Koronawirus SARS-CoV-2 i wywołana przez wirus choroba COVID-19 może mieć ciężki przebieg także u bardzo młodych ludzi. Doskonałym tego przykładem może być przypadek 12-latki z Belgii. Mimo że dziewczynka na nic nie chorowała, to jej organizm nie zdołał poradzić sobie z infekcją. Podobnie było w przypadku 16-latki z Francji, która także zmarła z powodu powikłań wywołanych przez COVID-19.
Zobacz także:Raport specjalny o koronawirusieDlaczego młode osoby umierają z powodu zakażenia koronawirusem?
W grupie najwyższe ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy i osoby starsze. Jednak z danych GIS jasno wynika, że aż 25 proc. osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 ma mniej niż 30 lat. Dlaczego młodzi chorują i umierają na COVID-19 skoro - statystycznie - wirus nie powinien być dla nich groźny?
Nie da się przewidzieć, jak organizm danego człowieka zareaguje na infekcję. W opinii lekarzy zgony wśród młodych osób mogą wynikać z faktu, że miały one niezdiagnozowane choroby. Ogromna grupa schorzeń przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów, a pacjent dowiaduje się o niej przez zupełny przypadek.
Trzeba pamiętać, że na przebieg choroby wpływa także styl życia. Młodzi często eksperymentują. Sięgają po alkohol czy środki psychoaktywne, jeśli są stosowane regularnie mogą zaburzyć funkcjonowanie układu immunologicznego i spowodować, że infekcja może mieć dużo cięższy przebieg. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie zrozumieli, że nie są niezniszczalni i choroba COVID-19 może być dla nich bardzo niebezpieczna. O rozsądek i przestrzeganie zakazów do młodych ludzi apeluje nie tylko Światowa Organizacja Zdrowia, ale i celebrycie czy gwiazdy.
Dla kogo koronawirus jest szczególnie niebezpieczny? Kto znajduje się grupie ryzyka? Dowiesz się tego z filmu:
Koronawirus SARS-CoV-2, czyli co?
Zakażenie koronawirusem prowadzi do zapalenia płuc, które może doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Nie jest to jednak reguła. Czasem zdarza się, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wywołuje biegunkę, wymioty oraz zaburzenia węchu i smaku.
Osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.