Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szparagi – doskonałe na lato. Wartości odżywcze i właściwości szparagów
menu
Polub nas na Facebooku

Szparagi – doskonałe na lato. Wartości odżywcze i właściwości szparagów

NAN

Fot: fotolia.com

Szparagi zyskują coraz większą popularność na polskich stołach. Dzięki bogactwu składników mineralnych regulują ciśnienie krwi, pracę nerek i mogą być spożywane przez kobiety w ciąży. Wyróżniamy szparagi zielone i białe. 

Szparagi w sezonie letnim to nieodzowny element jadłospisu wielu osób. Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, dlatego powinny towarzyszyć w codziennej diecie. Są niskokaloryczne i stanowią doskonały afrodyzjak. Sprawdzony przepis na szparagi, np. zupa-krem pozwoli wydobyć z nich maksimum smaku.

Szparagi: białe, zielone – ogólne informacje

Wśród szparagów wyróżniamy odmiany: białą, zieloną i fioletową (tę ostatnią znacznie rzadziej). Szparagi są dostępne od połowy marca nawet do końca czerwca – wtedy, kiedy trwa na nie sezon.

Poszczególne odmiany szparagów różnią się charakterystycznymi cechami. Białe szparagi są dosyć twarde, mają łagodny smak i trzeba je obierać. W wyniku obierania tracą sporo właściwości odżywczych, jednak proces ten jest nieodzowny do dalszej obróbki. Zielone są bardziej miękkie i cieńsze od białych, cechuje je także wyrazisty smak i brak konieczności obierania przed obróbką termiczną. Mają też znacznie więcej prozdrowotnych właściwości – bogactwo składników mineralnych można znaleźć w nich głównie pod skórką. Szparagi fioletowe są rzadko spotykane. Mają grubą łodygę wyrastającą niewiele ponad powierzchnię ziemi, zawierają mniej błonnika, za to więcej cukrów niż inne szparagi. Rosną głównie we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Pomidory – odmiany, wartości odżywcze, właściwości

Przy wyborze szparagów należy kierować się ich wyglądem. Powinny mieć zamknięte główki bez oznak kwitnienia, końcówki zaś – lekko wilgotne. O świeżości szparagów świadczy ich jędrność oraz charakterystyczny skrzypiący odgłos przy pocieraniu. Można przechowywać je do 3 dni od daty zakupu. Na czas przechowywania najlepiej jest zawinąć je w wilgotną ściereczkę.

Szparagi – wartość odżywcza

Szparagi charakteryzuje bogactwo składników mineralnych. Zawierają mnóstwo wapnia, niezbędnego do wzmocnienia budulca kości zwłaszcza w przypadku dzieci, a także potasu, który uczestniczy w spalaniu zbędnych węglowodanów w organizmie. Pomaga także regulować gospodarkę wodną, pracę nerek oraz ciśnienie krwi.

Szparagi to również doskonałe źródło magnezu – pierwiastka, który wspomaga pracę mięśni, niweluje skurcze, zmniejsza ciągłe uczucie zmęczenia, poprawia trawienie oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Fosfor natomiast sprawia, że zęby są zdrowe, i wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego.

Żelazo zawarte w szparagach uczestniczy w procesie tworzenia się krwi w organizmie. Wpływa znacząco na metabolizm „złego” cholesterolu (ang. low-density lipoprotein – LDL) i pomaga zwalczać namnażające się bakterie oraz wirusy. Selen pomaga w zachowaniu zdrowia tarczycy, usuwa wolne rodniki oraz obniża ryzyko powstawania komórek nowotworowych.

Szparagi to również doskonałe źródło błonnika, pomagającego w prawidłowym wypróżnianiu, a także witamin – zwłaszcza C, K i z grupy B. Witamina C podnosi odporność organizmu i pomaga w walce z przeziębieniami. Dzięki witaminie K możliwe jest utrzymanie prawidłowej krzepliwości krwi. Układ nerwowy będzie z kolei funkcjonował poprawnie dzięki zawartości witamin z grupy B.

Szparagi – właściwości. Kto powinien je spożywać?

Do codziennej diety szparagi powinny być włączone przez osoby cierpiące na nadciśnienie oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu. Warzywo to jako źródło steroli roślinnych wzmacnia serce. Ma również działanie moczopędne, dzięki czemu może pomóc w zmaganiach z chorobami nerek oraz infekcjami układu moczowego. Należy jednak uważać, ponieważ ze względu na wysoką zawartość puryn szparagi mogą jednocześnie przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych.

Kobietom w ciąży także zaleca się, aby sięgały po szparagi jak najczęściej. Rośliny te stanowią bogate źródło kwasu foliowego, niezbędnego we wspieraniu prawidłowego rozwoju płodu i zapobieganiu wadom wrodzonym, takim jak rozszczep kręgosłupa. Po ciąży, w okresie karmienia piersią, spożycie szparagów wpływa natomiast na zawartość wapnia w mleku i dzięki temu wspomaga budowanie kości dziecka.

Zobacz także: Czy bób jest zdrowy? Jego wartości odżywcze i właściwości

Jak jeść szparagi? Najlepszy przepis na szparagi

Szparagi najlepiej sprawdzą się ugotowane na parze. Odmianę zieloną należy gotować od 7 do 10 minut, a białą: 12–15 minut. Bardzo smaczne będą podane tradycyjnie z zasmażką (z bułki tartej przyrumienionej na maśle). Także różne sosy będą do nich idealnie pasować, np. czosnkowy na bazie jogurtu, musztardowy czy winegret. Podczas diety odchudzającej można polać szparagi odrobiną wysokogatunkowej oliwy z oliwek i sokiem z cytryny albo posypać ulubionymi ziołami.

Szparagi – zwłaszcza białe – doskonale też pasują do gęstej, kremowej i aromatycznej zupy. Aby ją przyrządzić, należy obrać i pokroić pęczek szparagów, dodać do nich kilka ziemniaków i zeszkloną cebulkę. Tak przygotowaną mieszankę zalać bulionem – warzywnym bądź gotowanym na kościach. Po ok. 30 minutach, gdy wszystkie warzywa będą miękkie, zupę trzeba zblendować do uzyskania gładkiej i kremowej konsystencji oraz przyprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową i natką pietruszki.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Komentarze (1)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?