Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ugryzienie pchły ludzkiej, psiej czy kociej. Objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ugryzienie pchły ludzkiej, psiej czy kociej. Objawy i leczenie

Getty Images/ S.Rohrlach

Miejsce ugryzienia pchły może wyglądać różnie. Mogą pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, świąd czy ból. Leczenie polega na zdezynfekowaniu miejsca ugryzienia, a także podaniu środków łagodzących objawy.

Pchły występują na całym świecie. Są to krwiopijne pasożyty ssaków bądź ptaków. Atakują przede wszystkim zwierzęta przebywające w bliskim sąsiedztwie człowieka. Wyróżnia się wiele rodzajów pcheł, które mogą atakować również ludzi. Dlatego ugryzienia człowieka przez pchły nie należą do rzadkości. Są to pasożyty niemające skrzydeł. Ich narząd gębowy jest przystosowany do gryzienia i ssania krwi. Wyróżnia się przede wszystkim pchły ludzkie, psie, kocie, królicze czy szczurze. Ugryzienie pchły może wiązać się z ryzykiem przeniesienia różnych chorób.

Przeczytaj też: Choroby pasożytnicze skóry. Częste pasożyty skóry - świerzbowiec, wesz, pchła i nużeniec

Ugryzienie przez pchłę ludzką

Większość przypadków ugryzień przez pchłę ludzką pozostaje bez echa i nie ma żadnego znaczenia klinicznego. Zdarza się jednak, że u wrażliwych osób dochodzi do miejscowej reakcji na ugryzienie pchły. Pojawiają się w danym miejscu zaczerwienienie, opuchlizna czy krosta. Teoretycznie można pomylić miejsce ukłucia z ugryzieniem pluskwy. Jednak w przypadku pluskwy miejsca zmienione charakteryzują się nieregularnym obrysem. Ugryzienie pchły tworzy miejscową, swędzącą opuchliznę. Po 3 dniach dochodzi do ustąpienia zmian skórnych. Pchła ludzka może przenosić takie choroby, jak:

  • Yersinia pestis (dżuma),
  • tularemia,
  • gorączka tyfusowa endemiczna,
  • dwoinka zapalenia płuc.
  • Ponadto pchła ludzka może być żywicielem pośrednim tasiemca psiego, karłowatego i szczurzego.

Ugryzienie pchłą psią

Pchła psia atakuje przede wszystkim psy, wilki, lisy, koty, kuny, jeże, szczury wędrowne i myszy. Przez zwierzęta domowe (głównie koty i psy) może zostać zawleczona do domu i spowodować ugryzienie człowieka. Miejscami podwyższonego ryzyka ugryzienia człowieka przez pchłę psią są również kina, teatry, dyskoteki. Pchły psie przenoszą patogeny, do których zalicza się Yersinia pestis, Rickerrsia typhi.

Ugryzienie przez pchłę kocią

Pchła kocia jest bardzo podobna do pchły psiej. Pasożytuje przede wszystkim na psach i kotach, rzadko na innych zwierzętach. Ugryzienia przez pchły kocie są bardzo bolesne, choć jest to oczywiście subiektywne odczucie, zależące od wrażliwości człowieka. Najbardziej narażone na powikłania ugryzienia są osoby w złej kondycji. W miejscu ugryzienia pchły kociej pojawia się zaczerwienienie otoczone obrzękiem, które może utrzymywać się kilka dni. Poza tym pchła kocia może wywołać wiele nietypowych zmian skórnych trudnych do leczenia.

Jeśli u kota dochodzi do inwazji pcheł kocich, może dojść u niego do niedokrwistości i chudnięcia. Pchła kocia odgrywa bardzo istotną rolę w przenoszeniu wielu chorobotwórczych patogenów.

Ugryzienie przez pchły – leczenie

Ugryzienie pchły trudno przegapić, ponieważ wywołuje nieprzyjemne objawy miejscowe w postaci bólu połączonego ze świądem. Objawy miejscowe są bardzo zmienne. W przypadku nasilonego obrzęku często konieczna bywa interwencja z użyciem hydrokortyzonu. Powinno się również umyć miejsce po ugryzieniu oraz je zdezynfekować. Konieczne jest wzmożenie higieny osobistej, jak również odpchlenie zwierząt domowych.

Zobacz też, prawdy i mity o pasożytach.

Źródło: x-news



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?