenie funkcjonalne kolana;
  • uczucie przeskakiwania struktur pasma w okolicy kolana oraz słyszalne trzaski.

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego – leczenie

Leczenie ITBS należy rozpocząć możliwie szybko, aby nie dopuścić do postępów uszkodzenia pasma i osłabienia mięśni. W ostrej fazie ITBS zaleca się postępowanie w myśl zasady RICE, czyli:

  • Rest – tzn. odpoczynek od aktywności;
  • Ice – tzn. miejscowe okłady z lodu dla zatrzymania stanu zapalnego;
  • Compression – tzn. ucisk przy pomocy np. opaski na kolano ITBS;
  • Elevation – tzn. uniesienie kończyny w trakcie odpoczynku.

Ponadto leczenie zachowawcze często uzupełnia się o leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zabiegi fizykoterapeutyczne, które oprócz okładów i masaży z lodu przewidują m.in. ultradźwięki, jonoforezę, laseroterapię i naświetlanie promieniami IR. Przewlekła faza i profilaktyka nawrotów ITBS wymaga rehabilitacji ruchowej oraz innych metod fizjoterapeutycznych.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

ITBS – rehabilitacja

Rehabilitacja ITBS przewiduje kilka dodatkowych metod usprawniania, m.in.:

  • ćwiczenia na zespół pasma biodrowo-piszczelowego, w których przebiegu główne zadanie przywracania sprawności pasma i siły mięśniowej nóg odgrywają: ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg (stretching), wzmacniające ćwiczenia ITBS, głównie odwodzicieli, a także ćwiczenia powięziowe;
  • masaż głęboki mięśniowo-powięziowy z uwzględnieniem punktów spustowych;
  • kinesiotaping, czyli dynamiczne oklejanie w celu wsparcia ustąpienia objawów i przyspieszenia procesu odnowy biologicznej struktur pasma biodrowo-piszczelowego;
  • opaska na kolano ITBS odciążająca i jednocześnie uciskająca bolące struktury, co redukuje napięcie pasma, osłabia dolegliwości bólowe i stabilizuje tkanki, stwarzając warunki do regeneracji lub uniknięcia kontuzji.

Powrót do aktywności fizycznej powinien odbywać się stopniowo.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?