Dobre i pełno wartościowe śniadanie wcale nie musi być bardzo obfite, a jego przygotowanie skomplikowane czy czasochłonne. Jak powinno wyglądać idealne śniadanie?
Lekarze są zgodni, że śniadanie najlepiej jest zjeść nie później niż godzinę po przebudzeniu, dzięki temu można uniknąć zbyt gwałtownego spadku glukozy we krwi. A z czego powinno się składać wartościowe śniadanie? Zdaniem specjalistów proporcje idealnego śniadania to 10 proc. białka, 20 proc. tłuszczów i 70 proc. węglowodanów. Jak to wygląda w praktyce? Na talerzu obok kromki razowego chleba powinna znaleźć się porcja białego lub żółtego sera oraz – obowiązkowo – warzywa, np. świeży ogórek.
Jeśli zaraz po śniadaniu czeka nas spory wysiłek fizyczny, np. idziemy pobiegać, warto postawić na owsiankę. Zawiera ona sporo dobrze przyswajalnych węglowodanów. Dzięki nim organizm będzie miał z czego czerpać energię podczas aktywności.
Jeśli jednak chcemy pracować znacznie dłużej, do owsianki warto dodać bardziej złożone węglowodany. Świetnie do tego nadają się np. bakalie. Owsiankę warto wzbogacić dodatkową porcją tłuszczu, np. w postaci pestek słonecznika lub zamiast chudego mleka dodać do niej to o znacznie wyższej zawartości tłuszczu. Dlaczego? Tłuszcz sprawia, że węglowodany znacznie wolniej się wchłaniają, dzięki czemu zapewniają energie na dużo dłużej.
Owsianka jest dobrym rozwianiem dla osób, które rano nie mają zbyt dużego apatytu. Śniadanie w takiej postaci polecane jest także tym, którzy mają problemy z układem pokarmowym, np. często dokuczają im zaparcia. Takie śniadanie dostarcza bardzo dużo błonnika pokarmowego, który najlepiej, do tego w naturalny sposób, rozprawia się z tego rodzaju problemami.