Polub nas na Facebooku
Czytasz: 8 tydzień ciąży – co widać na USG? Jak duży jest brzuch i jakie objawy najczęściej występują?
menu
Polub nas na Facebooku

8 tydzień ciąży – co widać na USG? Jak duży jest brzuch i jakie objawy najczęściej występują?

Lekarz omawia z pacjentką wyniki USG

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

8 tydzień ciąży kończy jej 2 miesiąc. Wraz z jego końcem spada największe ryzyko, że dojdzie do poronienia – do 90% z nich dochodzi wcześniej. Płód wciąż wygląda jak kijanka, choć ma już wyraźnie zarysowane kończyny.

Kobieta w 8 tygodniu ciąży może czuć się bardzo źle ze względu na osłabienie i inne objawy wywołane ciążą. W tym czasie należy dużo odpoczywać, spacerować na świeżym powietrzu, dobrze się odżywiać i unikać stresu.

8 tydzień ciąży a 8 tydzień od zapłodnienia. Który to miesiąc?

Wiek ciąży liczy się nie od momentu poczęcia, a od pierwszego dnia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. Tak więc 8 tydzień ciąży to 2 miesiąc i połowa II trymestru. 8 tydzień od zapłodnienia będzie w 10 tygodniu ciąży. 

Największe ryzyko poronienia już minęło, jeżeli serce płodu bije, nie należy się martwić.

8 tydzień ciąży – objawy

Kobiecie w 8 tygodniu ciąży nieustannie towarzyszą mdłości, wymioty i nadwrażliwość na zapachy. Warto otaczać się przyjemnymi i delikatnymi zapachami, a w momentach najsilniejszych mdłości unikać gotowania. Z pomocą mogą przyjść także napary z ziół – rumianku albo imbiru.

Zobacz także: Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy w ciąży można pić rumianek?

Piersi nadal są nabrzmiałe i bolesne, dlatego, jeżeli jeszcze się tego nie zrobiło, należy kupić odpowiednio dopasowany, miękki stanik z naturalnego materiału. Dobrze jest również nawilżać skórę piersi, aby uchronić się przed powstaniem na nich rozstępów.

Uporczywa zgaga wywołana jest zmianami hormonalnymi. Stosowanie większości popularnych leków jest szkodliwe dla płodu, dlatego powinno się sięgać po naturalne sposoby jej leczenia – pomocne mogą być migdały, woda z łyżeczką sody oczyszczonej bądź siemię lniane.

Zobacz także: Co pomaga na zgagę w ciąży? Domowe sposoby i leki dla przyszłej mamy

Kobiecie w 8 tygodniu ciąży wciąż mogą towarzyszyć zaparcia. Aby im zapobiegać, powinna ona spożywać produkty bogate w błonnik i nie rezygnować z aktywności fizycznej. Jeżeli problem ten staje się niezwykle uporczywy, warto skonsultować się z lekarzem.

Silne wahania nastroju wciąż mogą uprzykrzać życie całej rodzinie. Bliscy ciężarnej powinni pamiętać, że ich wsparcie jest niezwykle ważne dla dobra matki i rozwijającego się dziecka i przymykać oko na jej nietypowe zachowania.

Inną uciążliwą dolegliwością pojawiającą się w tym okresie jest zwiększona ilość wydzieliny w pochwie. Aby zmniejszyć dyskomfort, najlepiej jest zakupić jednorazowe wkładki ciążowe i zmieniać je kilkakrotnie w ciągu dnia.

8 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch w 8 tygodniu ciąży wciąż jest niewidoczny dla większości osób, choć mama może zauważyć jest lekkie zaokrąglenie talii i wybrzuszenie tuż nad spojeniem łonowym.

8 tydzień ciąży – USG , USG 3D i inne badania

Jeśli przyszła matka nie była jeszcze u ginekologa, powinna to zrobić jak najszybciej. Lekarz zleci listę podstawowych badań, między innymi morfologię krwi, badanie ogólne moczu, grupę krwi oraz obecność przeciwciał przeciwko kile i różyczce. Ponadto wykonane zostanie pierwsze badanie USG.

Osoby, które miały już wykonane pierwsze ciążowe USG, mogą spokojnie poczekać z wykonywaniem kolejnego do 10–13 tygodnia ciąży, kiedy wykonuje się przesiewowe USG genetyczne. USG 3D nie wykonuje się w 8 tygodniu ciąży, gdyż jest jeszcze na to za wcześnie – trzeba poczekać do jej połowy.

8 tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka i zarodka, tętno płodu

Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 8 tygodnia wynosi około 31 mm, w jego połowie – 34 mm, a pod koniec – 37 mm. Zarodek ma 15 mm, a jego tętno powinno wynosić 149–172 uderzeń na minutę.

Dziecko w 8 tygodniu ciąży

Choć płód w 8 tygodniu ciąży mierzy nie więcej niż 2 cm i waży około 1 g, to ma już przynajmniej częściowo wykształcone wszystkie narządy, a część z nich podjęła już nawet pracę.

Nadal wykształcają się kończyny. Do końca 8 tygodnia ciąży u zarodka pojawiają się małe stopy i dłonie, których palce są połączone błoną i posiadają linie papilarne układające się w niepowtarzalny sposób.

W 8 tygodniu ciąży powstaje ucho wewnętrzne, dzięki któremu płód potrafi oceniać swoje położenie i wyczuwać ruch. Na tym etapie uspokaja go kołysanie wywołane przez miarowe ruchy matki podczas chodzenia.

8 tydzień ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza w 8 tygodniu jest już widoczna na USG. Brzuch przyszłej matki szybciej się powiększa niż w przypadku zwykłych ciąż i może ona już teraz odczuwać, że ubrania robią się ciasne.

Objawy w ciąży bliźniaczej również są o wiele bardziej nasilone niż zazwyczaj. Pojawiają się bardziej dokuczliwe mdłości i częstsze wymioty oraz silniejsze zmęczenie. Kobiety powinny prowadzić oszczędny tryb życia, przygotowując się na trudy ciąży mnogiej.

Poronienie w 8 tygodniu ciąży

Poronienie w 8 tygodniu ciąży jest najczęściej spowodowane wrodzonymi wadami płodu. Jeżeli do niego dojdzie, należy udać się do lekarza.

Objawy rozpoczynającego się poronienia to:

  • ból brzucha,
  • ból krzyża,
  • krwawienie,
  • plamienia,
  • gorączka (rzadko).

Na tym etapie często możliwe jest jeszcze uratowanie ciąży, jeśli jednak dojdzie do silnego krwotoku, należy pogodzić się z jej utratą i upewnić się, czy jama macicy oczyściła się samoistne czy też konieczny jest zabieg.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch?
Płód w 9 tygodniu ciąży
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch? Płód w 9 tygodniu ciąży TVN zdrowie
7 tydzień ciąży – objawy.
Czy na USG widać bicie serca?
Jak powinna być wielkość zarodka?
7 tydzień ciąży – objawy. Czy na USG widać bicie serca? Jak powinna być wielkość zarodka? TVN zdrowie
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
10.
tydzień ciąży - który to miesiąc?
Jak wygląda dziecko w 10.
tygodniu ciąży?
10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?