Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda mineralna – co trzeba o niej wiedzieć? Jaką wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Woda mineralna – co trzeba o niej wiedzieć? Jaką wybrać?

woda

Fot. Eugenio Marongiu / Getty Images

Woda mineralna, zgodnie z przyjętą definicją, musi zawierać co najmniej 1000 mg/dm³ jonów – rozpuszczonych stałych składników naturalnych. Należy pamiętać, że nie każda woda, którą można nabyć w sklepie, zalicza się do mineralnych, a dodatkowo nie każdą można pić w nieograniczonych ilościach.

Woda mineralna zawiera, w zależności od rodzaju, wiele wskazanych dla organizmu pierwiastków i cennych związków. Trzeba jednak wiedzieć, na które jej parametry wymienione na etykiecie zwracać uwagę, ponieważ nie każdą wysoko zmineralizowaną wodę można spożywać w dużych ilościach.

Jaką wodę wybrać? Co zawiera woda mineralna?

Zobacz film: Jaką wodę wybrać? Minerały zawarte w wodzie. Źródło: Wiem, co jem 

Woda mineralna a woda źródlana

Nie ma wątpliwości, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywa się ją w kawie, herbacie i napojach, a także w postaci „czystej” wody mineralnej, którą wiele osób często myli z wodą źródlaną. Obie pochodzą z tzw. hydrosfery (powłoki powierzchniowe Ziemi, które obejmują m.in. wody podziemne), ale to mineralna zawiera większe ilości różnych pierwiastków. Ma przez to często charakterystyczny smak i zapach, który nie każdemu odpowiada. Znacznie łagodniejsze są wody źródlane o mniejszej ilości pierwiastków, przez co lepiej nadają się do parzenia kawy czy herbaty. O wyborze często decydują indywidualne preferencje.

Każda woda jest zdrowa, ale nie każda może być spożywana w nieograniczonych ilościach, o czym należy wiedzieć przy układaniu codziennego jadłospisu. Zastrzeżenie to dotyczy zwłaszcza wód wysokozmineralizowanych, których nadmiar może prowadzić do kumulacji biopierwiastków w organizmie, czego następstwem jest np. kamica nerkowa.

Dlaczego warto pić wodę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto pić wodę? Źródło: Stylowy Magazyn, X-Bank Gallery

Woda mineralna z jodem

Woda mineralna z jodem zawiera stałą ilość tego pierwiastka i może stanowić jedno z jego źródeł. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i powinien być stale, w niewielkich ilościach dostarczany wraz z pożywieniem. Jego niedobory wywołują często niedoczynność tarczycy, która, pozbawiona możliwości wytwarzania odpowiedniej ilości hormonów, zaczyna się powiększać. Zapotrzebowanie na jod wzrasta zwłaszcza u kobiet w ciąży, ale też zmienia się wraz z wiekiem, dlatego należy kontrolować jego podaż.

Zobacz: Jod – naturalne źródła w pożywieniu

Woda mineralna dla dzieci i niemowląt

Z niewątpliwych zalet wód mineralnych należy korzystać z rozsądkiem. Przykładowo woda mineralna o wysokiej zawartości pierwiastków nie jest wskazana dla dzieci. Zwłaszcza jeśli poziom mineralizacji wynosi 1500 mg/l i więcej. Nie nadaje się też do przygotowania pokarmu dla niemowląt, ponieważ mieszanki dedykowane dla małych dzieci zawierają już w swoim składzie optymalną ilość pierwiastków i substancji wskazanych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy ich zwiększać, gdyż dojdzie do zbytniej kumulacji, która nie jest wskazana.

Najlepsze są wody źródlane o niskim stopniu mineralizacji, które mogą być spożywane w zasadzie bez ograniczeń i przez osoby w każdym wieku, nawet kobiety w ciąży i matki karmiące. Nadają się też jako baza posiłków dla małych dzieci – zup, przecierów i napojów. Ich używanie zalecane jest zwłaszcza w sytuacjach, kiedy woda z wodociągów jest niskiej jakości – butelkowana może być znacznie lepszym i zdrowszym zamiennikiem, pod warunkiem, że nie jest wysokozmineralizowana.

Zastanawialiście się kiedyś czy można przedawkować minerały zawarte w wodzie? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Czy można przedawkować minerały zawarte w wodzie? Czy wody lecznicze są dla wszystkich? Źródło: Wiem, co jem 

Najzdrowsza woda mineralna

Nie ma jednego rodzaju produktu, który można określić mianem uniwersalnej najzdrowszej wody mineralnej. Każdorazowo wyboru należy dokonać, uwzględniając preferencje smakowe, ale też bieżącą kondycję organizmu i zapotrzebowanie na niektóre pierwiastki. Z dobrodziejstw wód wysokozmineralizowanych należy korzystać z umiarem. Każdy producent ma obowiązek umieścić na etykiecie nie tylko miejsce, z którego pochodzi lub wydobywana jest woda, ale także ilości poszczególnych pierwiastków w niej zawartych oraz pozostałych związków. Zawsze podana też jest ich suma, czyli mineralizacja ogólna:

  • poniżej 500 mg/l – niska,
  • od 500 do 1500 mg/l – średnia,
  • powyżej 1500 mg/l – wysoka.

Wybierając wodę, warto wiedzieć, że wszelkie biopierwiastki zawarte w wodach w postaci zjonizowanej są łatwo przyswajalne przez organizm. Przez wzgląd na jego prawidłowe funkcjonowanie najważniejsze są jony wapnia i magnezu, które często nie są dostarczane w odpowiednich ilościach z pożywieniem. Regularne picie wody pokrywa od kilku do nawet kilkudziesięciu procent dziennego zapotrzebowania na nie. Ważne jest, aby mieć świadomość, jakie substancje dostarczane są wraz z dietą do organizmu i na tej podstawie regulować spożycie wody. Zbyt duża ilość pierwiastków takich jak cynk, wapń, żelazo czy mangan może prowadzić do niedostatecznego wchłaniania innych substancji.

Jeśli chodzi o wybór wody pod względem problemów np. z układem pokarmowym, to wskazane są te z większą ilością siarczanów. Zaleca się je zwłaszcza przy skłonnościach do zaparć i niestrawności. Zawarte w nich substancje poprawiają perystaltykę jelit i dobrze jest pić je przed posiłkiem. W nadmiarze mogą jednak powodować efekt przeczyszczający.

Natomiast zawarty w wodzie dwutlenek węgla nie tylko poprawia smak i ma działanie konserwujące, ale również ma działanie bakteriostatyczne. Ułatwia trawienie, nie drażniąc delikatnej śluzówki żołądka i wzmaga wydzielanie soków, poprawiając tym samym przyswajanie pokarmu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?