Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda niskozmineralizowana – ile minerałów zawiera? Zastosowanie i właściwości
menu
Polub nas na Facebooku

Woda niskozmineralizowana – ile minerałów zawiera? Zastosowanie i właściwości

Kobieta, która pije wodę

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Woda niskozmineralizowana dostarcza nie więcej niż 500 mg składników mineralnych na litr. Wykorzystywana jest w kuchni do przyrządzania posiłków, zwłaszcza dla niemowląt. Ponadto woda niskozmineralizowana jest odpowiednia dla kobiet ciężarnych i dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

Woda niskozmineralizowana to woda zawierająca od 50 do 500 mg składników mineralnych w 1 litrze. Jest szczególnie zalecana niemowlętom, małym dzieciom oraz kobietom ciężarnym. Ze względu na neutralny smak może być wykorzystywana do przyrządzania posiłków, soków oraz do parzenia kawy i herbaty.

Zobacz film: Woda z cytryną - jak działa na organizm? Wpływ na odchudzanie, przepis, skutki uboczne

Woda niskozmineralizowana – co to znaczy? Rodzaje

Woda niskozmineralizowana jest wodą wydobywaną spod ziemi, która cechuje się pierwotną czystością. Ponadto jest nieskażona bakteriologicznie oraz pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń chemicznych. Woda niskozmineralizowana, w zależności od stabilności źródła, z którego jest wydobywana, przeznaczenia i wielkości opakowania, może zostać zakwalifikowana do wody mineralnej niskozmineralizowanej lub wody źródlanej.

Woda niskozmineralizowana zawiera od 50 do 500 mg składników mineralnych na litr. Wyróżnia się także wody bardzo nisko zmineralizowane o ogólnej mineralizacji poniżej 50 mg. Dla porównania wody średniozmineralizowane dostarczają od 500 do 1500 mg składników mineralnych, a wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg. 

Dobra woda, czyli jaka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jaką wodę wybrać? Minerały zawarte w wodzie. Źródło: Wiem co jem.

Woda niskozmineralizowana – właściwości

Woda niskozmineralizowana – mineralna i źródlana – uznawana jest za najlepszy rodzaj wody przeznaczonej do codziennego użytku i zaspokajania pragnienia. Woda odgrywa wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Odpowiada za prawidłowy przebieg metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów oraz za transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem. Ponadto woda uczestniczy w termoregulacji oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii i toksyny, zapobiegając ich kumulowaniu się w ustroju i negatywnemu oddziaływaniu na funkcjonowanie organizmu. Odpowiednia podaż wody odgrywa ważną rolę dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego oraz pozwala utrzymać zdrową kondycję skóry. Zalecana dzienna ilość wody jest zależna od różnych czynników, m.in. stanu fizjologicznego, masy ciała, płci, wieku, aktywności fizycznej i rodzaju wykonywanej pracy. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami człowiek dorosły każdego dnia powinien dostarczać organizmowi 1,5–2 litry wody. Dietetycy rekomendują, by osoby o masie ciała powyżej 40 kg przyjmowały około 30–35 ml wody na kilogram masy ciała.

Woda niskozmineralizowana – zastosowanie

Woda niskozmineralizowana jest zalecana w diecie wszystkich ludzi, jednak szczególne znaczenie ma w żywieniu niemowląt, małych dzieci oraz kobiet ciężarnych. Zarówno woda mineralna niskozmineralizowana, jak też woda źródlana ze względu na niską zawartość składników mineralnych są szeroko wykorzystywane w gospodarstwie domowym. W przeciwieństwie do wielu wód wysokozmineralizowanych mają uniwersalny i neutralny smak. Z tego powodu na bazie wody niskozmineralizowanej można przygotowywać posiłki i różne napoje, nie zmieniając przy tym ich smaku. Woda niskozmineralizowana jest szczególnie zalecana do przyrządzania posiłków dla niemowląt. W okresie niemowlęcym dziecko nie ma jeszcze odpowiednio ukształtowanych nerek i układu trawiennego, dlatego nie może przyjmować składników mineralnych w innej postaci niż z mlekiem matki. Woda niskozmineralizowana znajduje również zastosowanie w parzeniu kawy, herbaty oraz różnego rodzaju ziół. 

Dlaczego warto pić wodę? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto pić wodę? Źródło: Stylowy Magazyn

Woda niskozmineralizowana ważna w diecie kobiet ciężarnych

Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka zalecają, by kobiety ciężarne oraz karmiące piersią przyjmowały wodę źródlaną. Powinna być to woda niskozmineralizowana, w której suma składników mineralnych nie przekracza ilości 500 mg w 1 litrze. Ponadto woda źródlana przyszłym mamom dostarcza dużych ilości jonów magnezu i wapnia, czyli minerałów odgrywających ważną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży i rozwoju dziecka.

Woda niskozmineralizowana dla nadciśnieniowców

Woda niskozmineralizowana cechuje się niską zawartością sodu. Ma to szczególne znaczenie w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Duża ilość sodu przyczynia się do podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi i jest jednym z głównych czynników rozwoju choroby nadciśnieniowej, stanowiącej schorzenie cywilizacyjne XXI w. Z tego powodu woda niskozmineralizowana jest odpowiednia dla osób stosujących dietę ubogosodową. Tego rodzaju wody powinny zawierać nie więcej niż 20 mg sodu w 1 litrze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?