Koronawirus w ściekach
Włoski Instytut Zdrowia wykrył, że w ściekach Rzymu i Mediolanu znajdują się ślady materiału genetycznego wirusa SARS-COV-2. Grupą badawczą kierowała Giuseppina La Rosa z Departamentu Jakości Wody i Zdrowia Środowiska.
Przeanalizowaliśmy grupę ośmiu próbek ścieków pobranych od 3 do 28 lutego w Mediolanie i od 31 marca do 2 kwietnia w Rzymie. W zachodniej i środkowo-wschodniej części Mediolanu potwierdzono obecność DNA koronawirusa w dwóch próbkach sieci kanalizacyjnej. Pozytywny wynik stwierdzono we wszystkich próbkach pobranych we wschodniej części Rzymu.
- poinformowała La Rosa w komunikacie prasowym. Giuseppina La Rosa napisała też, że jej zespół planuje rozszerzenie badań na próbki wody zbieranych w innych regionach Włoch.
Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
Ścieki nie stanowią zagrożenia. Badania wody mogą pomóc w opanowaniu pandemii
Giuseppina La Rosa zazaczyła, że ślady materiału genetycznego SARS-COV-2 w ściekach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. A co więcej, badania wody mogą stać się jednym ze sposobów do wczesnego wykrywania obecności wirusa w społeczeństwie. Dyrektor wydziału jakości wody w Instytucie Zdrowia - Luca Lucentini poinformował, że w drugiej fazie walki z pandemią koronawirusa tego typu badania mogą pomóc w szybszym wygaszaniu ognisk zakażenia, a co za tym idzie –także w opanowaniu pandemii.
Włoscy badacze konsultują swoje dane z wynikami innych grup badawczych, m.in z Holandii, USA, Australii i Francji, tak również odnajdywano ślady materiału genetycznego SARS-COV-2 w ściekach.