Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wykaz leków, po których nie można prowadzić samochodu
menu
Polub nas na Facebooku

Wykaz leków, po których nie można prowadzić samochodu

samochód

Fot. Hero Images / Getty Images

Są leki, które bezsprzecznie są zakazane podczas kierowania pojazdami, jak np. psychotropy. Natomiast należy pamiętać, że każdy lek, nawet w postaci nawilżających kropli do oczu, może stanowić zagrożenie dla kierowcy.

Jazda samochodem czy obsługa jakichkolwiek maszyn wymagają właściwej koncentracji, niezaburzonych funkcji wzroku, słuchu czy szybkiej reakcji. Wiele czynników może opóźnić refleks i zaburzyć skupienie, co zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania wypadku samochodowego w wyniku opóźnionej czy też niewłaściwej reakcji. Wiele mówi się o zakazie spożywania alkoholu, zanim usiądzie się za kierownicę. Milczy się jednak na temat stosowanych powszechnie leków, które tak istotnie mogą wpłynąć na percepcję.

Wykaz leków, po których nie można prowadzić samochodu

Lista leków, po których nie można bądź nie powinno się prowadzić samochodu, jest bardzo długa. Poniżej wymienione są wyłącznie leki przeznaczone do samodzielnego zażywania w domu. Jeśli jakiś lek został podany przez lekarza, z pewnością poinformuje on o zakazie prowadzenia pojazdów przez określony czas. Do leków powszechnie stosowanych należą m.in.:

Wymieniając leki mogące mieć wpływ na funkcje poznawcze człowieka, należy mieć na uwadze indywidualne predyspozycje i reakcje na określone leki. Dlatego też sporo osób może się nie zgodzić z tym artykułem, twierdząc, iż nic im nie dolega po przyjęciu danego lek. Oczywiście, wiele osób dobrze toleruje np. ibuprofen. Jednak znajdą się tacy, u których ten związek wywoła efekt niepożądany i doprowadzi np. do zasłabnięcia. W przypadku wielu leków efekt można porównać z alkoholem. A mianowicie człowiek po wypiciu jednego drinka może czuć się trzeźwo i nie będzie odczuwał najmniejszych efektów wypitego alkoholu. Jednak poddany odpowiednim testom zdecydowanie gorzej wypada niż przed spożyciem alkoholu. Tak samo jest z lekami. Niekoniecznie człowiek musi czuć negatywny wpływ leku na percepcje, żeby lek ten wywołał efekty uboczne.

Krople do oczu a kierowanie pojazdem

Wzrok to główny zmysł konieczny do prowadzenia samochodu. Bezpośrednio przed jazdą samochodem nie wolno stosować jakichkolwiek kropli do oczu. Dotyczy to przede wszystkim chlorowodorku tetryzoliny zawartego w lekach często stosowanych na podrażnione oczy. Należy odczekać co najmniej godzinę, by upewnić się, że krople nie wywołują zaczerwienienia i łzawienia. Bardzo istotne jest, że tetryzolina może wywołać nieznaczne rozszerzenie źrenic, które może wpłynąć na zdolność akomodacji i zaburzyć widzenie. Dlatego konieczne jest zachowanie odstępu pomiędzy jazdą samochodem a kropieniem oczu. Zwłaszcza nie wolno tego robić podczas prowadzenia auta, kiedy akurat odczuwa się dyskomfort z powodu zmęczonych oczu.

Kierowanie pojazdem po lekach przeciwalergicznych

Leki na alergię typu allertec czy zyrtec są powszechnie dostępne bez recepty. Jednak są one absolutnie przeciwwskazane przy prowadzeniu samochodu. Zaburzają koncentrację, wywołując u niektórych osób nadmierną senność. Nie należy lekceważyć ich działania. Jeśli ktoś musi przyjmować jakiekolwiek leki przeciwalergiczne, powinien skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Leki nowszej generacji słabiej przenikają przez barierę krew-mózg, przez co ich efekt otumaniający jest mniejszy. Przekłada się to na mniejsze zagrożenie dla kierowców.

Leki przeciwbólowe u kierowców

Wielu kierowców regularnie przyjmuje leki przeciwbólowe. Niektóre środki dostępne na receptę, na bazie np. tramadolu, bezwzględnie uniemożliwiają kierowanie pojazdem. Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę, że leki przeciwbólowe bez recepty, typu ibuprofen, mogą również wywołać efekty uboczne, w tym zaburzenia koncentracji. Należy więc zachować bezpieczny odstęp pomiędzy przyjęciem leku a prowadzeniem pojazdu (około godziny), by zdążyły ujawnić się ewentualne efekty niepożądane, wpływające na bezpieczeństwo jazdy.

Infekcja a kierowanie pojazdem

Nie tylko gorączka czy złe samopoczucie upośledzają koncentrację. Nieżyt nosa często towarzyszący infekcjom również wpływa na łzawienie oczu i pogarsza percepcję. Jednak przyjmowane leki z dodatkiem pseudoefedryny, kodeiny, czyli szczególnie preparaty łączone typu np. gripex, mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowcy.

Zobacz film: Jak sprawdzić czy lek jest oryginalny? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
19
Polecamy
Holowanie auta – jak należy to robić?
Holowanie auta – jak należy to robić? Dzień Dobry TVN
Dlaczego warto zapinać pasy?
Dlaczego warto zapinać pasy? Dzień Dobry TVN
Antybiotyki i alkohol – odwieczni wrogowie
Antybiotyki i alkohol – odwieczni wrogowie TVN zdrowie
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie