To pierwsze oficjalne zalecenie WHO dotyczące noszenia maseczek przez dzieci.
Maseczki dla dzieci - od jakiego wieku
Zdaniem ekspertów dzieci, które ukończyły 12 lat i starsze powinny zakładać maseczkę zwłaszcza wtedy, gdy niemożliwe jest zachowanie jednego metra odstępu od innych osób zwłaszcza w tych rejonach, w których występuje podwyższona transmisja COVID-19 - podkreślono w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej WHO.
WHO podkreśla, że nie wiadomo jeszcze, jaką rolę odgrywają dzieci w przenoszeniu i rozprzestrzenianiu koronawirusa. Zdaniem organizacji, chociaż jest wiele oznak wskazujących na to, że małe dzieci są mniej podatne na zarażenie się koronawirusem niż dorośli, to z innych danych wynika, że nastolatkowie odgrywają "większą rolę" w jego roznoszeniu niż małe dzieci.
Obie organizacje zaznaczyły, że to, czy dzieci od sześciu do 11 lat mają nosić maseczki, zależy od wielu czynników, w tym od stopnia transmisji wirusa w okolicy, zdolności dziecka do korzystania z maseczki, dostępu do maseczek i odpowiedniego nadzoru osoby dorosłej.
Czytaj też: Dzieci w szkołach powinny nosić maseczki? Ekspert: To praktycznie niewykonalne.
Potencjalny wpływ na edukację i rozwój psychospołeczny oraz interakcje, jakie dziecko ma z osobami z grupy wysokiego ryzyka - np. ludźmi starszymi czy cierpiącymi na choroby współistniejące, powinny również być wzięte pod uwagę.
Przypomnijmy, że w Polsce maseczek nie muszą nosić jedynie dzieci poniżej 4. roku życia. Za niedopilnowanie obowiązku noszenia maseczki przez dziecko powyżej 4. roku życia, może grozić mandat lub grzywna. Za brak maseczek u dzieci odpowiadają rodzice. Nawet jeśli dziecko samowolnie zdjęło ją z twarzy, rodzic może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.
Bez maseczek dzieci do lat pięciu
WHO i UNICEF oceniły, że dzieci w wieku pięciu lat i młodsze nie powinny nosić maseczek ze względu na bezpieczeństwo i ogólny interes dziecka.
Badania sugerują, że starsze dzieci mogą odgrywać aktywniejszą rolę w przenoszeniu koronawirusa niż młodsze - podkreśliły organizacje, dodając, że potrzeba więcej danych, by lepiej zrozumieć rolę najmłodszych w transmisji SARS-CoV-2.
WHO po raz pierwszy zaleciła noszenie maseczek w miejscach publicznych 5 czerwca, jednak wcześniej nie wydała wskazówek dotyczących dzieci - zauważa agencja Reutera.
Źródło: PAP