Polub nas na Facebooku
Czytasz: Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy. Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy. Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu

Kobieta siedzi w gabinecie ginekologicznym.

Fot. fstop123 / Getty Images

Waginoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej polegający na zwężeniu ścian pochwy, które uległy rozluźnieniu po porodzie lub w związku z procesami starzenia. Wielu lekarzy wykonujących tę procedurę przekonuje, że operacja plastyczna pochwy może poprawić doznania seksualne kobiety.

Zabieg zwężenia pochwy zyskuje coraz większą popularność, ale zdania na temat jego skuteczności są podzielone. Operacyjne obkurczenie tkanek pochwy samo w sobie nie gwarantuje bowiem, że pacjentka będzie odczuwała większą przyjemność podczas stosunku. Co więcej zwiększona wrażliwość na bodźce nie zawsze wiąże się z uczuciem rozkoszy – u niektórych kobiet może powodować ból.

Waginoplastyka – cena zabiegu

Koszt procedury waha się w poszczególnych klinikach od 3000 do 6000 zł. Cena zależy od sposobu przeprowadzania operacji oraz od typu znieczulenia zastosowanego podczas zabiegu (znieczulenie miejscowe lub ogólne).

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Waginoplastyka – przebieg operacji

Zabieg waginoplastyki polega na usunięciu nadmiaru śluzówki z tylnej części pochwy i ściśnięciu tkanek podskórnych za pomocą specjalnych, mocnych nici chirurgicznych. Po uzyskaniu pożądanej szerokości kanału pochwy śluzówka zostaje zszyta. Jeśli fałdy skóry na zewnątrz narządów płciowych odstają, można zmniejszyć je dla poprawy efektu estetycznego.

Alternatywą dla klasycznej waginoplastyki jest nieinwazyjna procedura laserowa lub zabieg z zastosowaniem fal radiowych – obkurczenie tkanek pochwy i jej zwężenie ma wówczas miejsce w wyniku ogrzania śluzówki w kontrolowany sposób. Efekty zabiegu są lepsze u kobiet doświadczających niewielkiego rozluźnienia przedsionka pochwy. W przypadku znacznego powiększenia szerokości kanału pochwy i osłabienia jej mięśni (np. do stanu, w którym założony tampon wypada, a doznania seksualne są znikome) zalecana jest tradycyjna waginoplastyka.

Rekonwalescencja po plastyce pochwy trwa kilka tygodni. W tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego, szczególnie dbać o higienę intymną i dużo odpoczywać. W ciągu kilku pierwszych dni pacjentka może odczuwać głęboki ból – jest to normalne zjawisko. Bardzo ważne jest, aby poważnie potraktować zalecenia po plastyce pochwy i nie stosować tamponów ani nie współżyć przez 8 tygodni od zabiegu.

Zobacz także, czym zajmuje się ginekologia estetyczna:

Zobacz film: Ginekologia estetyczna. Czym się zajmuje? Źródło: Dzień Dobry TVN

Powikłania po plastyce pochwy

Po zabiegu zmniejszenia pochwy może dojść do rozwoju infekcji oraz do pojawienia się krwawień i bólu. Odsetek powikłań nie jest znany, ponieważ nikt nie prowadzi statystyk dotyczących waginoplastyki, a sama procedura nie została poddana ocenie pod względem skuteczności i bezpieczeństwa w czasopismach medycznych tak jak inne operacje, ponieważ niektóre jej zabiegi są objęte ochroną praw autorskich.

Przed decyzją o zwężeniu pochwy operacyjnie warto pamiętać, że każdy zabieg może pozostawić trwałe skutki uboczne. W przypadku waginoplastyki należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia permanentnych zmian w sposobie odczuwania bodźców (nie zawsze jest to zmiana na plus), blizn i długotrwałego bólu. Jeśli problem rozluźnienia pochwy nie jest mocno nasilony, dużą zmianę można zaobserwować dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni Kegla. W poprawie doznań seksualnych pomocna może okazać się terapia i praca nad samooceną oraz pewnością siebie.

Waginoplastyka i labioplastyka

Operację zwężenia pochwy można wykonać razem z labioplastyką, czyli korekcją warg sromowych. Procedura ta jest przeprowadzana zarówno na wargach sromowych mniejszych, jak i większych. Podczas labioplastyki lekarz może zmienić wielkość i kształt warg sromowych, a także zmniejszyć jedną z nich w celu uzyskania pełnej symetrii.

Opinie lekarzy na temat operacji tego typu bywają niepochlebne. Amerykańskie Kolegium Ginekologów-Położników wyjątkowo krytycznie ocenia procedurę korekcji warg sromowych oraz inne podobne zabiegi, które mają na celu poprawę wyglądu okolic intymnych. Stanowisko tej prestiżowej organizacji medycznej jest jasne: narządy płciowe poszczególnych kobiet mogą różnić się od siebie kształtem i być przy tym anatomicznie poprawne. Wbrew temu, co twierdzą lekarze wykonujący zabieg plastyki waginy lub warg sromowych, nie istnieje jeden właściwy wzorzec wyglądu sfer intymnych. Co więcej są to operacje niepozbawione ryzyka wystąpienia poważnych powikłań i nie sposób ustalić, czy faktycznie są tak bezpieczne, jak przedstawiają to media.

Oddzielnym zagadnieniem jest etyczna ocena procedur, które przeprowadza się bez wyraźnych wskazań medycznych. Jeśli zabieg jest obciążony ryzykiem komplikacji, a w żaden sposób nie wpływa na stan zdrowia ani nie rozwiązuje problemów w codziennym funkcjonowaniu pacjentki, narażanie jej na trwałe skutki uboczne nie jest zgodne z przysięgą Hipokratesa.

Coraz więcej klinik chirurgii plastycznej oferuje zabiegi ginekologii estetycznej. Oprócz waginoplastyki i labioplastyki wykonywane są także inne procedury, takie jak odmładzanie intymne laserem czy rekonstrukcja błony dziewiczej. Wszystkie zabiegi są reklamowane jako bezpieczne i skuteczne, choć lekarze nie dysponują żadnymi konkretnymi danymi i analizami – u części pacjentek mogą faktycznie przynieść pożądany efekt, ale każda z kobiet może narazić się na nieodwracalne powikłania.

Bibliografia:

1. Vaginoplasty and Labiaplasty

2. Vaginal "Rejuvenation" and Cosmetic Vaginal Procedures

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
114
11
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?