Kurkumina jest naturalnym żółtym barwnikiem odpowiedzialnym za zdrowotne właściwości ostryżu długiego. Przypisuje się jej działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antybakteryjnie. Znajduje zastosowanie w medycynie tradycyjnej Dalekiego Wschodu.
Jakie są właściwości lecznicze kurkumy? Odpowiedź znajdziecie na filmie:
Kurkumina a kurkuma - co to jest?
Kurkumina jest żółtym barwnikiem naturalnie występującym w ostryżu długim nazywanym inaczej kurkumą lub szafranem indyjskim. Roślina ta uprawiana jest głównie w Indiach, Chinach oraz w Azji Południowo-Wschodniej, a zwłaszcza w Indonezji, Tajlandii, Wietnamie i na Filipinach. Kurkuma znalazła szerokie zastosowanie kulinarne jako suszona przyprawa o charakterystycznym, intensywnie żółtym kolorze i unikalnym smaku. Dodawana jest do potraw mięsnych, rybnych oraz warzywnych. Kurkuma jest szczególnie ceniona w kuchni orientalnej. Za barwę kurkumy oraz wykazywane przez nią właściwości zdrowotne odpowiada właśnie kurkumina - naturalny związek polifenolowy o silnym działaniu antyoksydacyjnym.
Kurkumina - działanie i funkcje
Kurkumina wykazuje szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Posiada wysoki potencjał antyoksydacyjny, gdyż neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Dzięki temu kurkumina przyczynia się do opóźniania procesów starzenia się komórek organizmu oraz zmniejszenia ryzyko wystąpienia wielu schorzeń określanych jako choroby cywilizacyjne. Zalicza się do nich m.in.: miażdżycę i związane z nią udar mózgu oraz zawał serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, łuszczycę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Kurkumina zawarta w kurkumie obniża poziom “złego” cholesterolu, który negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, zapobiega reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zakrzepicy oraz zaćmie. Kurkumina posiada również właściwości przeciwzapalne. W medycynie tradycyjnej Dalekiego Wschodu ostryż długi stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych różnych narządów, głównie w obrębie przewodu pokarmowego oraz w miejscowym leczeniu trudno gojących się ran.
Kurkumina dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym jest wykorzystywana w łagodzeniu dolegliwości bólowych towarzyszących stanom zapalnym stawów. Zmniejsza obrzęki, działa przeciwbólowo i wzmacnia elastyczność stawów. Ten polifenolowy związek wykazuje działanie przeciwbakteryjne i ochronne na wątrobę. Wspomaga zwalczanie bakterii Helicobacter pylori, która jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Kurkumina działa również przeciwwirusowo i antygrzybiczo chroniąc organizm przed infekcjami. Badania ukazują, że kurkumina może hamować namnażanie się wirusów, a tym samym przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia osoby chorej i wspomaga działanie preparatów przeciwwirusowych.
Kurkumina a nowotwory
Kurkumina jest barwnikiem o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Może być wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego, np. raka jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, trzustki, jelita cienkiego i okrężnicy. Kurkumina wykazuje również korzystne działanie zdrowotne w stosunku do raka prostaty, pęcherza moczowego, gruczołu piersiowego, szyjki macicy, a także raka płuc i skóry. Wyniki prowadzonych badań ukazują, że kurkumina może zmniejszać wielkość guzów. W przypadku polipów jelit, które traktowane są jako stan przedrakowy, stosowanie kurkuminy powoduje spadek ich liczby oraz redukcję ich rozmiarów. Ten polifenolowy związek występujący w ostryżu długim wspomaga działanie preparatów leczniczych wykorzystywanych w leczeniu raka piersi. Należy jednak pamiętać, że właściwości przeciwnowotworowe kurkuminy są nadal poddawane badaniom i eksperymentom. Kurkuminy nie można traktować jako wyłączony lek w leczeniu pacjentów onkologicznych.
Kurkumina - z pieprzem, suplement
Kurkumina występuje w kurkumie w niewielkich ilościach. Stanowi jedynie 2-5% ostryżu długiego. Ponadto, kurkumina charakteryzuje się małą przyswajalnością przez organizm po podaniu doustnym. Na rynku kurkumina dostępna jest w postaci wyciągów z kłącza kurkumy sprzedawanych w formie suplementów diety. Rozwiązaniem słabej przyswajalności kurkuminy jest łączenie jej z czarnym pieprzem, który zawiera piperynę. Kurkumina z pieprzem cechuje się znacznie wyższą wchłanialnością, a tym samym silniejszym działaniem prozdrowotnym. Duża część preparatów zawierających wyciąg z kłącza kurkumy jest wzbogacona o ekstrakt z czarnego pieprzu. Suplementy z kurkuminą są powszechnie dostępne w aptekach stacjonarnych i internetowych. Ich cena waha się granicach od 50 zł do nawet powyżej 100 zł.
Kurkumina - dawkowanie
Kurkumina odznacza się małą toksycznością, a tym samym niewielką szkodliwością na organizm. Dobową, maksymalną dawką bezpieczną jest 8 g kurkuminy. W prowadzonych badaniach działania niepożądane związane z nadmiernym spożyciem tego związku pojawiły się dopiero przy przyjęciu 12 g w ciągu doby i miały postać biegunki. Suplementy diety z kurkuminą należy przyjmować w dawce wskazanej przez producenta. Zwykle dzienna dawka wynosi 1 tabletkę lub kapsułkę.
Jak wprowadzić kurkumę do codziennej diety? Warto to zrobić! Zobaczcie na filmie: