Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 
menu
Polub nas na Facebooku

Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 

NAN

Fot. hedgehog94 / stock.adobe.com

Osoby, których nie przekonuje fakt, że kobieta jest w ciąży i z tego powodu warto jej okazać życzliwość np. ustępując miejsca w autobusie, powinny wziąć pod uwagę względy zdrowotne przyszłej mamy. Jej organizm pracuje za dwoje, przez to mogą jej się zdarzać częste omdlenia i zasłabnięcia.

Jak pokazuje eksperyment pt. „Kobieta w ciąży vs. świat” przeprowadzony przez znanego Youtubera większość z nas ma w sobie wystarczająco dużo empatii, by nie być obojętnym na potrzeby ciężarnych. Maciej Wapiński to twórca kanału na YouTube o nazwie Wapniak. Wraz ze swoją dziewczyną przeprowadził społeczny eksperyment na temat tego, jak zachowują się Polacy wobec kobiety w ciąży w czasie podróży komunikacją miejską oraz w sklepowej kolejce.

YouTube i prowokacja

W wyniku doświadczenia przeprowadzonego przez Macieja Wapińskiego okazało się, że jesteśmy ludźmi wrażliwymi na potrzeby ciężarnych. W większości przypadków eksperyment dał zadowalające rezultaty. W autobusie, metrze czy tramwaju kobieta może liczyć na miejsce siedzące w przypadku, gdy wszystkie są zajęte. Ustępują nawet osoby starsze. Po około 3 sekundach od przekroczenia drzwi kobieta w ciąży mogła liczyć na życzliwość współpasażerów.

Kolejnym elementem eksperymentu było sprawdzenie, czy jesteśmy tak samo wrażliwi na potrzeby ciężarnych, gdy stoimy w kolejce. Tutaj sytuacja była diametralnie inna, tylko nieliczni ustąpili pierwszeństwa przyszłej mamie. Być może wpływa na to fakt, że stojąc w kolejce trudniej taką osobę zauważyć niż w np. w autobusie.

Warto przeczytaćBól kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży

Medyczne przesłanki do ustępowania kobietom ciężarnym miejsca

W czasie ciąży kobiece ciało ulega drastycznym zmianom i nieustannie narażone jest na różnego rodzaju przeciążenia. Dochodzi do zmian w jego proporcjach, co bezpośrednio wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi. Ponadto serce już w 8. tygodniu ciąży jest obciążone o 60% bardziej a objętość krwi zwiększa się o około 1/3, przez co żyły są przepełnione. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ciężarna kobieta jest szczególnie narażona na bardzo niebezpieczne omdlenia, do których dochodzi szczególnie często, gdy przebywa ona (nawet kilka minut) w pozycji stojącej.

Kobieta w ciąży, szczególnie w czasie dwóch ostatnich miesięcy, dźwiga przed sobą dodatkowe 7 a czasem nawet 10 kilogramów. Nie zawsze jest w komfortowej sytuacji, która pozwala jej na spokojne spędzenie tego czasu w domowym zaciszu. Wiele kobiet ma mnóstwo obowiązków, które nie ulegają złagodzeniu wtedy, gdy są w ciąży, dlatego warto wtedy zdobyć się na życzliwość i empatię w stosunku do drugiego człowieka i zwyczajnie ustąpić miejsca. Pamiętajmy – kobietom w ciąży należy się specjalne traktowanie i od tej reguły nie ma wyjątków.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

W ciąży czy nie – niezręczna sytuacja?

Wiele osób nie proponuje ustąpienia miejsca czy oferowania pomocy ciężarnym w obawie, że kobieta taka może nie być w ciąży tylko mieć nadwagę. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą być np. przypinki, które informują o tym, że dana kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju pomysł należy do Nicole Sochacki-Wójcickiej, autorki bloga: „Mama ginekolog”. Inicjatywa polegająca na umieszczaniu na ubraniu przypinki z napisem: „Jestem w ciąży” lub noszenie płóciennej torby z nadrukiem o takiej samej treści nie tylko pozwala zostać zauważoną, ale również eliminuje niezręczne sytuacje, w przypadku, gdy osoba, której chcieliśmy ustąpić miejsca ciężarną nie była.

Nie wstydź się prosić!

W sklepach coraz częściej pojawiają się kasy z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Ponadto kasjerzy są informowani o tym, by w przypadku zauważenia osoby, która przywilej taki posiada wołać ją do kasy, jeżeli sama nie wie o takiej możliwości. Przy czym należy pamiętać, że kasjer nie zawsze dostrzeże osobę, której przysługuje prawo do szybszej obsługi, dlatego warto, a nawet należy z tego prawa korzystać i je egzekwować.

Ponadto od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym ciężarne powinny być przyjmowane bez konieczności oczekiwania w kolejce w placówkach medycznych.

Na szczęście, mimo wielu nieprzychylnych, a nawet negujących zasadność tego rodzaju akcji komentarzy zamieszczonych pod video „Kobieta w ciąży vs. świat”, cały czas w przewadze są głosy osób, które uważają konieczność ustępowania ciężarnym miejsca za normę. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
16
Polecamy
Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka.
Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka?
Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka. Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka? Dzień Dobry TVN
Niechciana ciąża – co robić, gdy się o niej dowiemy?
Niechciana ciąża – co robić, gdy się o niej dowiemy? Dzień Dobry TVN
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć?
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć? TVN zdrowie
Czy w ciąży można latać?
Lot a ciąża – przeciwwskazania do podróży
Czy w ciąży można latać? Lot a ciąża – przeciwwskazania do podróży TVN zdrowie
Komentarze (8)
Maja
Kobietą w ciąży należy się bezwzględnie pierwszeństwo. Bez względu na to czy się to komus podoba czy nie.
Czytaj całość
Ona
Ciąża to nie choroba o wiele prędzej należy ustąpić miejsca osobie starszej czy schorowanej. Wstyd pisać takie głupoty kiedyś kobiety miały po kilkoro dzieci i zapieprzaly w polu a dzisiaj co rodzą bachorów w bezstresowym wychowaniu przyszłych patolow niezdolnych do życia o i tyle w temacie. Adrianno dziewczyno masz rację co piszesz tobie też należy się odpoczynek po ciężkiej nauce
Czytaj całość
Kobieta
Do Ariadna buhaha naprawdę jesteś taka egoistka na studiach jeszcze nie było biologii?. Piłeczka się odbija... zmęczona jesteś ?! Chciałaś studiów to masz. Mniej imprezuj to się wyśpisz. To że w ciąży nie znaczy że ma siedzieć w domu i nie wyjść na zakupy... A faceta większość ma i się troszczy ale do pracy też trzeba iść czy za trudne do zrozumienia pani studentce? Sama sobie znajdź i niech Cię wozi skoro taka zmęczona jesteś. Trochę wyrozumiałości...poczytaj sobie jaki wysiłek ma organizm kobiety w czasie ciąży. Ile musi znieść. A potem Idź i lepiej podziękuj swojej mamie za to ze cie nosiła i urodziła. Może kiedyś też zostaniesz mamą. Zobaczysz jaki to piękny i zarazem trudny okres.
Czytaj całość
Ania
Jak Ty mało myślisz dziewczyno...ale może kiedyś też będziesz chciała i zobaczysz...
W ogóle nie umiesz czytać ze zrozumieniem, a na studia poszłaś...doczytaj -omdlenia,dodatkowe obciążenie, inne dolegliwości.
Jestem obecnie w drugiej ciąży, w pierwszej było super, druga zagrożona, więc stanie w kolejce w sklepie jest niewskazane, a nikt tego za mnie nie zrobi, bo facet żeby o nas zadbać pracuje. I uważam, że osoby starsze, czy kobiety w ciąży, albo z maluszkami powinny mieć to pierwszeństwo, a nie musieć się prosić czy wykłucać, bo jakaś zmęczona imprezami i zajęciami studentka uważa się za pępek świata (akurat spotkałam się z taką grupką ~18-20lat, gdzie w kasie pierwszeństwa stał 1, a doszły jeszcze 4 osoby ze swoimi zakupami, dalej stałam ja w ciąży i jedna starsza Pani i tylko pyskówka, że im się spieszy)
Czytaj całość
Ja.
Do Ariadna,,,,,
Twoje rozumowanie jest na poziomie przedszkola,,,
" chciałaś studiować to masz ,chyba wiedziałaś z czym się to wiąże" kogo to obchodzi ,że "rano jedziesz ledwo żywa i zmęczona po zajęciach " czyżbyś nie miała faceta ,który się i ciebie zatroszczy ,,,,,
Oby kiedyś jak będziesz ty w ciąży życzę ci ,żeby wszyscy myśleli tak jak ty teraz i współczuję przyszłemu dziecku:(
Czytaj całość
lola
Tak a osoby od Ciebie starsze Adrianko też nie mogą być zmęczone po pracy ?
Weż się kobieto puknij w glowę .. Czego cię uczyli rodzice ?
Mam nadzieję że bedziesz kiedyś w ciąży i tak samo Cię każdy czlowiek potraktuje
Zycze ci tego z calego serca
Czytaj całość
xyz
Niestety w dużych sklepach i ogromnych kolejkach jeszcze nikt nigdy nie ustąpił mi miejsca . A jestem prawie w 9 miesiącu ciąży. Nadal pracuje, nie siedzę w domu więc popołudniowe zakupy bywają niezwykle męczące ..
Czytaj całość
Ariadna
Chciała brzucha to ma, chyba wiedziała z czym to się wiąże. Tak samo płacę za bilet, poza tym skąd wiedzą, że nie jestem chora, to że młoda nie znaczy że chora. Zreszta z brzuchem nie powinna się pchać do busa, a miec faceta co się zatroszczy i zawiezie. Poza tym z brzuchem siedzi sobie w domu, a ja studiuję i rano jadę ledwo zywa i przysypiam, a z powrotem zmęczona po zajęciach. Należy sie odsapnięcie.
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby