Polub nas na Facebooku
Czytasz: Udar mózgu - telemonitornig może obniżyć o połowę ryzyko udaru u osób z nadciśnieniem
menu
Polub nas na Facebooku

Udar mózgu - telemonitornig może obniżyć o połowę ryzyko udaru u osób z nadciśnieniem

Getty Images/ krisanapong detraphiphat

Według obserwacji naukowców, osoby objęte programem telemonitoringu są dwa razy mniej narażone na wystąpienie udaru czy zawału serca, aniżeli osoby z podstawową kontrolą.

Telemonitoring polega na stałym kontrolowaniu ciśnienia krwi i pracy serca za pomocą przenośnych urządzeń podobnych do telefonu komórkowego. Urządzenie rejestruje parametry układu krążenia pacjenta na bieżąco i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, daje sygnał jego lekarzowi prowadzącemu.

Niekontrolowane wysokie ciśnienie tętnicze jest największym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka, przyczyniającym się do zgonu pacjenta. Prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie krwi, definiowane jako równe lub wyższe niż 130 mm Hg (skurczowe) lub 80 mm Hg (rozkurczowe). Jednak większość dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi nie ma go pod kontrolą.

Przeczytaj też: Czy smog podwyższa ciśnienie tętnicze?

Jak wykazał zespół dr Karen L. Margolis z HealthPartners Institute w Minneapolis w stanie Minnesota, zawał serca, udar mózgu, wszczepienie stentu lub hospitalizacja z powodu niewydolności serca wystąpiły u 5,3 proc. osób z grupy telemonitorowanej w porównaniu z 10,4 proc. w grupie otoczonej rutynową podstawową opieką zdrowotną.

Do badania włączonych zostało 450 osób z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Leczyły się one w 16 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w Minnesocie w ramach systemu HealthPartners. Uczestnicy zostali przydzieleni losowo do dwóch grup: 222 pacjentów znajdowało się w grupie rutynowej podstawowej opieki zdrowotnej, a 228 w grupie telemonitoringu, której dodatkowo zapewniono roczną opiekę zdalną prowadzoną przez farmaceutę. W grupie telemonitoringu pacjenci mogli mierzyć ciśnienie krwi w domu i przesyłać wyniki drogą elektroniczną do farmaceuty, który następnie współpracował z nimi przy wprowadzaniu leków oraz zmian stylu życia.

Stały monitoring

Podczas wizyt uczestników badań w klinikach naukowcy monitorowali ciśnienie krwi w momencie rejestracji, po upływie 6, 12 i 18 miesięcy oraz po 5 latach. Odnotowywano zawały serca, udary, wszczepione stenty wieńcowe, hospitalizacje z powodu niewydolności serca i zgony związane z chorobą serca. Podliczono również wszystkie koszty opieki związanej z ciśnieniem krwi oraz opieki w przypadku incydentów sercowo-naczyniowych.

- Udowodniliśmy, że monitorowanie ciśnienia krwi w domu połączone z działaniami leczniczymi wykonywanymi zdalnie przez zespół opieki zdrowotnej pomiędzy wizytami w gabinecie obniża ciśnienie krwi bardziej niż rutynowa opieka – powiedziała dr Margolis. – Ponadto nasze wyniki wskazują na znaczne oszczędności kosztów, dzięki uniknięciu poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych w ciągu 5 lat.

Pacjentom podobały się wsparcie zaufanego specjalisty, szybka informacja zwrotna i zmiany w leczeniu, a także obecność kogoś, przed kim można być odpowiedzialnym.

Jak wyjaśnia dr Margolis, w ciągu 5 lat oszczędności wynikające ze zmniejszenia liczby zdarzeń sercowo-naczyniowych przekroczyły koszty telemonitoringu o 1900 USD na pacjenta.

- Byliśmy zaskoczeni, że dane dotyczące poważnych incydentów sercowo-naczyniowych wskazały tak mocno na korzyść interwencji telemonitoringu – powiedziała Margolis.

Dobre statystyki

W grupie telemonitoringu stwierdzono 15 poważnych incydentów sercowo-naczyniowych (5 niezakończonych zgonem zawałów serca, 4 udary niezakończone zgonem, 5 hospitalizacji z powodu niewydolności serca, 1 zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych) wśród 10 pacjentów. W tej grupie założono również 2 stenty, co daje łączny odsetek zdarzeń sercowo-naczyniowych 5,3 proc.

W grupie rutynowej podstawowej opieki zdrowotnej wystąpiło 26 poważnych incydentów sercowo-naczyniowych (11 zawałów serca niezakończonych zgonem, 12 udarów niezakończonych zgonem, 3 hospitalizacje z powodu niewydolności serca) wśród 19 pacjentów. Mieli również 10 stentów, co daje całkowity odsetek zdarzeń 10,4 proc.

Jak wskazują autorzy, powszechne przyjęcie modelu telemonitoringu może pomóc dorosłym w Stanach Zjednoczonych z niekontrolowanym wysokim ciśnieniem krwi uniknąć poważnych incydentów sercowo-naczyniowych i obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Zalecają dalsze, dłużej trwające badania.

Ograniczeniem obecnego badania jest jego stosunkowo niewielki rozmiar, może także nie odzwierciedlać ono różnorodności pacjentów, którzy otrzymują opiekę w innych miejscach w całym kraju.

Przeczytaj też: Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Źródło: PAP

Zobacz też, czym jest udar.

Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
7
Polecamy
Eksperci:
remdesivir wyraźnie zahamował rozwój Covid-19.
Lek może niebawem trafić do szpitali
Eksperci: remdesivir wyraźnie zahamował rozwój Covid-19. Lek może niebawem trafić do szpitali Dzień Dobry TVN
Centralna baza danych o chorych na koronawirusa.
O czym będzie informować?
Centralna baza danych o chorych na koronawirusa. O czym będzie informować? Dzień Dobry TVN
Posiadanie psa pozwala szybciej odzyskać zdrowie po zawale i udarze mózgu 
Posiadanie psa pozwala szybciej odzyskać zdrowie po zawale i udarze mózgu  TVN zdrowie
Udar mózgu.
Będą badania nad nowymi standardami leczenia 
Udar mózgu. Będą badania nad nowymi standardami leczenia  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby