Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wirusowe zapalenie oskrzeli – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Wirusowe zapalenie oskrzeli – jak rozpoznać? Objawy i leczenie

Lekarz, który ogląda prześwietlenie pacjenta

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Wirusowe zapalenie oskrzeli charakteryzuje się wystąpieniem kaszlu, odkrztuszaniem plwociny, a także objawami grypopodobnymi. Leczenie jest objawowe, można stosować syropy ułatwiające odkrztuszanie bądź hamujące odruch kaszlu.

Wirusowe zapalenie oskrzeli, jak sama nazwa wskazuje, to zapalenie oskrzeli o etiologii wirusowej. Jest to najczęstszy typ zapalenia oskrzeli. Wirusy wywołują zapalenia ostre, czyli trwające mniej niż 3 tygodnie. Jest to bardzo powszechna choroba, rozpoznawana po wstępnym wykluczeniu zapalenia płuc. Głównym objawem, z którym zgłaszają się chorzy, jest ostry kaszel. Większość dzieci przynajmniej raz w życiu przechodzi epizod tej choroby.

Przyczyny wirusowego zapalenia oskrzeli

Wirusowe zapalenie oskrzeli wywołane jest przez podobne wirusy do tych, które powodują przeziębienie i grypę. Należą do nich wirusy z grupy A i B, respiratory syncytial virus (RSV), koronarowirusy, rynowirusy i adenowirusy. Najczęściej powodują one powszechną chorobę przeziębieniową, jednak mogą objąć również dalsze odcinki dróg oddechowych i przyczynić się do rozwoju wirusowego zapalenia oskrzeli.

Objawy wirusowego zapalenia oskrzeli

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wirusowe zapalenie oskrzeli daje podobne objawy. Najczęściej pojawia się kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie śluzowej plwociny. W zakażeniu wirusowym plwocina ta ma najczęściej białawą barwę. Kolor żółty bądź zielony świadczy o zakażeniu bakteryjnym. W przypadku wirusowego zapalenia oskrzeli wywołanego przez wirusy grypy i paragrypy obserwuje się objawy ogólnoustrojowe w postaci gorączki, bólu mięśni i stawów, ogólnego uczucia rozbicia. Inne wirusy rzadziej wywołują objawy ogólne.

Same objawy, nawet charakter plwociny, nie pozwalają na odróżnienie przyczyny zapalenia oskrzeli. Wszystkie symptomy utrzymują się do tygodnia, jednak główny objaw, jakim jest kaszel, często trwa nawet przez 3 tygodnie po ustaniu infekcji. Rzadko wirusowemu zapaleniu oskrzeli towarzyszy świszczący oddech. Jeśli jednak się pojawia i towarzyszą mu duszność czy ból w klatce piersiowej, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Podobnie w przypadku nieustępującej gorączki czy objawów, które utrzymują się jeszcze po tygodniu trwania infekcji.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Diagnostyka wirusowego zapalenia oskrzeli

Rozpoznanie zapalenia oskrzeli polega przede wszystkim na wykluczeniu zapalenia płuc. Niestety niektóre jednostki chorobowe dają na tyle podobne objawy, że aby trafnie je rozpoznać, należy wykluczyć inne, podobne, lecz poważniejsze stany. Tak jest w przypadku zapalenia oskrzeli. Daje ono objawy niczym nieróżniące się od zapalenia płuc, choć można powiedzieć, że w przypadku wirusowego zapalenia oskrzeli są one zdecydowanie mniej nasilone niż w zapaleniu płuc. Dlatego lekarz przede wszystkim osłuchuje chorego, by wykluczyć zmiany zapalne w tkance płucnej. By ostatecznie stwierdzić, że nie jest to zapalenie płuc, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Jednak nie jest ono konieczne, jeśli lekarz nie ma wątpliwości przy badaniu fizykalnym co do braku nacieków zapalnych w płucach. Nie jest również konieczne wykonywanie badania mikrobiologicznego plwociny dla rozróżnienia bakteryjnego i wirusowego zapalenia oskrzeli, choć oczywiście takie badania są dostępne i można się im poddać.

Leczenie wirusowego zapalenia oskrzeli

Podobnie jak w każdym innych zapaleniu dróg oddechowych o etiologii wirusowej, nie podaje się leków działających przyczynowo, a jedynie stosuje leczenie objawowe. Są pewne wskazania, których należy przestrzegać w przebiegu wirusowego zapalenia oskrzeli, by skrócić czas trwania objawów, zmniejszyć ich nasilenie i uniknąć powikłań. Przede wszystkim wirusowe zapalenie oskrzeli wymaga odpoczynku w domu. W przypadku wystąpienia gorączki można stosować zarówno paracetamol, jak i ibuprofen, w dawkach dostosowanych do grupy wiekowej.

Leczenie kaszlu stanowi większy problem, ponieważ należy odróżnić, czy kaszel jest mokry (towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny) czy suchy. Jest to bardzo ważne, ponieważ leki stosowane na kaszel suchy blokują odruch kaszlu. Jeśli zastosuje się je na kaszel mokry, doprowadzi się do zalegania wydzieliny w drzewie oskrzelowym i pogorszenia stanu zdrowia. Kaszel mokry bowiem wymaga zastosowania preparatów, takich jak ambroksol, które ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. U dzieci i niemowląt najczęściej stosuje się preparaty przeznaczone do obu rodzajów kaszlu, jednak nie mają one żadnych substancji czynnych o wyżej wymienionym działaniu, a jedynie są to złożone preparaty różnych ziół i innych substancji łagodzących kaszel. W przypadku pojawienia się u niemowlęcia lub dziecka świszczącego oddechu można zastosować np. salbutamol w syropie, który pozwala na rozszerzenie drzewa oskrzelowego.

W zapaleniu oskrzeli nie stosuje się antybiotyków. Nawet jeśli plwocina staje się żółtawa, ale stan chorego nie pogarsza się, najczęściej należy się wstrzymać z podaniem antybiotyku. Jego zbyt lekkomyślne wprowadzenie może wygenerować jedynie szczepy bakterii oporne na dany antybiotyk, a nie poprawi stanu chorego. Antybiotyki włącza się, jeśli jest to naprawdę konieczne.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
2
Polecamy
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Zapalenie oskrzeli bez gorączki – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie oskrzeli bez gorączki – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Wirusowe zapalenie płuc:
objawy i leczenie polegające na ich eliminacji
Wirusowe zapalenie płuc: objawy i leczenie polegające na ich eliminacji TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?