Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trójkąt śmierci – jakie objawy u człowieka mogą stanowić powód do niepokoju?
menu
Polub nas na Facebooku

Trójkąt śmierci – jakie objawy u człowieka mogą stanowić powód do niepokoju?

młoda kobieta wyciska pryszcz na twarzy.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Twarz u człowieka stanowi obszar predysponowany do występowania pryszczy czy innych zmian skórnych. Niebezpieczne są szczególnie zmiany zajmujące obszar na nosie czy pod nosem, a mianowicie tzw. trójkąt śmieci.

Aby określić, jaki obszar zajmuje tzw. trójkąt śmierci, należy połączyć kąciki ust i czubek nosa. Dlaczego nazywa się on trójkątem śmierci? Okazuje się, że jest to miejsce, w którym jakiekolwiek zmiany zapalne, wypryski, mogą dawać poważne powikłania. Zwykła próba wyciśnięcia wyprysku w trójkącie śmierci może okazać się bardzo groźna dla zdrowia. Nie wolno więc w żaden sposób manipulować jakimikolwiek zmianami w tym obszarze. Może on bowiem stanowić wrota do wnętrza czaszki, czyli do ośrodkowego układu nerwowego. Układ naczyń żylnych w trójkącie śmierci jest specyficzny.

Trójkąt śmierci u człowieka

Jeśli połączymy kąciki ust i czubek nosa, uzyskamy obszar w kształcie trójkąta. W tym regionie znajdują się dwa duże odpływy żylne prowadzące do żyły szyjnej wewnętrznej oraz do zatoki jamistej. Ta ostatnia ma bardzo nieregularną strukturę, na skutek obecności łącznotkankowych beleczek przypominającą gąbkę. W tej strukturze dochodzi do spowolnienia przepływu krwi, wobec czego istnieje zwiększone ryzyko skrzeplin w sytuacji miejscowego stanu zapalnego. Połączenie układu żylnego z ośrodkowym układem nerwowym predysponuje do przejścia stanu zapalnego w obręb tkanki mózgowej czy opon mózgowo-rdzeniowych, co stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Trójkąt śmierci na twarzy

Jakie objawy w trójkącie śmierci są niepokojące?

Niepokojące są wszelkie objawy stanu zapalnego w trójkącie śmierci. Symptomy te to między innymi: obrzęk, zmiany ropne, zaczerwienienie, ból. Towarzyszyć im może podwyższenie temperatury ciała, a nawet gorączka. Niepokojące są krosty wyniosłe, z których po naciśnięciu wydobywają się masy tkanki martwiczej. Ogromnym zagrożeniem są owrzodzenia i zanieczyszczenia ran.

Trójkąt śmierci – jak zapobiec powikłaniom?

Każde wypryski czy zmiany na twarzy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy unikać wyciskania ich, bo w przeciwnym razie mogą powstać blizny potrądzikowe czy trudno gojące się rany. Szczególnej pielęgnacji wymaga trójkąt śmierci. Absolutnie zakazane jest wyciskanie pryszczy czy drapanie zmian. Jeśli jakaś manipulacja jest konieczna, to wcześniej należy dokładnie umyć ręce. Należy dbać, by skóra w obrębie trójkąta śmierci zawsze była właściwie oczyszczona. Zmiany ropne, np. w postaci czyraków, należy leczyć dermatologicznie. Wykorzystuje się w tym celu miejscowe antybiotyki. Zmiany można dodatkowo przemywać środkiem odkażającym, typu octanisept. Kosmetyki powinny być dobrane do typu cery. Można wykorzystać kosmetyki na bazie kwasu salicylowego, z dodatkiem witamin A i E. Zawsze w przypadku nawracających zmian w obrębie trójkąta śmierci warto skonsultować się z dermatologiem.

Polecamy: Jakie rodzaje trądziku występują u młodzieży, dorosłych i dzieci?

Zobacz film i dowiedz się u kogo może pojawić się trądzik:

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Trójkąt śmierci – powikłania pryszczy

Zaniedbanie odpowiedniej pielęgnacji zmian w postaci pryszczy czy innych wyprysków w trójkącie śmierci może doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył w obrębie twarzy i oczodołu, zapalenia tkanek oczodołu czy zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej. Jest to jedno z najcięższych powikłań. Samo zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej może być także powikłaniem innych stanów, jak zapalenie tkanki okołozębowej czy zatok. Rozwija się gwałtownie, prowadząc do rozpierającego bólu w obrębie twarzy, szczególnie w okolicy oczodołu. Towarzyszą mu: obrzęk powiek, wytrzeszcz oka i upośledzenie jego ruchomości, gorączka czy zaburzenia świadomości.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Prawidłowy sposób na wyciskanie pryszczy
Prawidłowy sposób na wyciskanie pryszczy TVN zdrowie
Co to jest czyrak pod pachą?
Przyczyny, objawy i leczenie zmiany skórnej
Co to jest czyrak pod pachą? Przyczyny, objawy i leczenie zmiany skórnej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?