Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torbiel zastoinowa (mucocele) – kiedy się pojawia, jakie są przyczyny i leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Torbiel zastoinowa (mucocele) – kiedy się pojawia, jakie są przyczyny i leczenie?

Kobieta zakrywa ręką usta

Fot. Tharakorn / Getty Images

Torbiel zastoinowa błony śluzowej, czyli mucocele, powstaje w wyniku stanów zapalnych ujść gruczołów ślinowych lub śluzowych, czy też ich zatkania bądź zwężenia. Mucocele na wardze dolnej pojawia się często u młodych osób.

Torbiel zastoinowa, czyli mucocele, to przestrzeń powstała w wyniku patologii gruczołów błony śluzowej. Najczęstszą przyczyną są nawracające stany zapalne. Torbiel zastoinowa lokalizuje się przede wszystkim na wardze, ma niebieski kolor. Czasami widać gromadzący się w niej płyn. Zdarza się, że torbiel zastoinowa tworzy się w innych miejscach w jamie ustnej, jak policzki, język czy podniebienie.

Co to jest mucocele?

Mucocele to torbiel zastoinowa błony śluzowej. Związane jest z gruczołami obecnymi na błonie śluzowej i ich blokadą, powodującą zaburzenie ujścia wydzieliny na zewnątrz i tworzenie się torbieli. Torbiel to inaczej przestrzeń o gładkich ścianach wypełniona płynem. Częściej spotyka się torbiel zastoinową na wardze dolnej. Ma zazwyczaj łagodny przebieg i pojawia się głównie u młodych osób.

Przyczyny mucocele

Gruczoły uchodzące na błonach śluzowych jamy ustnej odpowiedzialne są za wydzielanie śliny. Jeśli ujście gruczołu zostaje zatkane, a gruczoł nadal produkuje wydzielinę, dochodzi do powstania przestrzeni płynowej. Zdecydowanie rzadszą przyczyną, jednak o łatwiejszym do zrozumienia patomechanizmie, jest zapalenie. Przewody wyprowadzające, które podlegają przewlekłym i nawracającym zapaleniom, stopniowo ulegają zwężeniu. Zdecydowanie częstszymi przyczynami są: przygryzanie ust, urazy, drażnienie błony śluzowej jamy ustnej przez aparaty ortodontyczne czy protezy zębowe.

Ze względu na częste przygryzanie wargi dolnej, w tym miejscu torbiel zastoinowa występuje zdecydowanie najczęściej. Jednak niejednokrotnie można się spotkać z powstaniem mucocele na policzkach, w kącikach ust, na języku bądź na podniebieniu. Zdarzają się mucocele zlokalizowane w zatokach przynosowych, co wykrywane jest przypadkowo podczas wykonywania zdjęcia radiologicznego.

Specyficznym mucocele jest torbiel zastoinowa ślinowa, pojawiająca się pod językiem. Jest ona wywołana przede wszystkim nawracającymi stanami zapalnymi i zablokowaniem przewodu wyprowadzającego ślinę ze ślinianki podjęzykowej i podżuchwowej.

Torbiel zastoinowa – objawy

Mucocele, czyli torbiel zastoinowa, to niewielkie kuliste uwypuklenie błony śluzowej. Najczęściej ma średnicę nieprzekraczającą 1 cm. Zmiana jest niewielka, miękka w dotyku, można dotykiem wyczuć, że wypełnia ją płyn. Czasami błona pokrywająca torbiel jest tak cienka, że płyn jest widoczny gołym okiem. Nie jest to zmiana bolesna, ale jak każdy twór może wywoływać dyskomfort. Błona pokrywająca torbiel nie jest zaczerwieniona ani zmieniona zapalnie, jednak dość mocno napięta i ma niebieskawy odcień.

Leczenie torbieli zastoinowej

Bardzo często torbiel ulega samoistnemu opróżnieniu z płynu. Przy nawracających torbielach wywołujących znaczny dyskomfort czasami konieczne jest podjęcie leczenia zabiegowego, mającego na celu wyłuszczenie torbieli. W zależności od lokalizacji, usunięcia torbieli może podjąć się laryngolog, chirurg szczękowo-twarzowy bądź stomatolog. Usuwanie mucocele przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pozostają szwy, które usuwa się po tygodniu. Jeśli usuwa się torbiel zastoinową, konieczne jest wysłanie jej do badania histopatologicznego. Mimo iż prawdopodobieństwo zmian nowotworowych jest znikome, to zawsze należy je całkowicie wykluczyć. Mucocele, nawet jeśli wymagają zabiegu, rokują dobrze, choć nie można wykluczyć ponownego pojawienia się torbieli zastoinowej, np. w innej lokalizacji.

Zobaczcie, co należy robić, aby mieć piękne i zdrowe usta:

Zobacz film: Co zrobić, aby usta były zdrowe i piękne? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?