Chlorochina i hydroksychlorochina to bardzo dobrze znane substancje. Wchodzą one w skład leków na malarię czy reumatoidalne zapalenie stawów. Jeszcze kilka tygodni temu sądzono, że mogą być one również skuteczne w walce z COVID-19. Choć pierwsze badania przeprowadzone w Chinach i we Francji dały bardzo obiecujące wyniki, to kolejne testy, przeprowadzone na większą skalę, pokazały, że środki te nie są aż tak skuteczne, jak przypuszczano.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Dlaczego chlorchina nie leczy COVID-19 ?
Do słów polityka odniósł się Mike Ryan, ekspert WHO. Specjalista powiedział, że nie ma dowodów na to, że leki na malarię czy reumatoidalne zapalenie stawów faktycznie leczą COVID-19. Co gorsza, kolejne testy pokazują, że leki wywołują szereg skutków ubocznych.
Amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) już w kwietniu wydała ostrzeżenie, w którym zaznaczyła, że pacjentów przyjmujących hydroksychlorochinę rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia arytmii. Na potencjalną szkodliwość chlorochiny dla osób z problemami układu krążenia wskazuje też niedawne badanie z Brazylii.
Mimo to chlorochina i hydroksychlorochina dalej są stosowane w leczeniu COVID-19. Farmaceutyki podawane są także w Polsce.
Koronawirus SARS-CoV-2 - co warto o nim wiedzieć?
Patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie prowadzi do ostrego zapalenie płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie oraz zaburzenie węchu i smaku.
Mimo że patogen może zaatakować każdego, to zadaniem lekarzy w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby przewlekle chore.
Na całym świecie odnotowano ponad 5 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego ponad 300 tysięcy osób zmarło. Ponad 2 mln pacjentów pokonało chorobę.
Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: