Zapalenie tchawicy nie jest izolowaną jednostką chorobową. Najczęściej przebiega z zapaleniem oskrzeli bądź z zapaleniem krtani, przyjmując formę tzw. krupu wirusowego u dzieci, czyli podgłośniowego zapalenia krtani. Podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej dotyczy dzieci przed 5. rokiem życia. Objawami są duszność i świst wdechowy.
Zapalenie tchawicy i krtani – objawy i przyczyny
Za zapalenie tchawicy i krtani u dzieci odpowiedzialne są przede wszystkim wirusy. Zalicza się do nich wirusy paragrypy, grypy A i B, adenowirusy, rynowirusy i metapneumowirusy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową. Ostre zapalenie krtani i tchawicy powoduje nagłe zaburzenia oddechowe u dzieci. Do objawów dodatkowych zalicza się kaszel oraz katar. W podgłośniowym zapaleniu krtani, czyli krupie, kaszel ma charakter szczekający.
Zapalenie oskrzeli i tchawicy objawia się kaszlem produktywnym, czyli z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. Świst, który towarzyszy często zapaleniu oskrzeli i tchawicy, wynika z przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe.
Nasilenie objawów jest różne i zależne od etiologii zapalenia. Może być to tylko lekko dokuczliwy kaszel wynikający z podrażnienia receptorów kaszlu w oskrzelach przez zalegającą wydzielinę. Może to jednak również być bardzo nasilony kaszel z dusznością, a nawet upośledzeniem drożności dróg oddechowych. W efekcie wywołuje bardzo duży niepokój u dziecka.
Objawy najczęściej ustępują samoistnie. Kaszel może utrzymywać się jeszcze do 3 tygodni po ustaniu infekcji. Niewielki odsetek dzieci wymaga hospitalizacji w przebiegu zapalenia tchawicy czy krtani.
Leczenie zapalenia tchawicy i krtani
Leczenie szpitalne jest wskazane w przypadku wystąpienia zapalenia tchawicy i krtani u niemowląt mających ostre objawy, a także u dzieci cierpiących z powodu innych chorób zwężających światło dróg oddechowych. W zależności od potencjalnej przyczyny i stanu dziecka podejmuje się określone leczenie. Czasami konieczne jest zastosowanie wziewnych (bądź w innej formie) glikokortykosteroidów, które mają za zadanie rozszerzyć światło oskrzeli.
Domowe sposoby na zapalenie tchawicy u dziecka
Doskonałą metodą domowego leczenia zapalenia tchawicy u dziecka są inhalacje lub stosowanie tzw. nebulizatorów. Konieczne jest nawilżanie powietrza, a w przypadku nasilonej duszności można spróbować dać dziecku oddychać suchym, zimnym powietrzem na dworze lub gorącym i wilgotnym powietrzem, np. w zaparowanej łazience. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Można stosować leki objawowe w przypadku pojawienia się gorączki czy bólu klatki piersiowej z powodu kaszlu. Dostępne są również bez recepty leki rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiające odkrztuszanie.