Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zastosowanie maseczki z żelatyny na twarz i do laminowania włosów
menu
Polub nas na Facebooku

Zastosowanie maseczki z żelatyny na twarz i do laminowania włosów

maseczka

Fot.: blackday / stock.adobe.com

Maseczka z żelatyny to skuteczny sposób na piękny i świeży wygląd skóry twarzy. Żelatyna to składnik często wykorzystywany zarówno w domowych rozwiązaniach na pielęgnacje twarzy, jak i w salonach kosmetycznych.

Maseczka z żelatyny polecana jest zwłaszcza osobom o cerze tłustej, trądzikowej, mieszanej i z rozszerzonymi porami. Jej regularne stosowanie wygładzi i oczyści skórę oraz wyostrzy rysy twarzy. Maseczka z żelatyny i mleka sprawi, że cera stanie się aksamitna. To doskonały sposób na jej odmłodzenie.

Maseczka z żelatyny – właściwości

Żelatyna jest popularnym produktem spożywczym o bogatym kulinarnym zastosowaniu. Jest dostępna niemalże w każdym sklepie spożywczym. Jej opakowanie kosztuje maksymalnie 4 zł. Może mieć ono pojemność 20 lub 50 g. Mało osób jednak wie, że żelatyna jest również niezastąpionym kosmetykiem.

Maseczka z żelatyny i mleka jest doskonałym sposobem na zmarszczki. Uzupełnia niedobory kolagenu pojawiające się z upływem lat. Dzięki temu korzystnie wpływa na elastyczność skóry. Wybiela ją, usuwa przebarwienia i poprawia krążenie. Wysmukla policzki i brodę. Stanowi źródło biotyny, czyli witaminy B7, która pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Zawiera ponadto witaminę K odpowiadającą za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi, która poprawia koloryt skóry, łagodzi zaczerwienienia i tzw. pajączki, czyli pęknięte naczynka. Maseczka z żelatyny pod oczy doskonale sprawdza się w łagodzeniu sińców.

Maseczka z żelatyny stosowana jest na wągry. Dzięki niej skóra staje się bardziej zadbana. To skuteczny i tani sposób na oczyszczenie cery. Usuwa martwe komórki. Zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum. Równoważy pH skóry. Skóra staje się wygładzona, matowa i odświeżona.

Jak wygląda maseczka z żelatyny?

Maseczka z żelatyny na twarz ma zazwyczaj postać tzw. peel off. Ma żelową konsystencję. Szybko zasycha na skórze. Tworzy półprzezroczystą lub przezroczystą powłokę. Po wyschnięciu odrywa się ją płatami. Unika się nakładania maseczki w okolicach włosów, gdyż podczas jej usuwania mogą zostać wyrwane.

Maseczka z żelatyny może uczulać. Warto przed nałożeniem na twarz wypróbować jej działanie na niewielkiej powierzchni skóry. Nie powinno się jej używać na cerę wysuszoną, podrażnioną i wrażliwą.

Maseczkę najlepiej jest nałożyć po gorącej kąpieli czy po wykonaniu parówki, co odpowiednio przygotuje skórę. Najlepiej nakładać ją przy użyciu dużego pędzla do maseczek – płaskiego, języczkowego i syntetycznego.

Domowe przepisy na maseczki z żelatyny

Istnieje kilka sprawdzonych przepisów na domową maseczkę żelatynową. Oto niektóre z nich.

Do przygotowania maseczki z żelatyny na twarz potrzebne będą: 2 łyżki przegotowanej wody, 1 łyżka żelatyny i 2 łyżki rozgniecionego banana. Żelatynę miesza się z wodą i pozostawia do momentu, aż napęcznieje. Następnie dodaje się banana. Przed nałożeniem maseczki koniecznie trzeba dokładnie oczyścić twarz. Rozprowadza się ją równą, cienką warstwą. Należy omijać okolice oczu i ust. Pozostawia się ją na około 20 minut, po czym zmywa się ciepłą wodą, delikatnie masując skórę.

Innym przepisem jest maseczka z żelatyny i mleka. Można ją wzbogacić o olejek eteryczny – najlepiej z drzewa herbacianego, geraniowego, sandałowego lub lawendowy. Maseczkę sporządza się z: 2 łyżek żelatyny, 3 łyżek mleka i 1–2 kropli olejku eterycznego. Żelatynę i mleko podgrzewa się do momentu, aż się rozpuści i zgęstnieje. Mikstura powinna posiadać półpłynną konsystencję. Po ściągnięciu z ognia dodaje się do niej olejek eteryczny. Miesza się ją do połączenia składników i lekko ciepłą nakłada na twarz. Maseczkę pozostawia się na 25 minut. Po tym czasie możliwe jest jej oderwanie.

Przyrządzić można także maseczkę składającą się z: 125 ml soku jabłkowego, kilku kropli olejku eterycznego i 20 g żelatyny. Przygotowuje się ją w kąpieli wodnej, dlatego niezbędny będzie garnek z wrzącą wodą, na którym umieszczona zostanie miska ze składnikami maseczki. Żelatynę rozpuszcza się w soku jabłkowym. Miksturę pozostawia się do ostygnięcia. Następnie dodaje się olejek eteryczny, miesza i nakłada na twarz. Maseczkę można ściągnąć po około 25 minutach.

Kolejną propozycją jest maseczka z żelatyny i awokado. Do jej przygotowania potrzebne będą: pół awokado, 1 szklanka wody i 20 g żelatyny. W misce przy wykorzystaniu widelca ugniata się awokado. Jednocześnie w garnuszku podgrzewa się wodę z żelatyną. Do mikstury dodaje się awokado i miesza do uzyskania jednolitej masy. Maskę zostawia się na twarzy przez 20 minut, po czym zmywa wodą.

Powszechne zastosowanie posiada maseczka, w skład której wchodzą: 15 g żelatyny, 15 g miodu, 50 ml wody i 25 ml soku z cytryny. Do gotującej się wody dodaje się żelatynę. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji dodaje się 25 mln soku z cytryny i łyżkę stołową miodu. Maseczkę pozostawia się na 20 minut, po czym zmywa nadmiar zimną wodą.

Maseczka z żelatyny na włosy

Maseczki z żelatyną są używane nie tylko na twarz, ale i na włosy. Zabieg ten znany jest pod nazwą „laminowanie włosów”. Stanowi ratunek dla rozdwajających się i zniszczonych koloryzacją włosów, wygładza ich strukturę i sprawia, że stają się błyszczące. Ułatwia rozczesywanie.

W celu jej przygotowania 1 łyżkę żelatyny rozpuszcza się w 3 łyżkach gorącej wody, aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Po ostygnięciu do mikstury dodaje się łyżkę odżywki i nakłada się ją na włosy. Głowę owija się folią i ręcznikiem. Po 45 minutach trzeba ją umyć i nałożyć na nią odżywkę nawilżającą.

Zobacz film: Przyczyny wypadania włosów Źródło: Wiem, co kupuję

Bibliografia:

1. Hebda K., Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu, Warszawa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017.

2. Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice, Wydawnictwo HELION, 2015.

3. Wybór W., Zaborski M., Budowa i właściwości kolagenu i żelatyny, „Polimery”, 2000, 45(1), s. 10–21.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni