Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie ścięgna Achillesa – jakie są jego objawy? Leczenie domowe i specjalistyczne
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie ścięgna Achillesa – jakie są jego objawy? Leczenie domowe i specjalistyczne

Jan-Otto/getty images

Zapalenie ścięgna Achillesa to poważne nadwyrężenie, objawiające się m.in. bólem ścięgna narastającym podczas dotyku, obrzękiem i ciepłotą w miejscu ścięgna. Może być spowodowane np. nadmiernym obciążeniem treningowym, nadwagą bądź niewłaściwym zakresem ruchu.

Ścięgno Achillesa, zwane także piętowym, to największe i najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka – jego wytrzymałość na obciążenie to ok. 250 kg. Łączy brzuśce mięśni łydki z guzem piętowym, powodując zgięcie w stawie skokowym umożliwiające stąpanie na palcach. To dzięki niemu człowiek skacze, wspina się lub wybija podczas biegu. Zbudowane jest w dużej części z kolagenu, co może wpływać na to, że zaliczane jest do najczęściej uszkadzanych ścięgien człowieka. Zapalenie ścięgna Achillesa to najczęstszy stan dotyczący tej części ciała. Ponadto mogą pojawić się również schorzenia, takie jak: zapalenia kaletki, ościęgna, częściowe uszkodzenie ścięgna bądź, co gorsza, jego całkowite zerwanie.

Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny i objawy

Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi głównie w wieku dorosłym, u osób między 30 a 50 rokiem życia (w 75% u mężczyzn, a tylko w 25% u kobiet). Spowodowane jest w większości urazem lub mikrourazami. Schorzenie dotyka najczęściej osób aktywnych sportowo – aż 70% przypadków zapalenia związanych jest z rekreacyjnym uprawianiem sportu. Dlatego też z tą przypadłością walczą nierzadko biegacze, pływacy, zawodnicy sportów grupowych itd. Schorzenie często jest wynikiem nadmiernego obciążenia treningowego. Ponadto może wystąpić również u osób, które przed wykonywaniem czynności fizycznych odpowiednio się do nich nie przygotują i nagle rozpoczną wysiłek. Oprócz urazów przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa mogą być stany chorobowe, takie jak: dna moczanowa, choroby reumatyczne, RZS, nadczynność tarczycy i toczeń trzewny. Schorzenie może pojawiać się również u osób mających jakiekolwiek deformacje w pobliżu ścięgna, takie jak koślawa pięta lub piszczel szpotawa. Do zapalenia może doprowadzać także zbyt opięte i ciasne obuwie.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa to m.in.:

  • ból ścięgna narastający podczas wykonywania wysiłku, w jego trakcie zmniejsza się, aby znowu ujawnić się po zakończeniu aktywności; ponadto ból może pojawiać się także rano i zmniejszać się w ciągu dnia;
  • obrzęk wokół ścięgna;
  • tkliwość i trzeszczenie w okolicy ścięgna;
  • guzki na przebiegu ścięgna;
  • w okolicy zapalenia;
  • zmniejszenie zakresu ruchu;
  • czasem zasinienie;
  • ogólne osłabienie.

Jakie są sposoby na zapalenie ścięgna Achillesa? Leczenie domowe

Aby rozpocząć leczenie zapalenia ścięgna Achillesa, należy zaprzestać na jakiś czas wykonywania aktywności sportowej. Nadwyrężone ścięgno potrzebuje czasu na regenerację. Leczenie domowe zapalenia ścięgna Achillesa jest wsparciem leczenia specjalistycznego. Oparte jest głównie na wykonywaniu ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę. Może to być np. gimnastyka rozciągająca mięsień: brzuchaty, płaszczkowaty oraz zginacze kolana. Inne rodzaje aktywności ruchowej wskazane podczas zapalenia ścięgna Achillesa to: ćwiczenia propriocepcji (ułatwiają odzyskanie stabilizacji mięśniowej), ćwiczenia wzmacniające łydkę i ćwiczenia ekscentryczne (ułatwiają rozrywanie zrostów). W łagodzeniu bólu domowymi sposobami przydatne będą okłady – zimne lub ciepłe. Należy je stosować w następujący sposób: 20 minut przykładania okładu, 20 minut przerwy i tak na zmianę do zmniejszenia bólu. Ponadto wskazane jest także spożywanie produktów spożywczych zawierających kwasy omega-3, np. ryb. Dzięki temu w naturalny sposób do organizmu zostaną dostarczone substancje działające przeciwzapalnie.

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie specjalistyczne

W celu ustalenia sposobu leczenia zapalenia ścięgna Achillesa konieczna jest wizyta u specjalisty. Aby złagodzić ból, lekarz zleca często niesteroidowe leki przeciwzapalne, a czasami – bezpośrednie ostrzykiwanie ścięgna. Jako że objawy mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy, konieczna jest rezygnacja z uprawiania dotychczasowej aktywności fizycznej. Czasami specjalista zleca unieruchomienie chorej kończyny w ortezie i odciążenia jej przy pomocy kul łokciowych. Oprócz fizjoterapii chory może być także poddany fizykoterapii z zastosowaniem: ultradźwięków, krioterapii, laseroterapii, pola magnetycznego oraz jonoforezy. Zapalenie ścięgna Achillesa leczone jest również poprzez kinesiotaping, czyli elastyczne plastry zmniejszające ból i ułatwiające regenerację. W nawracających zapaleniach ścięgna Achillesa stosowany jest zabieg PRP z użyciem osocza płytkowego, który przyspiesza proces gojenia się.

Bibliografia:

http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/3976/pdf

Zobacz film: Jakie problemy zdrowotne może wywołać ogromny sportowy wysiłek? Lekarz o dyscyplinach, które generują najwięcej kontuzji

źródło:TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
11
Polecamy
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie.
Budowa ścięgna
Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie. Budowa ścięgna TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Zapalenie ścięgna ręki, nadgarstka lub mięśnia podkolanowego – objawy i leczenie
Zapalenie ścięgna ręki, nadgarstka lub mięśnia podkolanowego – objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?