Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie dziąseł – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie dziąseł – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości

Estradaanton/getty images

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, w przebiegu której dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie tkanki okołozębowej. Jego przyczyną jest najczęściej brak higieny jamy ustnej, ale czynnikiem sprawczym mogą być również niedobory w diecie. Domowe sposoby na zapalenie dziąseł mogą złagodzić objawy, choć nierzadko konieczna jest wizyta u stomatologa.

Charakterystycznym objawem problemów z dziąsłami jest ich obrzęk i krwawienie podczas szczotkowania. Pacjenci odczuwają również ból i borykają się z nieprzyjemnym zapachem z ust, a zaniedbania prowadzą do rozchwiania zębów i ich wypadania. Leczenie domowe zapalenia dziąseł opiera się głównie na szczególnej dbałości o higienę. Należy dokładnie myć zęby, stosować płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł jest infekcją spowodowaną namnażaniem się patogenów w tkance okołozębowej. Czynnikiem sprawczym schorzenia jest płytka nazębna powstała z kamienia i resztek pożywienia, stanowiąca doskonałe podłoże do rozwoju bakterii. Stan zapalny predysponuje do powstania paradontozy, która sprzyja rozchwianiu i utracie zębów.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz złe nawyki żywieniowe. Prowadzą one do osadzania się kamienia na zębach i okolicznych tkankach, a w efekcie płytkę nazębną pełną drobnoustrojów. Brak dbałości o higienę jamy ustnej na tym etapie będzie skutkował poważną chorobą przyzębia.

Stan zapalny dziąseł nierzadko bywa konsekwencją stylu życia. Osadom na zębach sprzyja palenie tytoniu, picie napojów barwiących oraz zażywanie niektórych leków. Problem ten dotyka także osób z obniżoną odpornością, ponieważ ich organizmy nie potrafią bronić się przed patogenami. Przy zapaleniu dziąseł domowe sposoby mogą złagodzić dolegliwości, ale tylko w początkowym stadium choroby. Zaawansowane wymaga intensywnego leczenia stomatologicznego.

Objawy zapalenia dziąseł

Charakterystycznym objawem zapalenia dziąseł jest ich obrzęk i ból. Powoduje to dyskomfort zarówno podczas mycia zębów, jak i spożywania posiłków. Krwawią one ponadto przy szczotkowaniu, a efektem tego jest nieprzyjemny zapach z ust. Szyjki mogą się odsłaniać, co powoduje rozchwianie się zębów i ich wypadanie, więc pacjent nie może normalnie przeżuwać pokarmów. Problem sprawia też spożywanie zbyt zimnego lub nadto gorącego jedzenia, ponieważ dziąsła są wrażliwe na zmiany temperatur.

W tkankach okołozębowych pacjenta gromadzi się treść zapalna, która powoduje powstawanie zgorzeli. Niestety przy ropnym zapaleniu dziąseł domowe sposoby leczenia są nieskuteczne. Rozległe zakażenia wymagają antybiotykoterapii.

Leczenie zapalenia dziąseł domowymi sposobami

Kluczowa w leczeniu stanów zapalnych dziąseł jest szczególna higiena jamy ustnej. Zęby należy dokładnie szczotkować po każdym posiłku. Można używać past przeznaczonych do pielęgnacji zębów nadwrażliwych, ale nie powinno się przerywać szczotkowania w momencie, gdy dziąsła lekko krwawią. Nieusunięte pozostałości będą stanowiły podłoże do ponownego rozwoju bakterii, dlatego trzeba je wyeliminować.

Domowym sposobem na zapalenie dziąseł są płukanki antyseptyczne, które nie tylko odkażają, ale i zapobiegają osadzaniu się bakterii na powierzchni dziąseł. Kupuje się je w aptekach lub drogeriach. Mają w składzie chlorowodorek chlorheksydyny. Niektóre mikstury można zrobić samodzielnie. Popularnością cieszą się następujące płukanki:

  • z wody utlenionej – do przygotowania roztworu potrzeba 1 małej łyżeczki 3% nadtlenku wodoru i szklanki przegotowanej wody. Jamę ustną płucze się 3 razy dziennie (nie częściej);
  • na bazie surowców roślinnych np. z korą dębową lub łagodzącym rumiankiem, które można kupić w postaci herbatek ekspresowych do zaparzania;
  • z soli morskiej – 1 łyżeczkę soli należy rozpuścić w szklance ciepłej, przegotowanej wody;
  • z kurkumy – niepozorna żółta przyprawa ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest też silnym przeciwutleniaczem. Żeby złagodzić ból dziąseł, wystarczy wetrzeć kurkumę w bolące miejsce lub rozpuścić 1 łyżeczkę w szklance wody.

Zaletą płukanek jest nie tylko łatwość przygotowania, ale i bezpieczeństwo stosowania. To ważne zwłaszcza przy zapaleniu dziąseł w ciąży.

Ważne jest również używanie nici dentystycznych. Warto czyścić nimi zęby po każdym posiłku, bo docierają w miejsca niedostępne dla zwykłej szczoteczki.

Jeśli dolegliwości nie ustaną, a uporczywe objawy nasilą się, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Leczenie chorób dziąseł i przyzębia jest długotrwałe. Jego podstawa to zmiana codziennych nawyków.

Bibliografia:

1. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej, wyd. 2, Wydawnictwo Med Tour Press International, Warszawa 2019.

Zobacz film: Rumianek - dlaczego warto go pić?

źródło: Getty Images

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
9
Polecamy
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Czym jest periodontologia?
Choroby przyzębia i ich leczenie
Czym jest periodontologia? Choroby przyzębia i ich leczenie TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często?
Czy jest bolesne?
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często? Czy jest bolesne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu