Uczulenie na hybrydy u bardzo wrażliwych osób występuje niezależnie od tego, czy lakier został nałożony na paznokcie czy nie – często objawy są widoczne już po samym kontakcie z buteleczką zawierającą drażniącą substancję. W tak zaostrzonej postaci jest to przypadłość zwłaszcza osób, które pracują w gabinetach kosmetycznych.
Uczulenie na hybrydy
Reakcja alergiczna organizmu może być wywołana przez wiele substancji drażniących, również lakiery stosowane w gabinetach kosmetycznych. Objawy są uzależnione od podatności organizmu na działanie drażniącego środka – od tego zależy ich natężenie i zasięg. Jeżeli niepożądana reakcja wystąpi raz, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie się pojawiała każdorazowo po zrobieniu manicure z użyciem hybrydo-żelu. W takich przypadkach bardzo rzadko pomaga zmiana producenta lakieru czy jego aplikacja w ten sposób, aby nie dotykał okalających paznokci skórek. Często objawy uczulenia nasilają się po kontakcie skóry z pyłem przy zdejmowaniu hybrydy, co wymaga użycia pilnika. Każdorazowe wtarcie pyłu w skórę dłoni wzmaga reakcję. Dolegliwości są mniejsze, jeżeli nie stosuje się acetonu, ale i tak tego typu praktyka nie eliminuje zupełnie uczulenia na hybrydę.
Jakie objawy daje uczulenie na hybrydę?
Objawy uczulenia na hybrydę mogą się różnić w zależności od danego organizmu i skłonności do reakcji alergicznych. Przede wszystkim charakterystyczne jest zaczerwienienie skórek wokół pomalowanych paznokci. W ostrzejszych stanach mogą pojawić się pęcherze na palcach i pod paznokciami, które są niekiedy wypełnione ropną wydzieliną. Występuje uporczywy świąd skórek i opuszków, który może się przekształcić w pieczenie i ból palców. Poza opuchlizną dłoni widoczne są czerwone plamy, które mogą wystąpić też na całym ciele. Dochodzi do znacznego osłabienia płytki paznokci – staje się ona krucha i łamliwa i ma tendencję do rozdwajania się. Wokół niej skóra ulega znacznemu zgrubieniu i występuje obfite łuszczenie.
Najgroźniejszym z niepożądanych objawów jest onycholiza, czyli choroba polegająca na odwarstwieniu się płytki paznokcia, która wymaga szybkiego leczenia specjalistycznego i zastosowania leków (maści i tabletek), dostępnych na receptę. Jej objawem jest zmiana barwy paznokcia, który w pierwszej fazie jest biały, a wraz z postępem schorzenia zmienia się na żółty, a nawet zielony. Osoby dotknięte tego typu reakcją odczuwają duży ból (może promieniować aż do nadgarstków) i tkliwość nie tylko opuszków, ale całych palców.
Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Dowiesz się tego z filmu:
Uczulenie na hybrydę – jak leczyć?
To, jak leczyć uczulenie na hybrydę, uzależnione jest od stopnia reakcji alergicznej i objawów jej towarzyszących. Przede wszystkim, niezależnie od nasilenia objawów, należy odizolować dłonie od czynnika drażniącego – jeśli wykonany został manicure, konieczne jest jak najszybsze zdjęcie lakieru. Jeśli dyskomfort nie jest duży, a reakcja ogranicza się do świądu i zaczerwienienia, można zminimalizować objawy domowymi sposobami, np. przez moczenie dłoni w naparze z rumianku, który ma właściwości antyseptyczne, łagodzące i zmniejszające podrażnienia i opuchliznę. Dobre efekty daje też stosowanie maści z panthenolem. W niektórych przypadkach sprawdza się natłuszczanie skóry np. przez wykonywanie delikatnych masaży z miodem oraz stosowanie odpowiednich kremów lub wazeliny. Objawy uczulenia może łagodzić też wapno.
Jeżeli na skórze widoczne są pęcherze oraz odczuwane jest dotkliwe pieczenie i ból, konieczna staje się szybka wizyta u dermatologa, aby nie dopuścić do rozwoju onycholizy i nie doprowadzić do całkowitej utraty paznokcia.
Alergia na hybrydy
W przypadku wystąpienia odczynu alergicznego po zastosowaniu lakieru hybrydowego jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że uczulenie powoduje konkretna marka. Najczęściej reakcja pojawia się na substancje zawarte we wszystkich tego typu hybrydo-żelach i jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z tego rodzaju manicure. Również dłuższa przerwa od lakieru nie uodporni paznokci na działanie alergenu przy próbie ponownej aplikacji.
Alergię na hybrydy wywołują głównie zawarte w preparatach:
- trimellitic anhydride, który ponadto może powodować podrażnienie skóry i oczu,
- phthalsaureanhydrid – substancja wywołuje u niektórych osób dodatkowo reakcję alergiczną dróg oddechowych.
Alergia może wystąpić w każdym momencie. Wiele kobiet przyznaje, że zanim zaczęły odczuwać dolegliwości wynikające z uczulenia, wcześniej przez dłuższy czas wykonywały ten typ manicure bez problemu.