Według ministerstwa zdrowia Demokratycznej Republiki Konga potwierdzonych jest 11 śmiertelnych przypadków zakażenia gorączką krwotoczną. Przypadki zachorowań odnotowano w Prowincji Równikowej, w miejscowości Bikoro.
Jak poinformował dyrektor do spraw Afryki Matshidiso Moeti ze Światowej Organizacji Zdrowia działającej w ramach ONZ, Demokratycznej Republice Konga zostanie przekazanych 4000 dawek szczepionki przeciwko wirusowi Ebola. Data rozpoczęcia szczepień ochronnych nie jest jeszcze znana.
Więcej informacji znajdziecie na TVN24.pl: Kolejne ofiary eboli. Tysiące szczepionek polecą do Konga
Wirusa Ebola odkryto w 1976 r. - pierwsze epidemie zostały opisane w Sudanie i Demokratycznej Republice Konga. Nazwa tego wirusa pochodzi od nazwy rzeki w Republice Konga, płynącej przez wschodnie tereny tego kraju, nad którą wybuchła pierwsza epidemia.
Ebola - jak można się zarazić?
Wirusem Ebola można się zarazić przez kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej. Wirus nie przenosi się drogą powietrzną. Rezerwuarem wirusów są najczęściej zwierzęta - w przypadku Eboli są to nietoperze.
Polecamy: Gorączka krwotoczna – na czym polega? Objawy i leczenie
Okres wylęgania choroby trwa 2–12 dni. Najczęściej jednak gorączka rozwija w ciągu 10 dni. Pierwsze objawy nie są charakterystyczne. Zalicza się do nich:
- gorączkę,
- dreszcze,
- bóle mięśni i brzucha,
- osłabienie,
- nudności i wymioty,
- biegunkę.
Następnie choroba Ebola przywiera charakter narządowy. Pojawiają się objawy z układu oddechowego – duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel, a także objawy neurologiczne – bóle głowy, drgawki, zaburzenia świadomości, śpiączka oraz objawy krwotoczne – podbiegnięcia krwawe, krwawienia z nosa i przewodu pokarmowego, krwawienia wewnętrzne.
Do późnych objawów zalicza się wstrząs, śpiączkę, majaczenie, skazę krwotoczną, bezmocz i zaburzenia metaboliczne.
Więcej: Gorączka krwotoczna Ebola – jak się zarazić wirusem i jakie daje on objawy?
Leczenie chorych zarażonych wirusem Ebola jest objawowe.