Badacze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Radbound (Holandia) pod kierownictwem Ricka Helmicha i Bastiaana Bloema postanowili sprawdzić, jak zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzą osoby, które chorują na Parkinsona. Wnioski ze swoich badań lekarze opublikowali w Journal of Parkinson's Disease.
Zobacz film: Raport specjalny o koronawirusie
Jak zakażenie wpływa na przebieg choroby parkinsona?
Kluczowe znaczenie w przebiegu choroby Parkinsona ma tzw. odporność psychiczną. Zdaniem specjalistów zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 stres może znacząco pogorszyć stan chorych. Dodatkowo przymusowa izolacja może jeszcze bardziej pogłębić depresję i zwiększyć stres.
Co gorsza, pandemia przekłada się na znaczne ograniczenie aktywności fizycznej. Wcześniejsze badania wykazały, że regularny ruch spowalnia rozwój choroby Parkinsona.
Zobacz film i dowiedz się więcej o koronawirusie:
Choroba Parkinsona - do trzeba o niej wiedzieć?
Choroba Parkinsona to choroba neurodegeneracyjna. Schorzenie rozwija się bardzo powoli i prowadzi do stopniowego obumierania komórek nerwowych. Przez pewien czas mózg jest w stanie kompensować braki spowodowane degeneracją neuronów. Schorzenie pojawia się u osób między 50. a 65. rokiem życia. Do pierwszych objawów choroby należą przede wszystkim spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, wzmożone napięcie mięśni, a nierzadko również:
- zaparcia;
- ból;
- pogorszenie węchu.