Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białe plamy na paznokciach. Co oznaczają białe plamki? Jak się ich pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Białe plamy na paznokciach. Co oznaczają białe plamki? Jak się ich pozbyć?

NAN

Fot: yuriyzhuravov / stock.adobe.com

Białe plamki na paznokciach są sygnałem wysyłanym przez organizm, że brakuje mu składników odżywczych. Niekiedy świadczą o chorobie czy zatruciu metalami ciężkimi. Mogą pojawić się na paznokciach u rąk i u nóg – zarówno u osoby dorosłej, jak u dziecka. Istnieją sposoby, by się ich pozbyć.

Zmiany w obrębie paznokcia klasyfikuje się w zależności od tego, czy dotyczą one morfologii (kształtu) czy zabarwienia płytki. Na płytce paznokcia, bez względu na jego kształt, mogą pojawić się białe plamki, zwane leukonychią. Czasem występują pojedynczo, tylko na jednym bądź na kilku paznokciach, a czasem namnażają się, gęsto pokrywając płytkę. Mogą mieć kształt kropek bądź poprzecznych wykwitów. Wraz ze wzrostem płytki przesuwają się ku zewnętrznej krawędzi paznokcia.

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamy na paznokciach są defektem estetycznym, lecz przede wszystkim świadczą o tym, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Przyczyny ich występowania mogą być różne. Zazwyczaj jest to sygnał, że w organizmie brakuje witamin, mikro- i/lub makroelementów. Białe plamki pokrywające płytkę paznokcia najczęściej świadczą o niedoborze wapnia w diecie. Mogą również sygnalizować, że w codziennym jadłospisie brakuje cynku i żelaza. Rzadziej przyczyną ich powstawania jest niedobór witamin z grupy B.

Białych plam nie należy lekceważyć – są sygnałem, że organizm może mieć obniżoną odporność na infekcje. Mogą także oznaczać anemię, choroby żołądka i jelit, a nawet gruźlicę czy niewydolność nerek. Przyczyną powstawania białych plamek może być ponadto zatrucie metalami ciężkimi.

Zobacz także: Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie

Warto przyjrzeć się swoim paznokciom – wszelkie zmiany morfologii czy zabarwienia płytki powinny wzbudzić czujność. Białe plamki mogą towarzyszyć takim chorobom paznokci, jak:

 • Bielactwo prążkowane paznokci – pojawiają się szerokie, rozległe białe prążki. W chorobie często brakuje skórki paznokcia.
 • Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci – jeden z typów grzybicy atakującej płytkę paznokcia. Grzybica najczęściej spowodowana jest przez dermatofity (mają zdolność do rozkładania keratyny, głównego budulca paznokcia). W wewnątrzpłytkowej grzybicy paznokci płytka ma białe, plamiste zabarwienie, co jest skutkiem zagęszczenia wydrążonych przez grzyb tuneli składających się na widoczny pod lupą objaw siatki poprzecznej, charakterystyczny tylko dla grzybicy dermatofitowej paznokci.
 • Biała powierzchowna grzybica paznokci – ta postać grzybicy dermatofitowej występuje jedynie na paznokciach u stóp. Białe plamy na paznokciach u nóg mają postać zlewających się ze sobą białych plam, które podczas oglądania pod lupą nie dają obrazu siatki [3].
 • Pleśnica paznokci (akaulioza paznokci) – wywołuje ją grzyb pleśniowy Scopulariopsiosis s. brevicaulis, który atakuje głównie paznokcie dużych palców u stóp. Rozwija się u osób w podeszłym wieku. Ma formę białożółtych, podłużnych pasm przeświecających przez nienaruszoną płytkę, z jednoczesną obecnością kruchych mas rogowych pod paznokciem.
 • Paznokcie Muehrckego – na płytce parami pojawiają się białe, równoległe do siebie pasma, które nie przesuwają się ku górze w miarę wzrostu paznokcia. Są objawem hipoalbuminemii, czyli zmniejszenia albumin w osoczu. Paznokcie Muehrckego mogą być także efektem ubocznym chemioterapii.

Czasem białe plamy na paznokciach są skutkiem urazu mechanicznego, np. przytrzaśnięcia.

Białe plamki na paznokciach u dziecka (również u niemowlaka) najczęściej świadczą o niedoborach odżywczych i są wskazaniem do większego urozmaicenia diety. Warto skonsultować się z pediatrą. Być może zalecane będzie podanie dziecku preparatu witaminowego. Należy przy tym pamiętać, że u dzieci białe plamy nierzadko są efektem urazów mechanicznych.

Co wygląd paznokci mówi o zdrowiu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co kształt paznokci mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6.

Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?

Ponieważ białe plamy szpecą paznokcie, można je zamaskować. Najłatwiej zrobić to, malując paznokcie lakierem w intensywnym kolorze albo przyklejając na płytkę ozdoby (np. naklejki, kamyczki, cyrkonie). Nie rozwiązuje to jednak problemu – najlepszym sposobem na pozbycie się z paznokci białych plamek jest leczenie przyczynowe.

Należy przede wszystkim zadbać o to, by w codziennej diecie nie brakowało poniższych składników odżywczych.

 • Wapń – znajduje się w nabiale (mleko, jogurty, sery, kefir, maślanka), w zielonych warzywach liściastych, awokado, maku, soi, migdałach, suszonych figach, nasionach lnu.
 • Cynk – jego źródła to jajka, orzechy, nasiona, wieprzowina, rośliny strączkowe, kakao, produkty zbożowe, ostrygi.
 • Żelazo – można go znaleźć w natce pietruszki, pestkach dyni, kaszy gryczanej, jarmużu, szpinaku, maku, sezamie, soczewicy, ciecierzycy, czerwonej fasoli, jajkach.
 • Witaminy z grupy B – znajdują się w zielonych warzywach liściastych, rybach, warzywach, owocach, drożdżach, jajkach, wątróbce, grochu, pestkach.

W przypadku dużych niedoborów (potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi) można rozważyć suplementację.

Jeśli zmiana diety i/lub suplementacja nie rozwiążą problemu, należy zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania ewentualnej choroby powodującej powstawanie białych plam na paznokciach.

Bibliografia

 1. "Schorzenia paznokci a choroby układoweThe Journal of Family Practice 2008; 57 (8): 509–514
 2. "Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej" Katedra i Klinika Chorób Skórnych i Wenerycznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie
 3. "Muehrcke's LinesMaya Morrison-Bryant, M.D., Jeremy D. Gradon, M.D., The New Eangland Journal of Medicine
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
270
26
Polecamy
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci?
Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany TVN zdrowie
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają?
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Choroby paznokci u nóg i u rąk.
Objawy, przebieg, leczenie
Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (2)
Marca
Miałam takie po hubrydzie! podobno to onycholiza u mnie była. Brzydkie, ale jak odrosły paznokcie to skończył się problem.
Czytaj całość
BasiaG62
Moja córka miała kiedyś takie przebarwienie. Pamiętam, że była strasznie zdziwiona kiedy okazało się, że to grzybica. Mimo leczenia bardzo długo bardzo nie chciała zejść. Kiedy w końcu zniknęła pojawiła się na paznokci u drugiej stopy.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie