Polub nas na Facebooku
Czytasz: „Wapno” dla alergików – krystaliczne czy z kwercetyną? Wapń w suplementach diety
menu
Polub nas na Facebooku

„Wapno” dla alergików – krystaliczne czy z kwercetyną? Wapń w suplementach diety

Wapno - tabletka z małymi kulkami w środku leży na stole.

Fot. AlexLMX / Getty Images

„Wapno dla alergików” to popularne, choć błędne określenie suplementu z wapniem przeznaczonego dla osób dotkniętych problemem alergii. Wapno jest bowiem mineralnym spoiwem powietrznym stosowanym w budownictwie i z medycyną nie ma nic wspólnego.

Preparaty zawierające wapń są zalecane osobom, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik, a mianowicie młodzieży, kobietom ciężarnym, matkom karmiącym oraz kobietom, które przeszły menopauzę.

Wapń w organizmie

Największa koncentracja wapnia w ludzkim ciele występuje w zębach i kościach, ale ten ważny dla zdrowia minerał jest obecny także w komórkach nerwowych, tkankach, krwi i innych płynach organizmu człowieka. Prawidłowa podaż wapnia chroni zęby i kości przed osłabieniem oraz chorobami, zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy, a także ma wpływ na proces krzepnięcia krwi, wysyłanie i odbieranie sygnałów nerwowych, pracę mięśni, wydzielanie hormonów i regularne bicie serca.

Wapń w codziennej diecie

Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i produkty mleczne takie jak jogurt, sery i maślanka. W mleku znajduje się także fosfor i magnez – minerały, które wspomagają wchłanianie wapnia i optymalne wykorzystanie go przez organizm.

Wapń jest obecny również w zielonych warzywach (brokuły, jarmuż itp.), łososiu i sardynkach, nasionach słonecznika, orzechach brazylijskich i migdałach. Zawarty też jest w soku pomarańczowego, płatków śniadaniowych, mleku sojowym i chleba.

Zawartość wapnia w żywności zmniejsza się podczas obróbki cieplnej, dlatego brokuły i inne warzywa zawierające ten minerał należy gotować krótko, w małej ilości wody. Warto też pamiętać, że niektóre produkty mogą utrudniać wchłanianie wapnia – są to otręby pszenne, rabarbar i szpinak.

Wapń w suplementach diety

Wapń jest składnikiem wielu preparatów multiwitaminowych, ale wiele osób chętnie stosuje go indywidualnie lub w suplemencie zawierającym witaminę D lub inne substancje o właściwościach prozdrowotnych. Dwie najbardziej powszechne postacie wapnia w preparatach dietetycznych to cytrynian wapnia i węglan wapnia. Ten pierwszy można stosować na pusty żołądek, drugi jest lepiej wchłaniany, gdy jest przyjmowany z pożywieniem. Suplementy diety zawierające cytrynian wapnia są wprawdzie droższe, ale to lepszy wybór dla kobiet po menopauzie, ponieważ ich organizm przyjmuje zaledwie 4% wapnia z węglanu.

Wybór konkretnego preparatu warto skonsultować z lekarzem, ponieważ długotrwała i nadmierna podaż wapnia może zwiększyć ryzyko powstania tzw. kamieni w nerkach. Przyjmowanie suplementów na własną rękę jest niewskazane także z powodu potencjalnych interakcji z lekami i na odwrót – niektóre środki farmakologiczne mogą zaburzyć wchłanianie wapnia w organizmie.

„Wapno” krystaliczne dla alergików

Suplementy diety często zawierają substancje dodatkowe, które mogą uczulać, np. barwniki i dodatki smakowe w tabletkach musujących. Preparaty określane potocznie jako wapno krystaliczne są w 100% hipoalergiczne, dzięki czemu alergicy mogą stosować je bez obaw w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów wapnia.

Skąd się bierze alergia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co to jest alergia i skąd się bierze? Źródło: Dzień Dobry TVN

„Wapno” dla alergików z kwercetyną

Z myślą o alergikach opracowano także suplementy z wapniem i kwercetyną – flawonoidem (barwnikiem roślinnym), który znalazł zastosowanie w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, kataru siennego, zespołu chronicznego zmęczenia, astmy, schizofrenii, infekcji o podłożu wirusowym i przewlekłych chorób prostaty oraz w profilaktyce chorób nowotworowych. Kwercetyna pomaga zwalczać wolne rodniki i działa przeciwhistaminowo, stąd jej obecność w preparacie dla osób zmagających się z alergią.

Skuteczność kwercetyny jest jednak kwestią dyskusyjną. W przypadku bólu i obrzęku prostaty doustne przyjmowanie tej substancji łagodzi ból i poprawia jakość życia, ale nie pomaga w zaburzeniach oddawania moczu, które nie mają związku z infekcją tego gruczołu. Niektóre badania sugerują, że spożywanie produktów zawierających kwercetynę, takich jak jabłka, cebula i herbata, może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu chorób serca u starszych mężczyzn, ale inne analizy nie potwierdzają tej hipotezy. Brak jest jednoznacznych dowodów na antynowotworowe działanie kwercetyny – na ogół wykazują je pojedyncze badania. Mimo potwierdzonych właściwości przeciwzapalnych nie ma pewności, że substancja ta pomaga zmniejszyć nasilenie kataru siennego.

Wapń na alergię – czy warto?

W wielu polskich domach suplement z wapniem jest stałym elementem wyposażenia apteczki, stosowanym po wystąpieniu objawów alergii lub po ukąszeniu przez osę lub pszczołę. Podobne użycie wapnia odnotowuje się w innych krajach Europy Środkowej, w których od lat minerał ten uchodzi za remedium na symptomy uczulenia. W pozostałych krajach jest to nieznana metoda radzenia sobie z alergią – słusznie, ponieważ żadne badania nad właściwościami wapnia nie wykazały jego działania antyalergicznego. Przyjęcie suplementu z wapniem i kwercetyną w celu zablokowania reakcji alergicznej teoretycznie może pomóc ze względu na obecność substancji hamującej wydzielanie histamin, ale nie należy traktować preparatów tego typu jak leku na uczulenie.

Bibliografia:

1. Vitamins & Supplements, QUERCETIN

2. Wapń

3. Calcium in diet

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Wapno na alergie - rodzaje suplementów wapniowych.
Skutki niedoboru wapnia
Wapno na alergie - rodzaje suplementów wapniowych. Skutki niedoboru wapnia TVN zdrowie
Dlaczego warto stosować spirulinę?
Właściwości i działanie jednego z najzdrowszych produktów na świecie
Dlaczego warto stosować spirulinę? Właściwości i działanie jednego z najzdrowszych produktów na świecie Dzień Dobry TVN
Wapno w ciąży – czy tabletki musujące z wapniem można stosować na alergię i przeziębienie?
Wapno w ciąży – czy tabletki musujące z wapniem można stosować na alergię i przeziębienie? TVN zdrowie
Magiczne właściwości czarciego pazura.
Na co pomaga?
Magiczne właściwości czarciego pazura. Na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?