Polub nas na Facebooku
Czytasz: Orteza stawu kolanowego (stabilizator) – jakie spełnia funkcje? Jak ją właściwie dobrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Orteza stawu kolanowego (stabilizator) – jakie spełnia funkcje? Jak ją właściwie dobrać?

NAN

Fot: rdonar / stock.adobe.com

Orteza stawu kolanowego (stabilizator) jest rodzajem aparatu ortopedycznego, który poza funkcją stabilizującą pełni również rolę korekcyjną. Jest stosowana w przypadkach, kiedy staw kolanowy wymaga całkowitego lub częściowego unieruchomienia.

Orteza stawu kolanowego (stabilizator) w niektórych przypadkach, np. skręceń kończyny, może zastąpić gips Zastosowanie stabilizacji pozwala zmniejszyć ryzyko pogłębienia uszkodzeń w obrębie stawu, łagodzi obrzęki i zapewnia szybszy powrót do formy po urazie.

Jak działa orteza stawu kolanowego?

Staw kolanowy ma bardzo złożoną budowę i jest jednocześnie największym w organizmie człowieka – jest to staw zawiasowy, a kolano łączy udo z podudziem. Ze względu na jego umiejscowienie, budowę i pełnione funkcje jest szczególnie narażony na urazy. Kolano musi być bardzo elastyczne, aby wykonywać ruchy w pełnym zakresie, a z drugiej strony wytrzymałe na przeciążenia.

Orteza stawu kolanowego pomaga odciążyć staw, więzadła, a także mięśnie, przez co przyspiesza proces rehabilitacji. Nowoczesne stabilizatory nie są ciężkie, ponieważ wykonane są z lekkich materiałów. Te sztywne wytwarzane są z włókna węglowego lub szklanego, a elastyczne z dzianiny, softeku lub neoprenu. Materiały nie tylko nie obciążają uszkodzonego stawu, ale zapewniają przepływ powietrza, zabezpieczają przed gromadzeniem się wilgoci, a jednocześnie utrzymują stałą temperaturę w obrębie uszkodzonego miejsca. Usztywnienie stanowią specjalne poduszki powietrzne, które umieszczone są pomiędzy warstwami materiału.

Nowoczesne stabilizatory stawu kolanowego nie powodują otarć naskórka i umożliwiają w miarę normalne funkcjonowanie.

Czy używałeś kiedyś ortezy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Stabilizator stawu kolanowego – kiedy może zastąpić gips?

W niektórych przypadkach ortezy mogą zastąpić gips. Ponieważ są lekkie i umożliwiają poszkodowanej osobie zarówno zachowanie higieny, jak i w miarę swobodne poruszanie się, można wcześniej rozpocząć proces rehabilitacji, co jest szczególnie ważne dla osób uprawiających różne formy aktywności fizycznej. Stosowane są przy złamaniach, zwichnięciach, skręceniach i stłuczeniach. Ten rodzaj stabilizacji jest często i chętnie wybierany przez sportowców. Ortezy dzielą się na:

  • sztywne,
  • półsztywne (półelastyczne),
  • miękkie (elastyczne).

Stabilizator stosuje się w przypadku przeciążeń i urazów, ale także przy stanach zapalnych i bólach w obrębie stawu. Orteza stawu kolanowego dla sportowców wykorzystywana jest także w przypadku konieczności jego odciążenia oraz profilaktycznie – w celu uniknięcia kontuzji. Za jej pomocą można także zmniejszać ból towarzyszący chorobom reumatycznym.

Orteza stawu kolanowego – jak ją dobrać?

To, jak dobrać ortezę stawu kolanowego, zależy od rodzaju urazu, uprawianej aktywności fizycznej i wskazań lekarza prowadzącego leczenie. W każdym przypadku to specjalista (ortopeda, neurolog, fizjoterapeuta czy reumatolog) dobiera odpowiedni rodzaj stabilizatora i to do jego poleceń należy się dostosować.

Wybór najlepszej ortezy jest uzależniony od powodu jej zastosowania: czy ma pełnić funkcje lecznicze, profilaktyczne czy korekcyjne. Ważny jest rodzaj choroby i stopień zaawansowania uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest masa ciała – im cięższa jest dana osoba, tym mocniejsza stabilizacja jest wymagana.

Przy dobieraniu ortezy często zalecane jest jej wcześniejsze przymierzenie, aby dobrać odpowiedni rozmiar – zbyt duże nie będą pełniły funkcji stabilizującej, a zbyt ciasne mogą powodować otarcia skóry i obrzęki.

Orteza stawu kolanowego z regulacją kąta

Przy zerwaniach więzadła krzyżowego przedniego lub bocznego lub po chirurgicznym leczeniu więzadła rzepki można zastosować ortezę stawu kolanowego z regulacją kąta tzw. zegarem. Dodatkowo daje ona dobre efekty przy niestabilności kolana, po rekonstrukcji łąkotki, zabiegach i operacjach stawu kolanowego, a także po skomplikowanych urazach. Można ją dopasować do indywidualnych potrzeb poszkodowanej osoby.

W niektórych przypadkach uszkodzenia rzepki konieczna jest także orteza stawu kolanowego z otworem na nią, który stanowi jej dodatkową ochronę – zapobiega uciskowi i kontroluje tor ruchu w stawie rzepkowo-udowym. Otwór jest najczęściej otoczony pierścieniem z masy silikonowej.

Orteza stawu kolanowego dla sportowców

Stabilizatory dla sportowców są przeznaczone zarówno dla tych osób, które uprawiają sport wyczynowo, jak i tych, które zajmują się aktywnością fizyczną rekreacyjnie. Ich zasada działania jest podobna do klasycznych ortez, ale ich wykonanie umożliwia szybkie podjęcie aktywności fizycznej. Ze względu na dyscyplinę sportu stabilizatory mogą dzielić się na te przeznaczone m.in. do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, rugby, fitnessu czy bardzo popularnego w ostatnim czasie biegania.

Ortezy tego typu są nie tylko lekkie, ale mają zapewnić wymaganą stabilizację przy jednoczesnym utrzymaniu maksymalnego bezpiecznego zakresu ruchu.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
26
Polecamy
Orteza na łokieć – wskazania do użycia i dobieranie odpowiedniego typu 
Orteza na łokieć – wskazania do użycia i dobieranie odpowiedniego typu  TVN zdrowie
Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać?
Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać? TVN zdrowie
Maść dla sportowców – na co pomaga?
Maść dla sportowców – na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Rolki damskie, męskie, dla dzieci – jak dopasować rolki do swoich potrzeb?
Rolki damskie, męskie, dla dzieci – jak dopasować rolki do swoich potrzeb? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?