Niepokojące zjawisko zaobserwowali specjaliści z nowojorskiego szpitala. U dializowanych pacjentów z COVID-19 w cewniku zaczęły pojawiać się skrzepy krwi. Co gorsza, krew w ich płucach nie krążyła swobodnie i nie była wystarczająco dotleniona.
Natomiast neurolodzy zaczęli mierzyć się z gwałtownym wzrostem liczby udarów spowodowanych zakrzepami u pacjentów zakażonych wirusem, u których nie było innych czynników ryzyka. Tym samym w ocenie lekarzy COVID-19 nie jest tylko chorobą płuc.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Koronawirus a zakrzepy
Te obserwacje skłoniły lekarzy do opracowania nowego sposobu leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, u których - z powodu długiego bezruchu - mogą tworzyć się skrzepy. Pacjentom z intensywnej terapii zaczęto podawać duże dawki leku rozrzedzającego krew oraz heparynę.
Zdaniem lekarzy, jeśli odpowiednio szybko zapobiegnie się krzepnięciu krwi, można powstrzymać rozwój choroby wywołanej koronawirusem. Takiej formy leczenia nie można zastosować u pacjentów wysokiego ryzyka. W ich przypadku leki rozrzedzające krew mogą doprowadzić do krwawienia w mózgu lub w innych narządach.
Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie już rozpoczęli badania, których celem jest sprawdzenie, czy tPA, lek przeciwzakrzepowy, może pomóc ciężko chorym pacjentom z COVID-19. Mimo że Amerykańskie Towarzystwo Hematologiczne potwierdza tworzenie się groźnych skrzepów u chorych na COVID-19, to zaznacza, że nie ma potwierdzenia, że taka terapia działa.
Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:
Koronawirus w USA
Stany Zjednoczone są obecnie największym ogniskiem COVID-19. Z najnowszych danych wynika, że koronawirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest już ponad 800 tysięcy osób, czego blisko 50 tysięcy zmarło.
COVID-19 to choroba, która atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może się zmienić w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.