Polub nas na Facebooku
Czytasz: Upały w pracy - obowiązki pracodawcy i skrócony czas pracy - Kodeks pracy
menu
Polub nas na Facebooku

Upały w pracy - obowiązki pracodawcy i skrócony czas pracy - Kodeks pracy

Kobieta, której jest bardzo gorąco

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Bardzo wysokie temperatury nie ułatwiają wykonywania codziennych obowiązków. Trudniej jest nam się skupić na wykonywanym zadaniu, a także szybciej czujemy znużenie i zmęczenie. O to, aby nasza praca była znośna w bardzo upalne dni powinien zadbać pracodawca. Co powinien zapewnić?

Zgodnie z kodeksem pracy, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza (lub gdy w miejscu pracy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza) pracodawca ma obowiązek zadbać o pracownika i zrobić, wszystko, aby jego komfort pracy w upały był możliwie jak najlepszy. W budynku powinny być przede wszystkim sprawna klimatyzacja oraz dostęp do zimnych napojów, najlepiej wody niegazowanej.

Upał w pracy – jakie obowiązki ma pracodawca?

W bardzo gorące dni każdy pracownik powinien mieć dostęp do zimnych napojów. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to kupienie odpowiedniej ilości wody butelkowanej, drugi – postawienie dystrybutora z wodą. Jeśli pracodawca nie może tego zapewnić, a pracownik we własnym zakresie kupuje wodę może później ubiegać się o zwrot kosztów.

Dodatkowo jeśli praca wykonywana jest w trudnych warunkach i pracownik może się ubrudzić podczas wykonywania swoich obowiązków pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi wodę do mycia oraz dostęp do środków czystości. Przepisy podają, że na każdego pracownika przypada od 90 do 120 litrów wody (jej ilość zależy od warunków pracy i szkodliwości substancji, z którymi pracownik ma kontakt).

W przypadku bardzo ciężkich warunków pracy pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi (nieodpłatnie) także posiłki.

Zobacz także: Co jeść w upalne dni? Propozycje lekkich dań na lato

Upał w pracy a system wentylacyjny

Poza stałym dostępem do napojów pracodawca musi zadbać o to, aby w pomieszczaniu, w którym pracują zatrudnione przez niego osoby panowała optymalna temperatura. Tym samym system wentylacyjny, jak i klimatyzacja muszą być sprawne. Tego rodzaju urządzenia powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone. Zaleca się, aby takie kontrole przeprowadzać dwa razy w roku. Pierwsza powinna odbyć się w kwietniu, przed startem sezonu, a druga we wrześniu, czyli po jego zakończeniu.

Regularne czyszczenie systemów wentylacyjnych ma olbrzymie znaczenie. W źle konserwowanych mogą rozwijać się groźne dla zdrowia patogeny (wirusy, bakterie oraz grzyby). Ich obecność w powietrzu może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Drobnoustroje mogą powodować problemy z układem oddechowym (chrypka, ból gardła), a także przyczynić się do zaostrzenia niektórych chorób, np. alergii czy astmy. Warto zaznaczyć, że zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może podrażniać oczy i doprowadzić do rozwoju zespołu suchego oka.

Jeśli w budynku nie ma klimatyzacji obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie odpowiednich wiatraków czy wentylatorów. Duże znaczenie w walce z upałem ma także zabezpieczenie okien. Powinny być w nich zamontowane rolety czy żaluzje, które znacznie ograniczą ilość słońca, która wpada do pomieszczenia.

Zobacz film i dowiedz się jak przetrwać upalne dni:

Zobacz film: Co pić w czasie upału? Źródło: Wiem co jem

Upały w pracy – temperatura w pomieszczeniu

Sprawna i dobrze działająca klimatyzacja to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju urządzenia nie mogą chłodzić zbyt mocno. Zbyt duża różnica temperatur między tą na zewnątrz a tą panującą w pomieszczeniu nie powinna być większa niż 6 stopni. Zbyt duża różnica może doprowadzić do szoku termicznego (to ostra reakcja organizmu na nagłą zmianę temperatury, może prowadzić do omdlenia, a nawet zatrzymania oddechu), ale przede wszystkim zaburzyć działanie układu immunologicznego, co znacząco zwiększa podatność na infekcje.

Zobacz także: Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Upały a czas pracy

Większość z nas w pracy spędza osiem godzin. Czas, który w niej spędzamy nie zmienia się wraz z nadejściem upałów. Pracodawca może wprowadzić przerwę czy skrócić czas pracy, ale nie ma takiego obowiązku i żadne przepisy tego nie regulują. Jeśli jednak zdecyduje się na zmianę systemu pracy w czasie upałów nie ma prawa zmienić wynagrodzenia pracownika, gdyż była to jego indywidualna decyzja.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
3
Polecamy
Posiłki regeneracyjne.
Podstawa prawna
Posiłki regeneracyjne. Podstawa prawna Dzień Dobry TVN
Czym wyróżnia się elastyczny czas pracy i jakie są jego wady i zalety?
Czym wyróżnia się elastyczny czas pracy i jakie są jego wady i zalety? Dzień Dobry TVN
Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?
Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać? TVN zdrowie
Czym są badanie okresowe pracowników i kierowców?
Czym są badanie okresowe pracowników i kierowców? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?