Dziewczynka uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej. Po informacji, że przyczyną śmierci uczennicy były powikłanie pogrypowe wywołane przez wirusa grypy typu A, w szkole przeprowadzono dezynfekcję. Władze Rawy Mazowieckiej zaapelowały do rodziców, aby nie posyłali oni do szkoły dzieci z objawami przeziębienia.
Grypa typu A wywoływana jest przez wirusa z rodziny ortomyksowirusów, które mogą być przyczyną zachorowań o ciężkim przebiegu. Patogen przenosi się drogą kropelkową, np. podczas kichania lub kasłania. Zdaniem specjalistów rezerwuarem wirusa jest przede wszystkim ptactwo wodne.
Grypa typu A - jakie daje objawy?
Grypa - bez względu na typ wirusa, który ją wywołał - będzie dawała takie same objawy. W przypadku zakażenia wirusem typu A poza gorączką (mogą pojawić się dreszcze oraz nadmierna potliwość), ogólnym osłabieniem, bólem mięśni i stawów, suchym kaszlem mogą się pojawić ból gardła oraz zapalenie spojówek. Niektóre szczepy tego wirusa (przede wszystkim H5N1, czyli tzw. ptasia grypa) może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.
Jak skutecznie leczyć grypę? Dowiesz się tego z filmu:
Grypa typu A - leczenie
U pacjentów z grypą wywołaną przez wirusy typy A i B stosuje się leki z grupy inhibitorów neuraminidazy. Ich przyjmowanie znacząco zmniejsza wystąpienie powikłań pogrypowych, które niekiedy są znacznie groźniejsze niż sama grypa. Niedoleczona infekcja może doprowadzić do zapalenie mięśnia sercowego lub opon mózgowo-rdzeniowych, angina, sepsa.
Więcej informacji o grypie typu A znajdziecie w naszym materiale: Grypa typu A – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
Grypa typu A - jak się bronić?
Wirus grypy mutuje i każdego roku atakuje nas inny patogen. Dlatego najlepszą formą ochrony przed grypą są szczepienia, które trzeba powtarzać co roku. Szczepionka chroni nie tylko przed samą grypa, ale także powikłaniami, które mogą być bardzo niebezpieczne.
Zdaniem specjalistów szczepić powinni się wszyscy, jednak o przyjęcie szczepionki w szczególności powinny zadbać osoby, które znajdują się w grupie ryzyka. Grypa może być bardzo groźna dla seniorów, osób przewlekle chorych, dzieci oraz kobiet w ciąży.