Preparaty zawierające wapń są zalecane osobom, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik, a mianowicie młodzieży, kobietom ciężarnym, matkom karmiącym oraz kobietom, które przeszły menopauzę.
Wapń w organizmie
Największa koncentracja wapnia w ludzkim ciele występuje w zębach i kościach, ale ten ważny dla zdrowia minerał jest obecny także w komórkach nerwowych, tkankach, krwi i innych płynach organizmu człowieka. Prawidłowa podaż wapnia chroni zęby i kości przed osłabieniem oraz chorobami, zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy, a także ma wpływ na proces krzepnięcia krwi, wysyłanie i odbieranie sygnałów nerwowych, pracę mięśni, wydzielanie hormonów i regularne bicie serca.
Wapń w codziennej diecie
Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i produkty mleczne takie jak jogurt, sery i maślanka. W mleku znajduje się także fosfor i magnez – minerały, które wspomagają wchłanianie wapnia i optymalne wykorzystanie go przez organizm.
Wapń jest obecny również w zielonych warzywach (brokuły, jarmuż itp.), łososiu i sardynkach, nasionach słonecznika, orzechach brazylijskich i migdałach. Zawarty też jest w soku pomarańczowego, płatków śniadaniowych, mleku sojowym i chleba.
Zawartość wapnia w żywności zmniejsza się podczas obróbki cieplnej, dlatego brokuły i inne warzywa zawierające ten minerał należy gotować krótko, w małej ilości wody. Warto też pamiętać, że niektóre produkty mogą utrudniać wchłanianie wapnia – są to otręby pszenne, rabarbar i szpinak.
Wapń w suplementach diety
Wapń jest składnikiem wielu preparatów multiwitaminowych, ale wiele osób chętnie stosuje go indywidualnie lub w suplemencie zawierającym witaminę D lub inne substancje o właściwościach prozdrowotnych. Dwie najbardziej powszechne postacie wapnia w preparatach dietetycznych to cytrynian wapnia i węglan wapnia. Ten pierwszy można stosować na pusty żołądek, drugi jest lepiej wchłaniany, gdy jest przyjmowany z pożywieniem. Suplementy diety zawierające cytrynian wapnia są wprawdzie droższe, ale to lepszy wybór dla kobiet po menopauzie, ponieważ ich organizm przyjmuje zaledwie 4% wapnia z węglanu.
Wybór konkretnego preparatu warto skonsultować z lekarzem, ponieważ długotrwała i nadmierna podaż wapnia może zwiększyć ryzyko powstania tzw. kamieni w nerkach. Przyjmowanie suplementów na własną rękę jest niewskazane także z powodu potencjalnych interakcji z lekami i na odwrót – niektóre środki farmakologiczne mogą zaburzyć wchłanianie wapnia w organizmie.
„Wapno” krystaliczne dla alergików
Suplementy diety często zawierają substancje dodatkowe, które mogą uczulać, np. barwniki i dodatki smakowe w tabletkach musujących. Preparaty określane potocznie jako wapno krystaliczne są w 100% hipoalergiczne, dzięki czemu alergicy mogą stosować je bez obaw w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów wapnia.
Skąd się bierze alergia? Zobaczcie na filmie:
„Wapno” dla alergików z kwercetyną
Z myślą o alergikach opracowano także suplementy z wapniem i kwercetyną – flawonoidem (barwnikiem roślinnym), który znalazł zastosowanie w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, kataru siennego, zespołu chronicznego zmęczenia, astmy, schizofrenii, infekcji o podłożu wirusowym i przewlekłych chorób prostaty oraz w profilaktyce chorób nowotworowych. Kwercetyna pomaga zwalczać wolne rodniki i działa przeciwhistaminowo, stąd jej obecność w preparacie dla osób zmagających się z alergią.
Skuteczność kwercetyny jest jednak kwestią dyskusyjną. W przypadku bólu i obrzęku prostaty doustne przyjmowanie tej substancji łagodzi ból i poprawia jakość życia, ale nie pomaga w zaburzeniach oddawania moczu, które nie mają związku z infekcją tego gruczołu. Niektóre badania sugerują, że spożywanie produktów zawierających kwercetynę, takich jak jabłka, cebula i herbata, może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu chorób serca u starszych mężczyzn, ale inne analizy nie potwierdzają tej hipotezy. Brak jest jednoznacznych dowodów na antynowotworowe działanie kwercetyny – na ogół wykazują je pojedyncze badania. Mimo potwierdzonych właściwości przeciwzapalnych nie ma pewności, że substancja ta pomaga zmniejszyć nasilenie kataru siennego.
Wapń na alergię – czy warto?
W wielu polskich domach suplement z wapniem jest stałym elementem wyposażenia apteczki, stosowanym po wystąpieniu objawów alergii lub po ukąszeniu przez osę lub pszczołę. Podobne użycie wapnia odnotowuje się w innych krajach Europy Środkowej, w których od lat minerał ten uchodzi za remedium na symptomy uczulenia. W pozostałych krajach jest to nieznana metoda radzenia sobie z alergią – słusznie, ponieważ żadne badania nad właściwościami wapnia nie wykazały jego działania antyalergicznego. Przyjęcie suplementu z wapniem i kwercetyną w celu zablokowania reakcji alergicznej teoretycznie może pomóc ze względu na obecność substancji hamującej wydzielanie histamin, ale nie należy traktować preparatów tego typu jak leku na uczulenie.
Bibliografia:
1. Vitamins & Supplements, QUERCETIN
2. Wapń