Jak pokazuje eksperyment pt. „Kobieta w ciąży vs. świat” przeprowadzony przez znanego Youtubera większość z nas ma w sobie wystarczająco dużo empatii, by nie być obojętnym na potrzeby ciężarnych. Maciej Wapiński to twórca kanału na YouTube o nazwie Wapniak. Wraz ze swoją dziewczyną przeprowadził społeczny eksperyment na temat tego, jak zachowują się Polacy wobec kobiety w ciąży w czasie podróży komunikacją miejską oraz w sklepowej kolejce.
YouTube i prowokacja
W wyniku doświadczenia przeprowadzonego przez Macieja Wapińskiego okazało się, że jesteśmy ludźmi wrażliwymi na potrzeby ciężarnych. W większości przypadków eksperyment dał zadowalające rezultaty. W autobusie, metrze czy tramwaju kobieta może liczyć na miejsce siedzące w przypadku, gdy wszystkie są zajęte. Ustępują nawet osoby starsze. Po około 3 sekundach od przekroczenia drzwi kobieta w ciąży mogła liczyć na życzliwość współpasażerów.
Kolejnym elementem eksperymentu było sprawdzenie, czy jesteśmy tak samo wrażliwi na potrzeby ciężarnych, gdy stoimy w kolejce. Tutaj sytuacja była diametralnie inna, tylko nieliczni ustąpili pierwszeństwa przyszłej mamie. Być może wpływa na to fakt, że stojąc w kolejce trudniej taką osobę zauważyć niż w np. w autobusie.
Warto przeczytać: Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży
Medyczne przesłanki do ustępowania kobietom ciężarnym miejsca
W czasie ciąży kobiece ciało ulega drastycznym zmianom i nieustannie narażone jest na różnego rodzaju przeciążenia. Dochodzi do zmian w jego proporcjach, co bezpośrednio wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi. Ponadto serce już w 8. tygodniu ciąży jest obciążone o 60% bardziej a objętość krwi zwiększa się o około 1/3, przez co żyły są przepełnione. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ciężarna kobieta jest szczególnie narażona na bardzo niebezpieczne omdlenia, do których dochodzi szczególnie często, gdy przebywa ona (nawet kilka minut) w pozycji stojącej.
Kobieta w ciąży, szczególnie w czasie dwóch ostatnich miesięcy, dźwiga przed sobą dodatkowe 7 a czasem nawet 10 kilogramów. Nie zawsze jest w komfortowej sytuacji, która pozwala jej na spokojne spędzenie tego czasu w domowym zaciszu. Wiele kobiet ma mnóstwo obowiązków, które nie ulegają złagodzeniu wtedy, gdy są w ciąży, dlatego warto wtedy zdobyć się na życzliwość i empatię w stosunku do drugiego człowieka i zwyczajnie ustąpić miejsca. Pamiętajmy – kobietom w ciąży należy się specjalne traktowanie i od tej reguły nie ma wyjątków.
W ciąży czy nie – niezręczna sytuacja?
Wiele osób nie proponuje ustąpienia miejsca czy oferowania pomocy ciężarnym w obawie, że kobieta taka może nie być w ciąży tylko mieć nadwagę. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą być np. przypinki, które informują o tym, że dana kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju pomysł należy do Nicole Sochacki-Wójcickiej, autorki bloga: „Mama ginekolog”. Inicjatywa polegająca na umieszczaniu na ubraniu przypinki z napisem: „Jestem w ciąży” lub noszenie płóciennej torby z nadrukiem o takiej samej treści nie tylko pozwala zostać zauważoną, ale również eliminuje niezręczne sytuacje, w przypadku, gdy osoba, której chcieliśmy ustąpić miejsca ciężarną nie była.
Nie wstydź się prosić!
W sklepach coraz częściej pojawiają się kasy z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Ponadto kasjerzy są informowani o tym, by w przypadku zauważenia osoby, która przywilej taki posiada wołać ją do kasy, jeżeli sama nie wie o takiej możliwości. Przy czym należy pamiętać, że kasjer nie zawsze dostrzeże osobę, której przysługuje prawo do szybszej obsługi, dlatego warto, a nawet należy z tego prawa korzystać i je egzekwować.
Ponadto od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym ciężarne powinny być przyjmowane bez konieczności oczekiwania w kolejce w placówkach medycznych.
Na szczęście, mimo wielu nieprzychylnych, a nawet negujących zasadność tego rodzaju akcji komentarzy zamieszczonych pod video „Kobieta w ciąży vs. świat”, cały czas w przewadze są głosy osób, które uważają konieczność ustępowania ciężarnym miejsca za normę.
W ogóle nie umiesz czytać ze zrozumieniem, a na studia poszłaś...doczytaj -omdlenia,dodatkowe obciążenie, inne dolegliwości.
Jestem obecnie w drugiej ciąży, w pierwszej było super, druga zagrożona, więc stanie w kolejce w sklepie jest niewskazane, a nikt tego za mnie nie zrobi, bo facet żeby o nas zadbać pracuje. I uważam, że osoby starsze, czy kobiety w ciąży, albo z maluszkami powinny mieć to pierwszeństwo, a nie musieć się prosić czy wykłucać, bo jakaś zmęczona imprezami i zajęciami studentka uważa się za pępek świata (akurat spotkałam się z taką grupką ~18-20lat, gdzie w kasie pierwszeństwa stał 1, a doszły jeszcze 4 osoby ze swoimi zakupami, dalej stałam ja w ciąży i jedna starsza Pani i tylko pyskówka, że im się spieszy)
Twoje rozumowanie jest na poziomie przedszkola,,,
" chciałaś studiować to masz ,chyba wiedziałaś z czym się to wiąże" kogo to obchodzi ,że "rano jedziesz ledwo żywa i zmęczona po zajęciach " czyżbyś nie miała faceta ,który się i ciebie zatroszczy ,,,,,
Oby kiedyś jak będziesz ty w ciąży życzę ci ,żeby wszyscy myśleli tak jak ty teraz i współczuję przyszłemu dziecku:(
Weż się kobieto puknij w glowę .. Czego cię uczyli rodzice ?
Mam nadzieję że bedziesz kiedyś w ciąży i tak samo Cię każdy czlowiek potraktuje
Zycze ci tego z calego serca