Polub nas na Facebooku
Czytasz: Udar mózgu - telemonitornig może obniżyć o połowę ryzyko udaru u osób z nadciśnieniem
menu
Polub nas na Facebooku

Udar mózgu - telemonitornig może obniżyć o połowę ryzyko udaru u osób z nadciśnieniem

Getty Images/ krisanapong detraphiphat

Według obserwacji naukowców, osoby objęte programem telemonitoringu są dwa razy mniej narażone na wystąpienie udaru czy zawału serca, aniżeli osoby z podstawową kontrolą.

Telemonitoring polega na stałym kontrolowaniu ciśnienia krwi i pracy serca za pomocą przenośnych urządzeń podobnych do telefonu komórkowego. Urządzenie rejestruje parametry układu krążenia pacjenta na bieżąco i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, daje sygnał jego lekarzowi prowadzącemu.

Niekontrolowane wysokie ciśnienie tętnicze jest największym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka, przyczyniającym się do zgonu pacjenta. Prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie krwi, definiowane jako równe lub wyższe niż 130 mm Hg (skurczowe) lub 80 mm Hg (rozkurczowe). Jednak większość dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi nie ma go pod kontrolą.

Przeczytaj też: Czy smog podwyższa ciśnienie tętnicze?

Jak wykazał zespół dr Karen L. Margolis z HealthPartners Institute w Minneapolis w stanie Minnesota, zawał serca, udar mózgu, wszczepienie stentu lub hospitalizacja z powodu niewydolności serca wystąpiły u 5,3 proc. osób z grupy telemonitorowanej w porównaniu z 10,4 proc. w grupie otoczonej rutynową podstawową opieką zdrowotną.

Do badania włączonych zostało 450 osób z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Leczyły się one w 16 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w Minnesocie w ramach systemu HealthPartners. Uczestnicy zostali przydzieleni losowo do dwóch grup: 222 pacjentów znajdowało się w grupie rutynowej podstawowej opieki zdrowotnej, a 228 w grupie telemonitoringu, której dodatkowo zapewniono roczną opiekę zdalną prowadzoną przez farmaceutę. W grupie telemonitoringu pacjenci mogli mierzyć ciśnienie krwi w domu i przesyłać wyniki drogą elektroniczną do farmaceuty, który następnie współpracował z nimi przy wprowadzaniu leków oraz zmian stylu życia.

Stały monitoring

Podczas wizyt uczestników badań w klinikach naukowcy monitorowali ciśnienie krwi w momencie rejestracji, po upływie 6, 12 i 18 miesięcy oraz po 5 latach. Odnotowywano zawały serca, udary, wszczepione stenty wieńcowe, hospitalizacje z powodu niewydolności serca i zgony związane z chorobą serca. Podliczono również wszystkie koszty opieki związanej z ciśnieniem krwi oraz opieki w przypadku incydentów sercowo-naczyniowych.

- Udowodniliśmy, że monitorowanie ciśnienia krwi w domu połączone z działaniami leczniczymi wykonywanymi zdalnie przez zespół opieki zdrowotnej pomiędzy wizytami w gabinecie obniża ciśnienie krwi bardziej niż rutynowa opieka – powiedziała dr Margolis. – Ponadto nasze wyniki wskazują na znaczne oszczędności kosztów, dzięki uniknięciu poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych w ciągu 5 lat.

Pacjentom podobały się wsparcie zaufanego specjalisty, szybka informacja zwrotna i zmiany w leczeniu, a także obecność kogoś, przed kim można być odpowiedzialnym.

Jak wyjaśnia dr Margolis, w ciągu 5 lat oszczędności wynikające ze zmniejszenia liczby zdarzeń sercowo-naczyniowych przekroczyły koszty telemonitoringu o 1900 USD na pacjenta.

- Byliśmy zaskoczeni, że dane dotyczące poważnych incydentów sercowo-naczyniowych wskazały tak mocno na korzyść interwencji telemonitoringu – powiedziała Margolis.

Dobre statystyki

W grupie telemonitoringu stwierdzono 15 poważnych incydentów sercowo-naczyniowych (5 niezakończonych zgonem zawałów serca, 4 udary niezakończone zgonem, 5 hospitalizacji z powodu niewydolności serca, 1 zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych) wśród 10 pacjentów. W tej grupie założono również 2 stenty, co daje łączny odsetek zdarzeń sercowo-naczyniowych 5,3 proc.

W grupie rutynowej podstawowej opieki zdrowotnej wystąpiło 26 poważnych incydentów sercowo-naczyniowych (11 zawałów serca niezakończonych zgonem, 12 udarów niezakończonych zgonem, 3 hospitalizacje z powodu niewydolności serca) wśród 19 pacjentów. Mieli również 10 stentów, co daje całkowity odsetek zdarzeń 10,4 proc.

Jak wskazują autorzy, powszechne przyjęcie modelu telemonitoringu może pomóc dorosłym w Stanach Zjednoczonych z niekontrolowanym wysokim ciśnieniem krwi uniknąć poważnych incydentów sercowo-naczyniowych i obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Zalecają dalsze, dłużej trwające badania.

Ograniczeniem obecnego badania jest jego stosunkowo niewielki rozmiar, może także nie odzwierciedlać ono różnorodności pacjentów, którzy otrzymują opiekę w innych miejscach w całym kraju.

Przeczytaj też: Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Źródło: PAP

Zobacz też, czym jest udar.

Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
7
Polecamy
Eksperci:
remdesivir wyraźnie zahamował rozwój Covid-19.
Lek może niebawem trafić do szpitali
Eksperci: remdesivir wyraźnie zahamował rozwój Covid-19. Lek może niebawem trafić do szpitali Dzień Dobry TVN
Centralna baza danych o chorych na koronawirusa.
O czym będzie informować?
Centralna baza danych o chorych na koronawirusa. O czym będzie informować? Dzień Dobry TVN
Posiadanie psa pozwala szybciej odzyskać zdrowie po zawale i udarze mózgu 
Posiadanie psa pozwala szybciej odzyskać zdrowie po zawale i udarze mózgu  TVN zdrowie
Udar mózgu.
Będą badania nad nowymi standardami leczenia 
Udar mózgu. Będą badania nad nowymi standardami leczenia  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty