Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ucięty palec lub opuszek – pierwsza pomoc, utrata zdrowia, odszkodowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Ucięty palec lub opuszek – pierwsza pomoc, utrata zdrowia, odszkodowanie

Osoba, która ma zraniony palec

Fot: Brostock / gettyimages.com

Ucięty palec może być przyczyną wielu trwałych problemów w życiu codziennym lub w pracy. Dla niektórych osób tego typu uraz może stanowić wręcz przyczynę utraty źródła utrzymania. Dlatego ważne jest prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy i szybka konsultacja ze specjalistą chirurgii ręki.

Urazy ręki prowadzą najczęściej do obrażeń palców. Skutkiem urazu może być ucięty palec lub opuszek. W przypadku znacznego okaleczenia ratunkiem może być specjalistyczne leczenie w ośrodku chirurgii ręki. Warunkiem powodzenia jest prawidłowo udzielona pierwsza pomoc i krótki czas, jaki dzieli uraz od ewentualnego zabiegu operacyjnego.

Funkcja ręki a ucięty palec

Ręka jest najprecyzyjniejszym narzędziem mechanicznym, jakie wymyśliła natura. Dzięki złożonej, wieloczłonowej budowie palców, dużej ilości nerwów i uruchamiających je mięśni, ręka osiąga niespotykaną sprawność i precyzję działania.

Obecność kciuka jest elementem anatomicznym charakterystycznym dla człowieka i zwierząt naczelnych. Jest to jedyny palec ręki, który oprócz zginania i prostowania może wykonywać również ruch przeciwstawiania. Pozwala on ręce na obejmowanie przedmiotów z dwóch stron oraz na precyzyjne przytrzymywanie drobnych przedmiotów kciukiem i którymś z pozostałych palców.

Uraz ręki, a szczególnie ucięcie palca, ogranicza te możliwości od strony mechanicznej. Działanie ręki może też stracić na precyzji, jeśli ucięty zostanie opuszek (w polszczyźnie wzorcowej używa się również formy rodzaju żeńskiego – opuszka). W tej części palca skupia się bowiem bardzo duża ilość zakończeń nerwowych. Odpowiadają one za przekazywanie wrażeń czuciowych do mózgu, co z kolei umożliwia precyzyjne sterowanie ruchem dłoni i przyłożoną siłą.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy skaleczeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ucięty palec – rodzaje urazu

Ucięty palec to określenie, jakie poszkodowani stosują wobec bardzo różnych urazów: począwszy od najłagodniejszych, a skończywszy na całkowitej urazowej amputacji palca (np. kciuka), ze zmiażdżeniem tkanek, złamaniami kości i krwawieniem tętniczym. Dlatego wstępem do podjęcia decyzji określających dalsze postępowanie jest dokładna diagnostyka, w tym również wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Ucięty w całości palec to stan, który wymaga pilnej konsultacji chirurgicznej. Lekarz w trakcie badania zwraca szczególną uwagę na następujące elementy:

 • typ powstałej rany,
 • miejsce przecięcia tkanek,
 • określenie, czy amputacja była całkowita, czy częściowa,
 • czas jaki minął od urazu,
 • stan uciętego palca (o ile został on odpowiednio zabezpieczony i dostarczony przez poszkodowanego lub osoby udzielające pomocy).

Dla dalszego postępowania ważne jest stwierdzenie, czy powstała rana jest cięta, szarpana czy miażdżona. Jeśli tkanki są dobrze zachowane, a brzegi w dobrym stanie (np. po przecięciu nożem, siekierą, gilotyną do papieru), szansa na skuteczny zabieg operacyjny jest większa. Ważny jest również stan naczyń – jeśli ucięty palec trzyma się dłoni na płacie skóry, ma prawidłową barwę i ucieplenie, efekt zabiegu może być o wiele lepszy.

Zobacz film: Jak zatamować krwotok? Źródło: Bez recepty.

O sposobie zaopatrzenia palców decyduje miejsce urazu. Jeśli ucięte zostały (w części lub całości) tylko ostatni paliczek palca albo jedynie tkanki miękkie (np. opuszek palca z paznokciem), to ewentualne upośledzenie funkcji ręki nie powinno być duże. W takich sytuacjach zwykle usuwa się pozostałe w ranie fragmenty kostne i zszywa tkanki miękkie. Jeżeli całkowitej amputacji uległo kilka palców albo kciuk – częściej podejmuje się ryzykowne i skomplikowane mikrochirurgiczne próby przyszycia (replantacji) uciętego palca. Efektem takiego zabiegu może być nawet całkowite przywrócenie prawidłowej funkcji ręki.

Ucięty palec lub opuszek – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy ucięciu palca lub opuszka to:

 • uniesienie kończyny (co zmniejsza intensywność ewentualnego krwawienia i powstający obrzęk),
 • założenie na ranę jałowego, suchego opatrunku,
 • schłodzenie miejsca urazu.

Opatrunek na ucięty palec (a raczej jego kikut na dłoni) może, w razie utrzymywania się krwawienia, pełnić funkcję uciskową. Jeśli palec jest nadal połączony z dłonią (trzyma się na płacie skórnym lub złamanej albo zmiażdżonej kości) należy rękę unieruchomić tak, by palec znalazł się w pozycji zbliżonej do normalnej. Odgięcie go pod dużym kątem względem osi ręki może spowodować uciśnięcie naczyń krwionośnych i martwicę tkanek.

Całkowicie ucięty palec powinien zostać zawinięty w jałowy gazik, umieszczony w torebce foliowej i schłodzony (np. workiem z lodem). Dzięki takiemu przygotowaniu go do transportu zwiększa się szansa na jego skuteczne przyszycie i powrót normalnej funkcji.

Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rokowanie po ucięciu palca

Rokowanie po ucięciu palca i replantacji zależy w dużej części od tego, czy w trakcie zabiegu operacyjnego uda się zespolić naczynia krwionośne, zszyć przecięte ścięgna i odtworzyć ciągłość nerwów. Przy prostszych zabiegach – polegających wyłącznie na oczyszczeniu i zaopatrzeniu rany – efekty leczenia może pogorszyć ewentualna infekcja będąca skutkiem zakażenia rany.

Ucięty palec lub opuszek – odszkodowanie

Ucięty palec lub opuszek może być przyczyną trwałego uszczerbku na zdrowiu. O stopniu niesprawności ręki i ewentualnej niezdolności do pracy decydują komisje orzeczniczo- lekarskie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i firm ubezpieczeniowych. Orzeczenie może określić procentową utratę zdrowia na poziomie od 1% do nawet 55% i przyznać odpowiednie odszkodowanie. Stopień niesprawności uznaje się za większy, gdy:

 • doszło do urazu ręki dominującej (zwykle prawej),
 • ucięty palec to kciuk,
 • chory utracił więcej niż jeden palec,
 • palce zostały ucięte w całości lub w znacznej części,
 • chory nie ma zdolności przeciwstawiania kciuka i upośledzona jest czynność chwytna ręki.

W przypadku ucięcia kilku palców odszkodowania cząstkowe (od 1–25% za jeden palec) mogą się sumować. Ograniczeniem jest maksymalna wartość, która odpowiada utracie całej ręki na poziomie nadgarstka (50–55%).

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
48
Polecamy
Zmiażdżony palec i podobne urazy kończyn – pierwsza pomoc
Zmiażdżony palec i podobne urazy kończyn – pierwsza pomoc TVN zdrowie
Zwichnięcie ręki lub nogi – najczęstsze urazy, pierwsza pomoc
Zwichnięcie ręki lub nogi – najczęstsze urazy, pierwsza pomoc TVN zdrowie
Na co swędzi lewa ręka - zabobon czy objaw choroby?
Na co swędzi lewa ręka - zabobon czy objaw choroby? Dzień Dobry TVN
Sposoby na cellulit tłuszczowy.
Jak skutecznie się go pozbyć?
Sposoby na cellulit tłuszczowy. Jak skutecznie się go pozbyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?