Polub nas na Facebooku
Czytasz: Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
menu
Polub nas na Facebooku

Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?

Kobieta, która wykonuje samobadanie piersi

Fot: gbh007 / gettyimages.com

Piersi są częścią ciała reagującą dynamicznie na zmiany hormonalne. Są bogato unaczynione przez tętnice, żyły oraz naczynia włosowate i przez to podatne na zmiany objętości wody w organizmie. Widoczne żyły na piersiach i ból to objawy, które wysuwają się na pierwszy plan podczas powiększania się gruczołów związanych z retencją wody.

Naczynia krwionośne w piersiach powiększają się w niektórych częściach cyklu miesiączkowego fizjologicznie. Jest to indywidualna cecha osobnicza. Gdy widoczne żyły na piersi pojawiają się po raz pierwszy w życiu, warto zastanowić się, z czego wynikają. Czy żyły na piersiach oznaczają ciążę?

Widoczne żyły na piersiach – przyczyny

Kobiety znające dobrze swój organizm zaobserwują szybko nawet najsubtelniejsze zmiany, zwłaszcza te na piersiach. Widoczne żyły na piersiach nie powinny być objawem niepokojącym. Uwidocznione zostają one zazwyczaj w stanach, kiedy biust powiększa się. Widoczne żyły na piersiach i ból to charakterystyczne połączenie związane z zatrzymywaniem wody w organizmie, rozciągnięciem i napięciem tkanek.

W życiu kobiety jest wiele momentów, które mogą doprowadzić do uwidocznienia naczyń w piersiach. Do przyczyn powodujących uwidocznienie żył na piersiach zaliczyć można zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ciążę, hiperprolaktynemię, dojrzewanie oraz menopauzę, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jak widać, wszystkie te stany wiążą się z dużymi wahaniami hormonalnymi.

Widoczne żyły na piersiach przed okresem

Fizjologicznie w II fazie cyklu miesiączkowego następuje powiększenie piersi spowodowane zatrzymywaniem wody w gruczołach piersiowych. Dzieje się to za sprawą hormonów, a dokładniej spadku progesteronu i zwiększenia estrogenów. W tym czasie piersi stają się obrzmiałe, opuchnięte, powiększone, co sprawia, że występujące naturalnie naczynia stają się widoczne.

Szczególnie objawy dotyczą 20% kobiet, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Są one bardziej wrażliwe na wahania hormonów w organizmie, co prowadzić może do zwiększonej retencji wody w piersiach.

Po krwawieniu miesiączkowym, w wyniku kolejnych zmian hormonalnych, piersi wracają do normy. Zmiany w postaci powiększenia gruczołów cofają się, obrzęk ustępuje. Tym samym żyły przestają być widoczne aż do połowy kolejnego cyklu, kiedy mechanizm powtarza się.

Zobaczcie, jakie problemy mają kobiety z dużym biustem:

Zobacz film: Jakie problemy mają kobiety z dużym biustem? Źródło: 36,6

Widoczne żyły na piersiach w ciąży

Piersi podczas ciąży przechodzą intensywne zmiany spowodowane gospodarką hormonalną. Kiedy wychodzą żyły na piersiach w ciąży? Do obrzmienia i powiększenia piersi dochodzi już nawet w 5. tygodniu ciąży. Widoczne żyły na początku ciąży można pomylić z tego względu z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Dodatkowy mechanizm, charakterystyczny dla ciąży, to rozrost gruczołów mlekowych, które przygotowują się do produkcji mleka i karmienia dziecka. Za zmiany w ciąży odpowiedzialny jest szereg hormonów, oprócz estrogenów i progesteronu dodatkowo prolaktyna oraz laktogen łożyskowy.

Fizjologicznie podczas ciąży następuje wzrost objętości krwi w organizmie. Powiększone żyły na piersiach świadczą o zwiększonym przepływie w naczyniach krwionośnych.

Oprócz widocznych żył na piersiach inne objawy sugerujące ciążę to powiększający się rozmiar brodawek oraz otoczki, a także zmiana ich zabarwienia. Dodatkowo odczuć można nieprzyjemne swędzenie w tych okolicach.

Widoczne żyły na piersiach – diagnostyka

Widoczne żyły na piersiach, zaobserwowane po raz pierwszy, mogą zdezorientować i zaniepokoić kobietę. Warto wtedy spróbować samodzielnie lub z pomocą specjalisty zweryfikować, co może być powodem zaistniałej sytuacji.

Kiedy istnieją podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy potwierdzający lub wykluczający ją, tym bardziej jeżeli dodatkowym objawem jest spóźniająca się miesiączka lub obserwujemy u siebie nudności, wymioty, zmianę samopoczucia.

Zmiany podobne do ciążowych mogą być wywołane przez zaburzenia hormonalne, z którymi najlepiej zgłosić się do lekarza ginekologa, w szczególności gdy tkliwości piersi i widocznym naczyniom towarzyszą nieregularne miesiączki, plamienia, problemy z zajściem w ciążę. Lekarz zleci odpowiednie badania hormonalne, które pomogą odszukać przyczynę objawów. Stan ten może być przejściowy, ważna jest obserwacja ciała podczas kilku kolejnych cykli. Przedłużające się zmiany po 40. roku życia mogą sugerować wchodzenie w okres okołomenopauzalny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
15
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?