Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?
menu
Polub nas na Facebooku

Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

orzechy

Isabel Pavia GettyImages

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Wszystkie orzechy mogą powodować uczulenie. W Polsce bardzo często obserwuje się pewną zależność pomiędzy alergią na orzechy a uczuleniem na pyłek brzozy. Osoby uczulone na pyłek brzozy są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia alergii w obrębie jamy ustnej po spożyciu orzechów ziemnych, ponieważ może dojść do reakcji krzyżowej pomiędzy przeciwciałami przeciw pyłkom brzozy a antygenami orzeszków ziemnych. W Polsce w ostatnich latach znacząco rośnie spożycie orzechów, np. włoskich, laskowych, brazylijskich, orzechów nerkowca czy migdałów. Coraz częściej też rozpoznaje się uczulenie na te gatunki orzechów, szczególnie że są to powszechne alergeny dodawane do wielu produktów spożywczych. Alergia na jeden rodzaj orzechów nie wyklucza alergii na inny rodzaj.

Czytaj więcej

Alergia na orzechy

Alergia na orzechy stanowi jedną z najczęściej spotykanych alergii pokarmowych, a orzechy ziemne (arachidowe) są bardzo silnym alergenem pokarmowym. Alergia na orzechy jest dość rozpowszechniona i może ujawnić się już w dzieciństwie. Należy pamiętać, że orzechy stanowią częsty dodatek do żywności lub mogą się znaleźć w niej przypadkiem, np. podczas produkcji. Uczula nie tylko spożycie orzechów w czystej postaci, ale i tych dodawanych do potraw. I to właśnie ten dodatek do żywności, np. w płatkach śniadaniowych, może być silnym alergenem dla dzieci. Alergia może wystąpić na orzeszki ziemne, jednak alergizujące białka to składnik również innych orzechów, np. laskowych, włoskich, nerkowca, brazylijskich, pistacji, makadamia. Niekoniecznie jest tak, że alergia na orzechy obejmuje wszystkie rodzaje orzechów. Czasami dana osoba ma alergię wyłącznie na orzechy laskowe, ale resztę orzechów dobrze toleruje. Jeśli jednak po jakichś orzechach doszło do ciężkiej postaci alergii, nie warto ryzykować i należy zrezygnować ze wszystkich orzechów.

Uczulenie na orzechy – objawy

Alergia na orzechy najczęściej jest reakcją typu natychmiastowego, pojawiającą się w ciągu kilku minut. Nasilenie objawów jest indywidualnie zmienne – od łagodnej wysypki po ciężki wstrząs anafilaktyczny.

Do objawów alergii na orzechy należą:

● alergia skórna pod postacią pokrzywki bądź wysypki o innym charakterze. Czasami pojawia się wyłącznie lekkie zaczerwienienie, swędzenie skóry;

● dolegliwości żołądkowo-jelitowe pod postacią wymiotów, biegunki i bólu brzucha;

● objawy alergii oczu pod postacią zaczerwienienia spojówek;

● obrzęk błon śluzowych w obrębie jamy ustnej (warg, języka);

● mrowienie w obrębie języka, jamy ustnej i gardła;

● napad astmy oskrzelowej;

● kichanie, wodnisty katar;

● zaburzenia świadomości;

wstrząs anafilaktyczny – najcięższa postać objawów klinicznych alergii, związana z nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego, zaburzeniem świadomości, obrzękiem błon śluzowych, zaburzeniem oddychania.

W stanach wzmożonego wysiłku fizycznego, spożycia alkoholu, a także przy zażywaniu niektórych leków, objawy alergii mogą być szczególnie nasilone.

Jak rozpoznać alergię na orzechy?

Ze względu na to, że alergia ma charakter natychmiastowy, łatwo zorientować się, na co może być dana osoba uczulona. Czasami orzechy są spożywane jedynie jako dodatek do żywności, tzn. że objawy alergii powstają wyłącznie po spożyciu np. płatków śniadaniowych czy batonika. Tym samym ciężej jest zidentyfikować czynnik alergizujący. Wtedy konieczne jest wykonanie testów mających na celu postawienie rozpoznania. Można wykonać testy skórne, testy prowokacyjne, a także testy z krwi.

Uczulenie na orzechy – co robić?

Jeśli doszło do wystąpienia reakcji alergicznej, postępowanie zależy od nasilenia objawów. W przypadku łagodnych objawów alergii wystarczy wyeliminować z diety orzechy, a także produkty je zawierające, by nie dopuścić do ponownej reakcji alergicznej, która może okazać się dla osoby uczulonej niebezpieczna. Nie ma przyczynowego leczenia alergii na orzechy. Można stosować objawowe leczenie i podać leki przeciwhistaminowe w przypadku wysypki, świądu. Nie da się farmakologicznie zapobiec uczuleniu. Jeśli dojdzie do silnych objawów alergii, konieczne jest pilne skontaktowanie się z lekarzem, podanie hydrokortyzonu, klemastyny czy nawet adrenaliny.

Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę z adrenaliną, by zaaplikować ją w razie pojawienia się duszności i zagrożenia życia.

Jakie orzechy są najzdrowsze? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?