Taniny zaliczane są polifenoli, czyli związków, które nie tylko chronią przed rozwojem zmian nowotworowych, ale także wspomagają pracę układu krążenia. Roślinom garbniki potrzebne są przede wszystkim do ochrony - odstraszają roślinożerne zwierzęta.
Taniny - gdzie występują?
Taniny występują m.in. w korze dębu, wierzbie, świerku, kasztanowcu, modrzewiu, liściach orzecha włoskiego, szałwii, w winie, herbacie, orzechach, w wielu owocach (borówkach, truskawkach, malinach, żurawinie, winogronach, granatach, jabłkach), w zielu dziurawca, pięciornika, rzepiku, naparze z czystka oraz w nasionach roślin strączkowych, a także w gryce czy w gorzkiej czekoladzie i kakao.
Produkty, które zawierają dużo garbników są mają zazwyczaj cierpki smak.
Zobacz film i poznaj zaskakujące właściwości warzyw i owoców:
Taniny - rodzaje
Taniny dzieli się na dwa rodzaje - hydrolizujące i niehydrolizujące. Taniny hydrolizujące zawierają przede wszystkim związki monosacharydów. Taniny niehydrolizujące, czyli skondensowane nie mają w swoim składzie sacharydu. Ten rodzaj garbników występuje przede wszystkim w niedojrzałych owocach i nasionach, które w czasie dojrzewania rozkładane są do związków o mniejszych cząsteczkach.
Taniny - jakie mają właściwości?
Taniny to związki, które łagodzą podrażnienia, swędzenie oraz pieczenie. Wykazują działanie przeciwbakteryjne. Wspomagają pracę układu odpornościowego, a także chronią przed rozwojem alergii. Ale na tym nie koniec! Taniny działają ściągająco na błony śluzowe, tym samym chronią - przede wszystkim układ pokarmowy - przed mikrokrwawieniami. Badania pokazują, że nie tylko zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój zmian nowotworowych, a także spowalniają rozwój już obecnych zmian nowotworowych. Hamują także namnażanie się wirusa HIV.
Taniny przedłużają trwałość niektórych artykułów spożywczych. To dzięki nim np. wino może leżakować nawet kilkadziesiąt lat. Wykorzystuje się je także do produkcji barwników.
Taniny - do czego może doprowadzić ich nadmiar?
Mimo że taniny mają korzystny wpływ na organizm, to w nadmiarze mogą być niebezpieczne. Zbyt częste sięganie po warzywa czy owoce bogate w garbniki może sprawić, że organizm będzie miał kłopot z przyswojeniem niektórych witamin oraz makro- i mikroelementów. Należy także pamiętać, że taniny niehydrolizujące są rozkładane w organizmie do związków toksycznych i mogą wywołać zatrucie pokarmowe.