Polsko-włoski projekt
Nosi nazwę "Open Breath". Projekt został stworzony przez włoskich inżynierów z Turynu i ma na celu zbudowanie w pełni funkcjonalnego, szpitalnego respiratora.
Nie próbujemy zbudować zautomatyzowanej torby resuscytacyjnej. Budujemy w pełni profesjonalne urządzenie medyczne
- zapewnia Simone Iannucci, jeden z założycieli Open Breath i dodaje, że respirator wydrukowany drukarką 3 D będzie w stanie wentylować pacjenta chorego na Covid-19 przez mniej więcej miesiąc czasu.
Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
Polski producent Zortax udostępnił włoskim inżynierom projekt swojego urządzenia M300 Dual działającą w technologii LPD Plus, a także niezbędne do druku materiały.
– Technologia druku 3D sprawdza się tam, gdzie potrzebne są szybkie rozwiązania. Kiedy dowiedzieliśmy się o projekcie „Open Breath”, chcieliśmy pomóc włoskim inżynierom, dostarczając im drukarkę odpowiadającą na ich potrzeby – komentuje Mariusz Babula, wiceprezes Zortrax.
Projekt jest na końcowym etapie produkcji. Jest już w pełni zmontowany prototyp z blachy oraz wersja respiratora stworzona na drukarce 3D. Pozostała faza testów.
Koronawirus we Włoszech
Włochy to po Hiszpanii drugie w Europie największe ognisko wirusa Sars-Cov-2.
Do tej pory odnotowano tam 219 tys. przypadków zachorowań. W wyniku pandemii zmarło ponad 30 tys. osób. W ciągu ostatniej doby odnotowano we Włoszech 802 przypadków nowych zakażeń i śmierć 165 zakażonych osób.
Liczba ozdrowieńców przekroczyła 105 tys. W szpitalach pozostaje w tej chwili 13,6 tys. zakażonych z objawami COVID-19. Najbardziej dotknięte epidemią regiony Włoch to Lombardia (81,5 tys. przypadków), Piemont (28,6 tys.) oraz Emilia Romania (26,7 tys.).